statystyki

Postępowanie administracyjne: Spółka walczy z niekorzystną decyzją na różne sposoby

autor: Ewa Maria Radlińska17.06.2016, 16:00
sąd, temida

Zakaz dwutorowości postępowania, co do tego samego przedmiotu sprawy, jakkolwiek słuszny w ramach szeroko rozumianych spraw administracyjnych i sądowoadministracyjnych, nie może prowadzić do ograniczenia uprawnień i gwarancji strony postępowania administracyjnego zakończonego ostatecznym rozstrzygnięciemźródło: ShutterStock

Spółka ma prawo do kontroli decyzji ostatecznej w jej sprawie poprzez złożenie wniosku o wznowienie postępowania, i to bez względu na wniesienie sprawy także do sądu.

TEZA Zakaz dwutorowości postępowania, co do tego samego przedmiotu sprawy, nie może prowadzić do ograniczenia uprawnień i gwarancji strony postępowania administracyjnego.

STAN FAKTYCZNY Spółka wystąpiła z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które określiło dla niej opłatę w wysokości 828 tys. zł za wydobycie 40 591,25 Mg piasków bez koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż. Prezes Wyższego Urzędu Górniczego odmówił wznowienia. Wskazał, że spółka wniosła już sprawę do sądu.

Brak było zatem podstaw do wznowienia postępowania zgodnie z jej żądaniem, jak również do wszczęcia postępowania administracyjnego, a następnie jego zawieszenia, jak sugerowała firma, z uwagi na toczące się postępowanie sądowoadministracyjne, w oparciu o art. 56 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002 r. nr 153, poz. 1270 ze zm.). Przepis ten odnosi się do postępowania sądowoadministracyjnego, natomiast organy administracji publicznej w sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych prowadzą postępowania w oparciu o kodeks postępowania administracyjnego. Spółka z o.o. wniosła ją. Wojewódzki sąd administracyjny oddalił skargę. Powołał się na niedopuszczalność dwutorowości postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego. Skoro organ może korygować ostateczne rozstrzygnięcie, jednak do czasu złożenia na nie skargi i podjęcia przez sąd jego kontroli, to w okolicznościach tej sprawy, gdzie przed datą złożenia przez stronę wniosku o wznowienie została złożona skarga na ostateczną decyzję SKO, jak również został wydany wyrok przez WSA, na który spółka złożyła skargę kasacyjną, odmowa wznowienia postępowania była zasadna. Spółka wniosła skargą kasacyjną, podważając to, że toczące się postępowanie sądowoadministracyjne eliminuje możliwość wznowienia postępowania przez organ.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane