statystyki

Urzędy mają informować o terminie zaskarżenia aktu

autor: Anna Krzyżanowska16.03.2016, 16:00
Kalendarz

Obywatelowi wprowadzonemu w błąd, czy po prostu nieznającemu prawa, nie zawsze udaje się udowodnić, że zaistniały przesłanki do przywrócenia terminu do wniesienia skargiźródło: ShutterStock

Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy czy województwa, powinien być obligatoryjnie informowany o sposobie i terminie wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Dziś powyższego uprawnienia obywatela przepisy jednak nie gwarantują. Najwyższy czas to zmienić.

Tak uważa rzecznik praw obywatelskich. Doktor Adam Bodnar w swym wystąpieniu do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka wnosi o zainicjowanie prac legislacyjnych nad zmianą art. 101 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 151 ze zm. – dalej u.s.g.) oraz art. 90 ustawy o samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1392 ze zm. – dalej u.s.w.).

Wskazane przepisy, choć dają podstawę do zaskarżenia samorządowych uchwał lub zarządzeń (po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia), nie wyjaśniają jednak, jak można to uczynić. Efekt? Osoby wzywające organ do usunięcia naruszenia prawa, działające bez profesjonalnego pełnomocnika, pozostają w mylnym przekonaniu, że przepisy art. 101 u.s.g. i art. 90 u.s.w. wyczerpująco regulują przesłanki do wniesienia skargi. A ponieważ nie przewidują terminu na jej wniesienie, to można sądzić, że ustawodawca go nie przewidział.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane