statystyki

Opłaty sądowe: System e-płatności nadal nieaktywny. Na zmiany musimy poczekać

autor: Maciej Suchorabski07.06.2016, 07:00; Aktualizacja: 07.06.2016, 08:04
internet, biznes

2 073 042 zł – takie są koszty uruchomienia systemu e-płatnościźródło: ShutterStock

Dopiero od 1 stycznia 2017 możliwe ma być bezgotówkowe opłacenie sprawy cywilnej poprzez specjalny system e-płatności – wynika z projektu rozporządzenia przedstawionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To efekt opóźnienia związanego z wdrażaniem systemu informatycznego.

Reklama


Reklama


1 lipca 2017 miało wejść w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21 marca 2016 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. poz. 408), na podstawie którego funkcjonować miał system płatności elektronicznych prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednak zgodnie z nowelizacją niniejszego aktu, która właśnie pojawiła na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego, termin uruchomienia platformy do e-płatności przesunięto na na 1 stycznia 2017. Przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnymi założeniami resortu, system miał ruszyć 1 października 2015 roku. Co jest zatem przyczyną kolejnych opóźnień?

- Aktualnie trwają prace związane z wyborem operatora płatności, który będzie obsługiwał system informatyczny e-płatności. Podpisanie umowy z operatorem nastąpi po rozstrzygnięciu skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jednego z podmiotów, który złożył ofertę w postępowaniu koncesyjnym – wyjaśnia Milena Domachowska, Główny Specjalista w Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zmiana terminu, jak dodaje, uzasadniona jest również względami bezpieczeństwa i koniecznością ponownego przetestowania systemu z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa danych osobowych i danych kart płatniczych.

- W związku z faktem, że w systemie przetwarzane będą płatności, poziom wymagań bezpieczeństwa jest znacznie wyższy niż w przypadku innych, typowych systemów informatycznych wykorzystywanych w administracji publicznej – tłumaczy.

W sądach bez terminali

Sądowe e-płatności obywać się będą poprzez specjalny serwis prowadzony przez ministerstwo. Dokonywanie opłat online będzie możliwe poprzez szybkie przelewy internetowe (pay-by-link) oraz karty płatnicze, za pomocą których możliwe jest dokonywanie płatności w sieci. Resortowy system nie przewiduje natomiast obecności terminali płatniczych w kasach sądów.

Prowizja za mobilność

Dokonanie płatności za pośrednictwem systemu e-płatności (pay-by-link lub karta płatnicza) będzie związane z obowiązkiem uiszczenia prowizji przez klienta. Ta, z uwagi na trwające procedury wyboru operatora płatności nie jest jednak jeszcze znana. Zgodnie z przyjętymi założeniami nie będzie ona mogła przekraczać 1% wartości transakcji. Ministerstwo szacuje, że za pojedyncza transakcja mobilna nie powinna kosztować więcej niż 50 gr.

Jak zaznacza Milena Domachowska, dokonywanie opłat sądowych za sprawy cywilne nadal będzie możliwe za pomocą tradycyjnego przelewu (również internetowego) oraz w kasach sądów bez konieczności ponoszenia kosztów prowizji.

2 073 042 zł – takie są koszty uruchomienia systemu e-płatności. Kwota ta obejmuje m.in. zdefiniowanie i wykonanie systemu sprzedaży elektronicznych znaków opłaty sądowej zarządzania znakami i ich wykorzystywania

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych na etapie opiniowania

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • Allegro i inne portale....(2016-06-07 10:18) Odpowiedz 00

    Obsługują kilkadziesiąt milionów płatności rocznie....... A tu problem z góra kilkoma tysiącami płatności.... i nadal ślinienie znaczków skarbowych jak za Komuny. Podobnie Poczta Polska ....taki Inpost - tu Klient drukuje nalepke adresową z dokonaną elektronicznie płatnością i kodem paskowym i sam wszystko wpisuje do systemu InPost za pomocą strony www..... Inpost dostaje wszystko na talerzu. Płatność, dane w systemie i zunifikowaną przesyłkę.... Takie to proste.....ale dla sfery budżetowej niewykonalne.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama