statystyki

Nieruchomości: Wieczyste użytkowanie przechodzi na własność. Koniec z corocznymi opłatami

autor: Anna Krzyżanowska12.04.2016, 07:16; Aktualizacja: 12.04.2016, 08:18
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego. Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego. Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych.źródło: ShutterStock

 1 stycznia 2017 r. użytkowanie wieczyste gruntów pod budynkami wielolokalowymi ma zostać zniesione. Z mocy ustawy. 1 stycznia 2017 r. mieszkańcy bloków stojących na ziemi nienależącej do nich mogą obudzić się już jako jej właściciele. Jednak za przekształcenie gruntu prawdopodobnie będą musieli zapłacić.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada likwidację użytkowania wieczystego. Zmiany dotyczyć będą wszystkich osób posiadających lokale w budynkach wielorodzinnych. Z mocy prawa zostaną one uwłaszczone na gruncie, na którym stoi dom.

Tym samym zniknie konieczność wnoszenia corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. A wiążą się z tym niemałe kwoty. W przypadku działek oddanych na cele mieszkaniowe opłata wynosi 1 proc. wartości gruntu i może być aktualizowana co trzy lata.

– Dziś, aby wystąpić o przekształcenie we własność, potrzebna jest zgoda mieszkańców posiadających ponad połowę udziałów w nieruchomości. A jej uzyskanie nie jest wcale proste. Szczególnie w przypadku nowych wspólnot, w których udział deweloperski jest znaczny – wskazuje radca prawny Agnieszka Stec-Bielak. I dodaje, że podobny problem dotyczy wspólnot wielobudynkowych. Ponadto obecnie przekształcenie zablokować może sprzeciw jednego mieszkańca, a wówczas sprawa trafia do sądu.

Resortowa inicjatywa ma tę ścieżkę radykalnie skrócić. – Zakłada się przekształcenie z mocy ustawy wszystkich udziałów w prawie użytkowania wieczystego w udziały w prawie własności gruntu. Pod warunkiem jednak, że nieruchomość została zbudowana i oddana na cele mieszkaniowe – potwierdza resort infrastruktury i budownictwa.

Przekształcenie dziś

Przekształcenie dziś

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

To, czy i ile za przekształcenie trzeba będzie zapłacić, nie zostało jeszcze przesądzone. Już jednak pojawiają się wątpliwości, dlaczego ustawodawca decyduje się pomóc jednej grupie (mieszkańcom budynków wielorodzinnych), a innym nie. – Nie wiem, czy ta propozycja nie będzie godzić w ustawę zasadniczą i zasadę równości wobec prawa – zwraca uwagę radca prawny dr Agnieszka Grabowska-Toś.

Rządowe pomysły na to, jak ulżyć użytkownikom wieczystym, nabierają kształtu. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje projekt ustawy o zmianie prawa współużytkowania wieczystego gruntu wykorzystywanego na cele mieszkaniowe w prawo współwłasności. Pytanie jednak, czy resortowe pomysły nie okażą się dla niektórych niedźwiedzią przysługą. W ocenie prawników to całkiem możliwe.

Droga do własności

Jak informuje resort infrastruktury, celem projektowanej ustawy jest ułatwienie przekształcania udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi w prawo współwłasności gruntu. Dziś w przypadku budynków wielorodzinnych przejście przez procedurę przekształceniową nie jest łatwe. Z wnioskiem muszą bowiem wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Ale jeśli do złożonego już wniosku sprzeciw złoży chociażby jeden współużytkownik wieczysty, właściwy organ musi zawiesić postępowanie. Sprawa trafia do sądu powszechnego, który rozstrzyga o zgodzie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu.

– Taka sytuacja (konieczność występowania do sądu – red.) powoduje przedłużanie procesów przekształceń gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi, co przekłada się na niezadowolenie właścicieli lokali oraz dodatkowe obciążanie organów administracji publicznej i sądów sprawami z tego zakresu – przekonuje resort.

Przy tym, jak dodaje, postępowania sądowe wcale nie dają gwarancji, że przekształcenie w danym przypadku stanie się możliwe. Stąd pomysł przekształcenia – z mocy ustawy – wszystkich udziałów w prawie użytkowania wieczystego w udziały w prawie własności gruntu. Mechanizm dotyczyłby zarówno działek należących do Skarbu Państwa, jak i samorządów – o ile nieruchomość została oddana na cele mieszkaniowe i zabudowana.

– We wstępnej koncepcji przewidziano, że osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania opłaty za przekształcenie. Jednak określenie szczegółowych zasad i trybu jej uiszczania jest aktualnie przedmiotem prac i wymaga konsultacji, przede wszystkim z jednostkami samorządu terytorialnego – przyznaje resort.

Uszczęśliwianie na siłę

To, że przekształcenie z mocy prawa obejmie wszystkich współużytkowników wieczystych i nastąpi w jednym terminie, w ocenie ministerstwa ma wiele zalet. Pojawiają się jednak pytania o pieniądze.

– Przekształcenie z mocy prawa, pozbawione dobrowolności, dla wielu właścicieli lokali mieszkalnych może okazać się niedźwiedzią przysługą wobec konieczności uiszczenia stosownej opłaty – wskazuje adwokat Maciej Górski z Instytutu Badań nad Prawem Nieruchomości.

Jak przypomina, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.) opłata za przekształcenie równa jest różnicy pomiędzy wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego.

– To ostatnie zazwyczaj stanowi około 60–70 proc. wartości własności. Jeżeli zatem dziś płacę za użytkowanie wieczyste 1 tys. zł rocznie, to znaczy, że prawo własności mojego udziału warte jest 100 tys. zł (opłata za użytkowanie w przypadku mieszkaniówki wynosi rocznie 1 proc. wartości gruntu – red.), a zatem opłata za przekształcenie będzie wynosić ok. 30–40 tys. zł – wylicza Górski.

W ocenie radcy prawnego Agnieszki Stec–Bielak to może uderzyć po kieszeni szczególnie mieszkańców budynków z niewielką liczbą lokali.

– W ich przypadku z uwagi na posiadanie dużych udziałów w gruncie opłata stanowić będzie znaczne obciążenie. Inaczej będzie natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych z 500 czy 600 mieszkaniami. To więc, że nie będzie trzeba przechodzić procedury przekształceniowej, ma zarówno plusy, jak i minusy – zaznacza mec. Stec-Bielak.

To, czy przekształcenie będzie jednak odpłatne – i w jakiej wysokości, nie jest jeszcze przesądzone. Jeśli tak, to do rozstrzygnięcia pozostaje, czy do opłat z tytułu przekształcenia będą nadal udzielane bonifikaty. Dziś na podstawie art. 4 ust. 7 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 83) udzielić jej może organ wydający decyzję o przekształceniu. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • tzw.użytkowanie wieczyste(2016-04-12 09:29) Odpowiedz 10012

  Czas najwyższy na likwidację tego dziwolągu po komunie (wieczyste, ale na 99lat?!)

  Pokaż odpowiedzi (9)
 • guru122(2016-04-12 09:10) Odpowiedz 8026

  Wstęp do podatku katastralnego.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • WWA(2016-04-12 10:57) Odpowiedz 747

  To jest chora opłata i dawno temu już jej nie powinno być!!!

 • dobre(2016-04-12 12:35) Odpowiedz 7210

  To mądra decyzja rządu, mam nadzieję, że będzie madra do końca.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • młodzież(2016-04-12 11:27) Odpowiedz 703

  Jeśli doszło do przekształcenia lokali spółdzielczych na własnościowe za ,,symboliczną złotówkę,,to tym bardziej należy się przekształcenie wieczystego użytkowania gruntów pod budynkami wielorodzinnymi na własność.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • coś w tym jest(2016-04-12 10:23) Odpowiedz 6212

  Dlaczego w tym kraju za wszystko łupi się z ludzi 1000- krotnie? W Czechach i na Słowacji cały świat chętnie nabywa nieruchomości Niemcy, Rosjanie, Austriacy, bo stabilne prawo i klarowny dogodny system zachęca do inwestycji. Polska zaś jest omijana szerokim łukiem, coś chyba w tym jest.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • 5609(2016-04-12 13:21) Odpowiedz 617

  ok a co z użytkowaniem wieczystym pod domami jednorodzonymi ?

 • emeryt gorszego sortu(2016-04-12 18:04) Odpowiedz 5125

  No tak-otrzymałem 3,15zł waloryzacji emerytury więc bez problemu stać mnie na zapłacenie 34-40 tys zł za przekształcenie./ciekawe,na co pójdzie kasa-na świątynie Opatrzności,dla Rydzyka czy na budowę "słusznych"pomników/?

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • wjw(2016-04-12 09:31) Odpowiedz 4065

  PiS rozdaje, gminy płacą... Jak zwykle.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Emil(2016-04-12 19:29) Odpowiedz 3732

  PiS rozdaje po 500 aby niedlugo wprowadzic podatek katastralny. Przeglosuja to pewnie w nocy.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Temida(2016-04-13 22:56) Odpowiedz 331

  Taka ustawa należy się wszystkim po pożegnaniu PRL i winna być zwyczajnym przekształceniem dzierżawy wieczystej na własność ( podobnie jak przy dzierżawie ponad 20 lat możemy zwrócić się o przekształcenie we własność) lub z minimalnym np. 1% kosztem (uwzględniającym procentowy udział lokalu w gruncie - im wyższy budynek, tym tańsza opłata).

 • urzędnik(2016-04-12 13:02) Odpowiedz 2914

  Poziom merytoryczny informacji zawartych w tym artykule - poniżej krytyki. Czy chodziło o wprowadzenie czytelnika w błąd ? Autor nie ma bladego pojęcia o konstrukcji prawnej jaką jest prawo użytkowania wieczystego

 • sn(2016-04-14 12:51) Odpowiedz 260

  Samorządowcy krzyczą bo znaleźli krowę dojną dla swoich etacików, w osiedlach miast mieszka ok.70% biednych em.rencistów za 1000-1200 /m-c i podwyżkami 5 zł/m-c z ZUS-RP . Namiar urzędasów utrudniających życie ludziom i firmom jest wszędzie ogromny w admin.RP (jest ok.630tys) , a m.st W-wa ciągle ich ilość się zwiększa i nam podwyższa się uż. wiecz. o 500-1000% (nawet na terenach zalewanych Bielany biją wysoką stawkę 500% ,odwołania do sądów nie wiele dają ) ,co rujnuje finanse domowe ludzi , wbija często w biedę ,nędzę czy tak ma być dalej , przy zadowoleniu armii urzędników w dobie internetu i komputeryzacji????. Przekazać na własność za np. 1-5% i uregulować raz a dobrze sprawę ,one się spłaciły płacąc za grunt podwyżki o 500-1000% przez lata . Czas z tym skończyć ze zdzieraniem skóry na biednym ludzie .Wyborcy czekamy na to !!!!.

 • Alek(2016-04-12 09:41) Odpowiedz 253

  Zaraz gminy zaczna plakac ze im dochody spadna. Wzrost oplat dla mojej spoldzielni to: 2015r.: 300.000 zł, 2018r.: 1.200.000 zł

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Henryk(2016-04-12 21:24) Odpowiedz 241

  Chore wyceny powodują że upada wiele małych firm które mają działki z budynkiem warsztatowym .Z dnia na dzień gmina żąda 3000% większej opłaty często znacznie przekraczającej podatek od nieruchomości. Tak wykańcza się rodzimy biznes wcale nie trzeba szukać winy w dużych korporacjach

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • pozdro(2016-04-12 12:13) Odpowiedz 223

  Na Mieszkanie+ chcą grunty za darmo przekazywać a tu chcieliby opłatę? to by miało sens jakby było rozłożone na raty np. na 10 lat spłata i potem prawo własności. Mam pytanie co z blokami w budowie sam kupiłem na użytkowaniu wieczystym budynek będzie pewnie zakończony jesienią (listopad 2016). Pozwolenie na użytkowanie będzie pewnie do pół roku czyli marzec/kwiecień? Czy takie budynki nie zostaną objęte przekształceniem?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • myślący(2016-04-12 17:32) Odpowiedz 140

  Artykuł mało zrozumiały, bez liczbowego przykładu. Właściciele gruntów i lasów, oraz stawów także płacą podatki. Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności podnosi rangę prawa do nieruchomości z tzw ułomnej do pełnego prawa. Kto jest właścicielem gruntu ten jest pełnoprawnym właścicielem nieruchomości zabudowanej. Jeżeli zięć wybudował dom na gruncie teścia to teść jest właścicielem prawnym nieruchomości. Zięć ma szansę na drodze sądowej dojść do pełnego prawa, po procesach sądowych. Aktualnie za wcześnie się cieszyć lub krytykować proponowaną ustawę. Za Suchockiej też była czasowa ustawa z której niewielu skorzystało.

 • ja 56(2016-04-12 13:59) Odpowiedz 149

  To może zwrócić pieniądze tym którzy za przekształcenie już zapłacili? Wtedybędzie może sprawiedliwiej?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • sara123(2016-04-12 14:46) Odpowiedz 137

  Nasza wspólnota mieszkaniowa już wiele lat temu przekształciła wieczyste użytkowanie gruntu w prawo własności. Mieliśmy duże bonifikaty, ponieważ po 20 lat i więcej płaciliśmy podatek. A co z ziemią pod nowymi budynkami - ich użytkownicy nie ponieśli żadnych kosztów opłat za wieczyste użytkowanie. W takim razie o jakich tam bonifikatach może być mowa? Trzeba tak przemyśleć, żeby była sprawiedliwość społeczna.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • I(2016-04-12 16:50) Odpowiedz 134

  A KIEDY KONIEC Z MIESIĘCZNYMI WPŁATAMI DO SPM ,CZYNSZOW ,KTO IM ZABRONI DRĄ CORAZ TO WIĘCEJ ,.B KTO IM ZABRONI ,POMMO KSIEGI WIECCZYSTEJ ,A KTO ICH ROZLICZY Z TYCH NASZYCH UDZIAŁÓW BEZPRAWNYCH WPLACANYCH OPRÓCZ WKLADU WYKUPU NA WLASNOSC Z AKTEM NOTARIALNYM

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama