statystyki

W postępowaniu karnym można uzyskać odszkodowanie

autor: Jan Ludwikowski16.03.2016, 09:01; Aktualizacja: 16.03.2016, 09:23
Pani Beata może otrzymać odszkodowanie i zadośćuczynienie już na etapie postępowania karnego.

Pani Beata może otrzymać odszkodowanie i zadośćuczynienie już na etapie postępowania karnego.źródło: ShutterStock

Pani Beata została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. – Dostałam wezwanie do wydziału karnego sądu rejonowego – informuje czytelniczka. – Ma być w nim rozpatrywany wniosek prokuratora o warunkowe umorzenie postępowania wobec sprawcy wypadku. Czy to znaczy, że kierowca zostanie uniewinniony i nie dostanę odszkodowania – pyta.

W ściśle określonych przypadkach prokurator może złożyć do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Aby tak się stało, organy ścigania muszą dysponować pozytywną opinią o sprawcy przestępstwa. Mianowicie, jego postawa i sposób życia powinny świadczyć o tym, że w przyszłości nie popełni czynu zabronionego. Ponadto warunkowe umorzenie postępowania nie przysługuje sprawcom ciężkich przestępstw. Szkodliwość społeczna czynu musi być nieznaczna, a okoliczności nie mogą budzić wątpliwości.

Z wypowiedzi czytelniczki wynika, że prokurator stwierdził, iż zaistniały powyższe warunki. Dlatego też złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Nawet jeżeli sędzia zaakceptuje stanowisko prokuratora, nie oznacza to, że podejrzany zostanie uniewinniony. Gdy sąd wyda taki wyrok, sprawca wypadku będzie uznany za winnego popełnienia przestępstwa. Zostanie wyznaczony okres próby. Jeśli w jego trakcie kierowca popełni przestępstwo umyślne, to postępowanie ulegnie wznowieniu.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-03-16 09:31) Zgłoś naruszenie 11

    Sprawdzić , czy pociotek prokuratora nie pracuje w firmie ubezpieczeniowej , która ma wypłacić odszkodowanie . To samo dotyczy pociotków kumpli prokuratora z pracy . I sędziów też .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane