statystyki

Czy prywatne nagranie z kamery jest dowodem?

autor: Jan Ludwikowski07.04.2016, 18:00
samochód, kierowca

Nagrania są wykorzystywane także w inny sposób. Otóż kierowcy coraz częściej zgłaszają organom ścigania fakt naruszenia przepisówźródło: ShutterStock

Pan Bartłomiej otrzymał wezwanie na komendę policji, gdzie ma podać tożsamość osoby, która prowadziła jego auto. – Myślałem, że złapał mnie fotoradar – mówi czytelnik. – Na pobliskiej komendzie dowiedziałem się jednak, że całe zamieszanie spowodowało nagranie z prywatnej kamery samochodowej. Podobno widać na nim wymuszenie pierwszeństwa. Mam teraz zgłosić się na posterunek w innej części miasta, gdzie przechowywane jest nagranie. Czy będę mógł odmówić przyjęcia mandatu bez konsekwencji – pyta czytelnik.

Na drogach istnieje wiele zagrożeń, a w skomplikowanych sytuacjach trudno jest stwierdzić, który z uczestników ruchu ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę. Za każdym rogiem może czaić się niebezpieczeństwo w postaci przebiegającego przez jezdnię pieszego lub kierowcy łamiącego zasady ruchu drogowego. Zdarza się też tak, że sprawca wypadku oddala się z miejsca zdarzenia, a poszkodowany nie jest w stanie go zidentyfikować. Dlatego coraz popularniejsze stają się kamery samochodowe. Dzięki takim urządzeniom kierowca może uniknąć odpowiedzialności lub uzyskać należne odszkodowanie.

Nagrania są wykorzystywane także w inny sposób. Otóż kierowcy coraz częściej zgłaszają organom ścigania fakt naruszenia przepisów. Dowód w postaci nagrania może być podstawą wymierzenia mandatu lub grzywny. Mało tego, gdy kierowca odmówi przyjęcia kary, to sprawa trafi do sądu, w którym przewodniczący zarządzi odtworzenie materiału.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Skaylab(2016-04-08 15:49) Zgłoś naruszenie 171

  Jesli Wy będziecie nagrywać to OK ale jeśli Was to już nie . Tak mysli większość

  Odpowiedz
 • sn(2016-04-08 06:43) Zgłoś naruszenie 56

  Dobrze, sąd powinien uwzględniać takie dowody nagrania (bo jak inaczej udowodnić ,gdy ktoś zbiega- będzie mniej trupów na drogach) ,gdyż jest wielu szaleńców na drogach ,wczoraj widziałem na rasie S8 /Broniewskiego w W-wie jak szalał taki , pędząc (ok.120) po pasach zajezdźając innym, nawet nie podawał kierunkowskazów. Stwarza sobie i innym olbrzymie zagrożenie. Policja powinna cywilnymi autami więcej takich "śmigasów w tym motocyklowych" namierzać i dotkliwie karać , mniej będzie wypadków i leczenia za nasze składki ZUS rannych w szpitalach , cierpienia dla ludzi itp.

  Odpowiedz
 • Szyt(2016-05-24 07:11) Zgłoś naruszenie 41

  Właśnie! Artykuły i przepisy na które można się powołać oraz co z tą homologacją? Jest mnóstwo tanich kamer, drogich kamer. Dlaczego policja musi mieć homologowany sprzęt a kamera która nagrywa wykroczenia karalne już nie? Nie jestem za ukrywaniem sprawcy, ale proszę o wyjaśnienie i o przepisy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ja(2017-06-13 10:19) Zgłoś naruszenie 44

  taka nowa moda multi kulti - podpier...lić kogoś, żeby się lepiej poczuć... Tak się rodzi terroryzm.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hahha(2016-04-08 07:48) Zgłoś naruszenie 31

  ale nie zmienia to faktu ze artykuł napisał sprzedawca kamer lub Ktoś z bliskiego otoczenia...

  Odpowiedz
 • kierowca(2016-04-08 07:39) Zgłoś naruszenie 11

  kółka łowieckie powinny płacić OC i NW , za zwierzęta pod ochroną . By nie przejechać zwierząt , to samochód rozwalony w rowie , bo sarny przelatywały jezdnie . / była na miejscu zdarzenia policja / A ubezpieczalnia przysłała pismo , że sprawcy zdarzenia nie wykryto .

  Odpowiedz
 • kierowca(2016-04-08 09:40) Zgłoś naruszenie 13

  Artykuł OK pod warunkiem, że autor poda na jakie przepisy prawne może się powołać policja, poszkodowany czy każdy nagrywający na kamerę wykroczenie

  Odpowiedz
 • song(2016-04-08 17:09) Zgłoś naruszenie 13

  I czy kamera ma homologację, bo tylko takie urządzenia mogą być ewen. brane pod uwag

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane