statystyki

Nowe zasady przyznawania kompensat dla ofiar przestępstw. Sprawdź, co się zmieniło

autor: Adam Makosz10.02.2016, 19:00; Aktualizacja: 11.02.2016, 10:55
wypadek przy pracy

Od 13 stycznia 2016 r. złożenie wniosku jest zwolnione z opłat. Wcześniej wiązało się to z koniecznością uiszczenia kwoty 40 zł.źródło: ShutterStock

Pokrzywdzeni, którzy w wyniku czynu zabronionego doznali ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i nie uzyskali odszkodowania od sprawcy lub ubezpieczyciela, mogą wystąpić nawet o 25 tys. zł kompensaty od państwa. Na złożenie wniosku mają aż 5 lat

Czy mam jeszcze czas na złożenie wniosku

Ponad 2 lata temu zostałem pobity w czasie zabawy sylwestrowej przez nieustalonych dotąd sprawców. W wyniku zdarzenia przestałem widzieć na jedno oko. Nie byłem nigdzie ubezpieczony. Czy mogę jeszcze starać się o odszkodowanie od państwa?

TAK

Przed 13 stycznia 2016 r. wniosek o kompensatę należało złożyć w ciągu 2 lat od dnia popełnienia przestępstwa pod rygorem wygaśnięcia uprawnienia do żądania. Obowiązujące przepisy przewidują dłuższy termin na złożenie wniosku. Jest to możliwe w okresie 3 lat od dnia pojawienia się skutków czynu zabronionego, nie później jednak niż 5 lat od dnia jego popełnienia. Zdaniem praktyków poprzednio obowiązujący termin na dochodzenie refundacji kosztów poniesionych w związku z przestępstwem był zbyt krótki. Niejednokrotnie takie traumatyczne wydarzenia wiążą się bowiem z długotrwałym leczeniem i rehabilitacją, w czasie których trudno o obiektywną ocenę ich skutków i podjęcie decyzji o dochodzeniu kompensaty.

Podstawa prawna

Art. 8 ust. 5 ustawy z 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1415 ze zm.).

Czy mogę się starać o wyrównanie

W ubiegłym roku sąd przyznał mi 8 tys. zł kompensaty po tym, jak pobił mnie były konkubent. Słyszałam, że teraz stawki są dużo wyższe. Czy mam jeszcze szansę na wyrównanie?

NIE

Sprawa czytelniczki została już rozpoznana i sąd ustalił wysokość kompensaty na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów. Na większe pieniądze nie mogą liczyć także osoby, które złożyły wnioski o ich przyznanie przed 13 stycznia 2016 r. Zgodnie z przepisami przejściowymi nowelizacji do postępowań w sprawach wniosków o kompensatę złożonych w trybie poprzednio obowiązujących regulacji, a także w sprawach wypłat oraz zwrotu przyznanych na podstawie tych przepisów kompensat stosuje się dotychczasowe przepisy.

Podstawa prawna

Art. 4 ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1587).

Czy złożenie wniosku wiąże się z opłatami

Słyszałam o możliwości złożenia wniosku o państwową kompensatę, która przysługuje ofiarom przestępstw. Czy w związku z tym muszę ponieść jakieś opłaty urzędowe, tak jak przy wniesieniu pozwu?

NIE

Od 13 stycznia 2016 r. złożenie wniosku jest zwolnione z opłat. Wcześniej wiązało się to z koniecznością uiszczenia kwoty 40 zł. Wynikało to z faktu, że sprawa o przyznanie kompensaty zalicza się do kategorii spraw cywilnych, co skutkuje zastosowaniem do niej przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Osoby ubiegające się o uzyskanie kompensaty nie były dotychczas wskazane w katalogu podmiotów zwolnionych od kosztów sądowych.

Podstawa prawna

Art. 96 ust. 1 pkt 13 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1025 ze zm.).

Czy muszę koniecznie wynająć adwokata

Policji nie udało się znaleźć sprawców rozboju, w wyniku którego doznałem uszczerbku na zdrowiu. Chciałbym dostać kompensatę od Skarbu Państwa. Nie jestem prawnikiem i nie wiem, jak załatwić tę sprawę w sądzie. Czy powinienem wynająć do tego adwokata?


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane