statystyki

Zadośćuczynienie: Cierpienie trudno wtłoczyć w ramy tabeli

autor: Patryk Słowik13.04.2016, 17:00
Zadośćuczynienie jest formą rekompensaty bardzo niewymierną i matematycznie niewyliczalną, gdyż kompensacie podlegać mają ból i cierpienie po stracie osoby najbliższej

Zadośćuczynienie jest formą rekompensaty bardzo niewymierną i matematycznie niewyliczalną, gdyż kompensacie podlegać mają ból i cierpienie po stracie osoby najbliższejźródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy wielokrotnie dawał wskazówki co do okoliczności, jakie powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia oraz co do kwot, jakie należy zasądzić - wyjaśnił Bartosz Kozak.

Komisja Nadzoru Finansowego postuluje, by został stworzony cennik szkód. Tak aby uniknąć sytuacji, w której w jednej apelacji za śmierć bliskiego rodzina otrzymuje 50 tys. zł, a w drugiej 500 tys. zł. To dobry pomysł?

Nie widzę racji bytu takiego rozwiązania. Zadośćuczynienie jest formą rekompensaty bardzo niewymierną i matematycznie niewyliczalną, gdyż kompensacie podlegać mają ból i cierpienie po stracie osoby najbliższej. W polskim prawie nie ma i nigdy nie tworzono tabel, które pozwalałyby na ujednolicenie kwoty zadośćuczynienia za krzywdę doznaną na skutek śmierci osoby bliskiej. Trudno mi sobie wyobrazić wtłoczenie w ramy jakiejś tabeli cierpienia rodziców po utracie dziecka.

Praktyka orzecznicza jednak jest na tyle niejednorodna, że wydaje się, iż pewne ujednolicenie jest potrzebne.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • T1000(2016-04-13 22:18) Zgłoś naruszenie 30

    Bzdura, da się wyliczyć na podstawie orientacyjnych ogólnie przyjętych reguł nawet ujętych w formie tabelarycznej. Tylko trzeba chcieć i to zrobić. Od tego powinien być właśnie Sąd Najwyższy, którego zadaniem jest ujednolicanie orzecznictwa.

    Odpowiedz
  • Irena anna(2016-04-14 08:32) Zgłoś naruszenie 20

    Na realizacji pomysłu KNF najwięcej mają do stracenia firmy odszkodowawcze których od pewnego czasu jest coraz więcej. Na temat firm odszkodowawczych wiele razy pisała GP. Te firmy po prostu upadną gdy wszystko będzie jasne i czytelne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane