statystyki

Prokuratura: Centrala interweniuje w sprawie przeciążenia rejonów

autor: Ewa Ivanova08.06.2016, 07:13; Aktualizacja: 08.06.2016, 09:13
prawo

Pojęcie szkody jest tożsame z uszczerbkiem wskazanym np. w zawiadomieniu o przestępstwieźródło: ShutterStock

Mimo regulacji obowiązujących od połowy kwietnia wyższe szczeble w prokuraturze nie garną się do odciążenia rejonów: przejmowania cięższych gatunkowo spraw (przestępstwa finansowo-skarbowe, błędy medyczne, poważniejsza cyberprzestępczość) czy wspomagania w dyżurach zdarzeniowych. Niektóre jednostki bronią się przed dodatkową pracą twórczymi wykładniami obowiązujących przepisów lub piętrzeniem bezsensownych formalizmów.

Reklama


Reklama


Z naszych informacji wynika, że Prokuratura Krajowa zainteresowała się tym, jak realizowane jest zarządzenie prokuratora generalnego z 13 maja o przejmowaniu spraw zgodnie z nowymi przepisami (nr 33/16). W teren poszły dwa oficjalne pisma mające na celu zmotywowanie do prawidłowej interpretacji przepisów.

– Frustracja narasta. Wpływ do rejonów podskoczył i jest właściwie nie do opanowania – słyszymy od prokuratora z rejonu.

Jak mówi, po zmianach k.p.k. do prokuratur najniższego szczebla trafiają postępowania, które prowadziła do niedawna policja.

– Chodzimy do sądów i obsadzamy jeszcze do tego wokandy odwoławcze. Jakby tego było mało, wyższe szczeble wyssały nam kadry na delegacje – utyskuje oskarżyciel.

Prokuratury regionalne oraz okręgowe żądają list „przedwstępnych” spraw, które rejony czy okręgi chciałyby przekazać. Następnie dokonują korekt w wykazie, co jest wiążące dla prokuratur rejonowych oraz okręgowych.

– Lista wnioskowana ma się zgadzać z listą spraw przejętych – słyszymy od jednego ze źródeł.

Rzeczywiście, pod koniec maja Wojciech Mularczyk, nowy zastępca prokuratora regionalnego w Krakowie, zwrócił się do szefów prokuratur okręgowych o „wcześniejsze obowiązkowe skonsultowanie proponowanych do przejęcia spraw”. Do 3 czerwca chce więc otrzymać projekt zestawienia postępowań dotyczących błędów medycznych ze skutkiem śmiertelnym. Pod koniec kwietnia ten sam prokurator zasłynął pismem, w którym nakreślił wymagania stawiane niższym szczeblom w razie wnioskowania o przejęcie spraw.

Wąskim gardłem jest też kryterium szkody. Tu wyższe szczeble stosują metodę znaną z czasów Prokuratury Generalnej: nie przejmujemy, bo szkoda, której wielkość ma uzasadniać przekazanie śledztwa w górę, nie jest udowodniona, a wynika jedynie z zawiadomienia o przestępstwie.

– Taka interpretacja prowadzi do tego, że prokurator z rejonu np. w sprawie gospodarczej musiałby najpierw zasięgnąć opinii biegłego, aby potem postawić zarzuty i dopiero przekazać sprawę do okręgu – dowiadujemy się od jednego z oskarżycieli.

Problem w tym, że przekazywanie sprawy na tym etapie nie miałoby już sensu. Na ten problem uwagę zwróciła w swym piśmie Prokuratura Krajowa. Zakazała tego rodzaju interpretacji, uznając, że pojęcie szkody jest tożsame z uszczerbkiem majątkowym wskazanym np. w zawiadomieniu o przestępstwie lub w zeznaniach.

– Wszystkie nowe regulacje prawne niewątpliwie mają odciążyć prokuratorów prokuratur rejonowych i w sposób bardziej równomierny niż dotychczas rozłożyć pracę i realizację zadań na wszystkich prokuratorów – przekonuje Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej.

Zasadą ma być, że wszyscy będą prowadzili postępowania przygotowawcze lub brali udział w rozprawach. Co do zasady każdy ma też pełnić dyżury zdarzeniowe.

– Prokuratura Krajowa uważa za całkowicie niedopuszczalne tworzenie dodatkowych, niezgodnych z obowiązującymi regulacjami prawnymi wymagań w zakresie prowadzenia referatu przez każdego prokuratora, uczestniczenia w rozprawach lub posiedzeniach sądowych czy też pełnienia dyżurów – podkreśla prokurator Jaraszek.

Jak mówi, do 6 czerwca w rejonach i okręgach powinny powstać wykazy spraw należących do właściwości wyższych szczebli.

– Natomiast do 20 czerwca prokuratorzy okręgowi i prokuratorzy regionalni powinni wydać zarządzenia o przejęciu konkretnych spraw do prowadzenia – informuje prokurator Jaraszek.

Również Prokuratura Krajowa zobowiązała wszystkich prokuratorów okręgowych i regionalnych do nadesłania listy spraw wnioskowanych o przejęcie – wraz z informacją o tym, czy do przejęcia doszło.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Jurek(2016-06-08 09:58) Odpowiedz 80

  Ile to się trzeba namęczyć i narobić żeby nic się nie zmieniło.

 • xvart(2016-06-08 10:05) Odpowiedz 80

  u nas prokuratorzy przynieśli newsa, że okręgowi mają obsługiwać zdarzenia ze swojej właściwości, ale w takiej sprawie wniosek o areszt i obsługę posiedzenia aresztowego ma robić dyżurny z rejonu. Czy ma przekonać sąd do aresztu w sprawie, o której tak naprawdę nie wie nic, bo nie był na zdarzeniu... Czy prokuratorowi z okręgówki naprawdę spadnie korona z głowy jak pójdzie do sądu na areszt?

 • As(2016-06-08 20:41) Odpowiedz 20

  jestem z okręgu i chętnie będę dyżurować :)

 • Liber(2016-06-08 21:34) Odpowiedz 10

  Błędem ustawodawcy było ponowne nieostre sformułowanie właściwości rzeczowej poszczególnych szczebli prokuratury. Wystarczyło wskazać konkretne przepisy kodeksu karnego i sprawa byłaby zgrubsza załatwiona. Przy sformułowaniach "najpoważniejsze" praktycznie nie ma spraw na tyle skomplikowanych, by godne były przejęcia przez wyższe od rejonu jednostki...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama