statystyki

Według sędziów podwyżki dla asystentów są za niskie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 05.05.2016, 08:37
prawo

KRS zaopiniowała resortowy projekt pozytywnie, ale wskazuje, że minimalna płaca asystentów sędziów powinna zostać ustalona na poziomie 4 tys. zł. źródło: ShutterStock

Minimalne zasadnicze wynagrodzenie asystentów sędziów proponowane przez resort sprawiedliwości jest o 1 tys. zł za niskie – twierdzi Krajowa Rada Sądownictwa w opinii do projektu nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Zasadnicze wynagrodzenie tej grupy miałoby w tym roku wynieść 3–4,2 tys. zł. Obecnie najniższa płaca asystenta to 2675 zł, a najwyższa 3824 zł. W ustawie budżetowej na 2016 r. przewidziano środki na zwiększenie wynagrodzeń asystentów (350 zł na etat), bez zmiany rozporządzania podwyżki nie byłyby jednak możliwe w stosunku do grupy co najmniej 250 asystentów, którzy już w połowie 2015 roku otrzymywali wynagrodzenia w maksymalnej stawce.

Reklama


Reklama


KRS zaopiniowała resortowy projekt pozytywnie, ale wskazuje, że minimalna płaca asystentów sędziów powinna zostać ustalona na poziomie 4 tys. zł. Zdaniem rady zaproponowana w projekcie kwota jest zbyt niska i nie odpowiada zakresowi i stopniowi trudności zadań wykonywanych przez tę grupę zawodową.

Z analizy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów wynika, że najniższe wynagrodzenie w tym zawodzie dotyczy przede wszystkim apelacji łódzkiej i katowickiej. Na tę pierwszą przypada aż 54 proc. wszystkich asystentów sędziów w Polsce, którzy w II połowie 2015 r. otrzymywali minimalną płacę. Na apelację katowicką 21 proc.

– Najwięcej asystentów z minimalnym wynagrodzeniem pracuje w centrum kraju. Ministerstwo Sprawiedliwości powinno podjąć działania, które wyeliminują dysproporcje w wynagrodzeniach w poszczególnych apelacjach – mówi Andrzej Sobótka, przewodniczący OSAS. 

Etap legislacyjny

Projekt w uzgodnieniach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • as(2016-05-05 17:49) Odpowiedz 176

  Powiązanie wynagrodzenia asystentów z wynagrodzeniem zasadniczym sędziów na poziomie 50 % plus składki na ZUS - tak jak u referendarzy, i na poziomie 60% dla starszych asystentów. To jest nasz postulat i jedyne sprawiedliwe rozwiązanie. Bez tego dalej będziemy odchodzić do innych zawodów przy pierwszej lepszej okazji. Nie chcemy dzielenia środków pomiędzy apelacje tak jak to obecnie wyglądało, wiele osób zostało oszukanych, dostali grosze. Irytujący temat rzeka. Nie jest to taki zły zawód, ale te zarobki na pewno nikogo w sądach nie zatrzymają. Ja czy inni koledzy przy pierwszej nadarzającej się okazji wyższych zarobków, choćby odrobinę, odchodzimy bez żalu. Ministerstwo nigdy nie potrafiło zadbać o swoich pracowników, kolejnym nieudacznikom w głowie tylko szumne reformy i poklask rozemocjonowanych ignorantów.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • zzz(2016-05-05 14:06) Odpowiedz 63

  17 na 25 członków KRS to sędziowie? O co chodzi? Sugerujesz, że to posłowie czy senatorowie wchodzący w skład krsu uznali, że projekt rozporządzenia napisanego przez ich kumpla jest słaby?

 • uczciwy adwokat(2016-05-06 13:58) Odpowiedz 58

  @as - to odchodźcie do innych zawodów prawniczych i zarabiajcie, ile dusza zapragnie. Wolny rynek stoi otworem.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • smok(2016-05-05 08:51) Odpowiedz 48

  Według sędziów?! chyba wg KRS i OSAS. Autorka nie wie kto wchodzi w skład Krajowej Rady Sądownictwa

 • prawnik - Szczecin(2016-05-06 11:13) Odpowiedz 30

  do SMOK - Tytułu nie wymyślił autor artykułu, lecz redaktor lub ktoś inny. Faktycznie można było przyłozyć się do w kwestii merytorycznej oceny samych tytułów, ale proszę pamiętac, ze tytuł ma być krótki, krzykliwy, przyciągać uwagę, więc nierzadko mija sie nawet z treścią artykułu.

 • prawnik_rynkowiec(2016-05-07 00:55) Odpowiedz 08

  @uczciwy adwokat: Jaki wolny rynek, skoro aby profesjonalne parać się zastępstwem procesowym trzeba najpierw oddać korporacji kilkanaście tysięcy złotych za marne szkolenie na aplikacji, a następnie być PRZYMUSOWO członkiem jednej z dwóch takich organizacji? Może to jest "jakiś" rynek, ale na pewno nie "wolny". Ponadto, akurat pełnomocnikom Państwo podniosło stawki DWUKROTNIE, natomiast pracownikom sądów rzuca raz na 7-8 lat jakieś ochłapy.

 • LOLek(2016-05-09 15:31) Odpowiedz 02

  Ja mam takie pytanie - czy ci Asystenci kiedy postanowili być asystentami nie wiedzieli ile będą zarabiać? Obiecywali więcej? Najpierw idziesz do kiepsko opłacanej pracy, później mówisz że za mało zarabiasz... LOL

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama