statystyki

Nowe zasady przyznawania kompensat dla ofiar przestępstw. Sprawdź, co się zmieniło

autor: Adam Makosz10.02.2016, 19:00; Aktualizacja: 11.02.2016, 10:55
wypadek przy pracy

Od 13 stycznia 2016 r. złożenie wniosku jest zwolnione z opłat. Wcześniej wiązało się to z koniecznością uiszczenia kwoty 40 zł.źródło: ShutterStock

Pokrzywdzeni, którzy w wyniku czynu zabronionego doznali ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i nie uzyskali odszkodowania od sprawcy lub ubezpieczyciela, mogą wystąpić nawet o 25 tys. zł kompensaty od państwa. Na złożenie wniosku mają aż 5 lat

Czy mam jeszcze czas na złożenie wniosku

Ponad 2 lata temu zostałem pobity w czasie zabawy sylwestrowej przez nieustalonych dotąd sprawców. W wyniku zdarzenia przestałem widzieć na jedno oko. Nie byłem nigdzie ubezpieczony. Czy mogę jeszcze starać się o odszkodowanie od państwa?

TAK

Przed 13 stycznia 2016 r. wniosek o kompensatę należało złożyć w ciągu 2 lat od dnia popełnienia przestępstwa pod rygorem wygaśnięcia uprawnienia do żądania. Obowiązujące przepisy przewidują dłuższy termin na złożenie wniosku. Jest to możliwe w okresie 3 lat od dnia pojawienia się skutków czynu zabronionego, nie później jednak niż 5 lat od dnia jego popełnienia. Zdaniem praktyków poprzednio obowiązujący termin na dochodzenie refundacji kosztów poniesionych w związku z przestępstwem był zbyt krótki. Niejednokrotnie takie traumatyczne wydarzenia wiążą się bowiem z długotrwałym leczeniem i rehabilitacją, w czasie których trudno o obiektywną ocenę ich skutków i podjęcie decyzji o dochodzeniu kompensaty.

Podstawa prawna

Art. 8 ust. 5 ustawy z 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1415 ze zm.).

Czy mogę się starać o wyrównanie

W ubiegłym roku sąd przyznał mi 8 tys. zł kompensaty po tym, jak pobił mnie były konkubent. Słyszałam, że teraz stawki są dużo wyższe. Czy mam jeszcze szansę na wyrównanie?

NIE

Sprawa czytelniczki została już rozpoznana i sąd ustalił wysokość kompensaty na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów. Na większe pieniądze nie mogą liczyć także osoby, które złożyły wnioski o ich przyznanie przed 13 stycznia 2016 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi nowelizacji do postępowań w sprawach wniosków o kompensatę złożonych w trybie poprzednio obowiązujących regulacji, a także w sprawach wypłat oraz zwrotu przyznanych na podstawie tych przepisów kompensat stosuje się dotychczasowe przepisy.

Podstawa prawna

Art. 4 ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1587).

Czy złożenie wniosku wiąże się z opłatami

Słyszałam o możliwości złożenia wniosku o państwową kompensatę, która przysługuje ofiarom przestępstw. Czy w związku z tym muszę ponieść jakieś opłaty urzędowe, tak jak przy wniesieniu pozwu?

NIE

Od 13 stycznia 2016 r. złożenie wniosku jest zwolnione z opłat. Wcześniej wiązało się to z koniecznością uiszczenia kwoty 40 zł. Wynikało to z faktu, że sprawa o przyznanie kompensaty zalicza się do kategorii spraw cywilnych, co skutkuje zastosowaniem do niej przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Osoby ubiegające się o uzyskanie kompensaty nie były dotychczas wskazane w katalogu podmiotów zwolnionych od kosztów sądowych.

Podstawa prawna

Art. 96 ust. 1 pkt 13 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1025 ze zm.).

Czy muszę koniecznie wynająć adwokata

Policji nie udało się znaleźć sprawców rozboju, w wyniku którego doznałem uszczerbku na zdrowiu. Chciałbym dostać kompensatę od Skarbu Państwa. Nie jestem prawnikiem i nie wiem, jak załatwić tę sprawę w sądzie. Czy powinienem wynająć do tego adwokata?


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane