statystyki

Rząd pod sąd: Nie tylko Komisja Wenecka. Gdzie jeszcze można poskarżyć się na własne państwo?

autor: Radosław Korzycki12.03.2016, 08:30
Spory między państwem a firmami rozstrzyga się najczęściej z pomocą arbitrażu międzynarodowego

Spory między państwem a firmami rozstrzyga się najczęściej z pomocą arbitrażu międzynarodowegoźródło: ShutterStock

Niedawno dowiedzieliśmy się, że istnieje Komisja Wenecka, która może ocenić u nas jakość demokracji i stanowionego prawa. A gdzie można się jeszcze poskarżyć na rząd?

Reklama


Reklama


Niemal wszyscy słyszeli o Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości, głównym organie sądowym Narodów Zjednoczonych. Został utworzony w 1945 r., jednak do jego kompetencji należy rozstrzyganie wyłącznie sporów między państwami i osoby fizyczne nie mogą przed nim składać skarg. Co prawda mieszczący się w Hadze MTS może także wydawać opinie doradcze, jednak nie mają one wiążącej mocy. Z kolei Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) jest sądem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Orzeka w sprawach zapisanych w konwencji i dodatkowych protokołach do niej, rozpatrując skargi obywateli 47 państw członkowskich Rady Europy. Odkąd w 1993 r. przystąpiła do niej Polska, nasi obywatele skarżą się do ETPC głównie na opieszałość funkcjonowania krajowych sądów.

Obywatel kontra państwo

Jednak o istnieniu utworzonej w 1990 r. Komisji Weneckiej (oficjalna nazwa to: Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo) wielu nawet bardzo bacznych obserwatorów debaty publicznej dowiedziało się niedawno, kiedy zaprosił ją do Polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, by zbadała sprawę Trybunału Konstytucyjnego. Komisja jest organem doradczym Rady Europy. Należą do niej wszystkie państwa europejskie (Białoruś ma status członka stowarzyszonego).


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Mafia nowelizujac ust. z 25 czerwca uciela sie (2016-03-12 10:08) Odpowiedz 2912

    Koniec Mafii AGENTOW z pod znaku PO-PSL-nOWOSTAREJ ! Koniec zlodziejstwa w bialych rekawiczkach, osmiorniczki nie powroca ! ! ! Mamy Polski Rzad, nie AGENTURALNY ! Miejsce na kompromisy jest w relacjach międzyludzkich a nie w analizie faktów. Kretyni z KE sa innego zdania . Jeśli chodzi o moją osobistą ocenę, to czemu się dziwić zachowaniom idiotów, i to idiotów podwójnych, bo zgodnie z opinią starożytnych Greków, idiotą jest ten, kto się polityką nie zajmuje, a zatem, w moim ujęciu, ten kto zajmuje się polityką bez posiadania odpowiednich kompetencji, jest idiotą podwójnym. A deklarowana chęć zorganizowania Majdanu w Warszawie przez postkomunę nadaje się tylko do obśmiania i porównania z wyimaginowaną próbą zorganizowania Majdanu przez zwolenników Janukowicza w Kijowie lub Putina w Moskwie.

  • Inspektor Pracy(2016-03-12 12:19) Odpowiedz 2612

    Nie na Polske -tylko na złodziejski POlski Trybunał Konstytucyjny chcę się poskarzyć..............Ja nie widzę tam żadnego wyroku lecz zdanie grupy kolesiów wykształciuchów którzy Tuskowi POtwornie pomagali okraść z wieku emerytalnego nawet zatrudnionych od 15 roku życia ,pracujących w soboty ,święta,pomogli wstecznie okraść także Tych co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy wg brzmienia Ustawy przed Ich werdyktem--pomogli stworzyć w tym kraju POlski Obóz Pracy gdzie tylko wśród 60latków w roku 2014 bezrobocie wzrosło aż o 8% a spracowani ludzie szukają chleba po śmietnikach. Ci tzw Wykształciuchy -moralne dno --powinni zapłacić za nielegalne zajmowanie sali budynku Trybunału i powinni mieć odebrane prawa dożywotnio wraz z Ich emeryturami. Oni nie bronią Konstytucji RP ,Oni legalizują bezprawne złodziejstwo Politycznych złodzieji i bronia własnego StatusQwo. A na budowe z nimi za fizycznych i to w zime !

  • ciekawski(2016-03-12 10:09) Odpowiedz 2512

    tylu troskliwych jest teraz, martwią się, gdzie jeszcze mozna się poskarżyć, ale poprzednio wcale nie było lepiej i jakoś krzykaczy i troskliwych nie było, komu tak na tym zależy?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • 60% narodu zgniecie każdą obcą przybłędę,która(2016-03-12 10:32) Odpowiedz 229

    będzie działała POlitykiersko na życie polaków.......

  • tradycja(2016-03-12 09:53) Odpowiedz 219

    do carycy Katarzyny

  • Inspektor Pracy(2016-03-12 12:19) Odpowiedz 2111

    Nie na Polske -tylko na złodziejski POlski Trybunał Konstytucyjny chcę się poskarzyć..............Ja nie widzę tam żadnego wyroku lecz zdanie grupy kolesiów wykształciuchów którzy Tuskowi POtwornie pomagali okraść z wieku emerytalnego nawet zatrudnionych od 15 roku życia ,pracujących w soboty ,święta,pomogli wstecznie okraść także Tych co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy wg brzmienia Ustawy przed Ich werdyktem--pomogli stworzyć w tym kraju POlski Obóz Pracy gdzie tylko wśród 60latków w roku 2014 bezrobocie wzrosło aż o 8% a spracowani ludzie szukają chleba po śmietnikach. Ci tzw Wykształciuchy -moralne dno --powinni zapłacić za nielegalne zajmowanie sali budynku Trybunału i powinni mieć odebrane prawa dożywotnio wraz z Ich emeryturami. Oni nie bronią Konstytucji RP ,Oni legalizują bezprawne złodziejstwo Politycznych złodzieji i bronia własnego StatusQwo. A na budowe z nimi za fizycznych i to w zime !

  • POzostał tylko Kneset,ale i Bóg opuścił tych co (2016-03-12 10:24) Odpowiedz 2011

    POdnieśli rękę na bliżniego i dokonali cudu głodowego w imię dobrobytu własnego...............po 25 latach niedoli,obudzili się polacy wychodząc z niewoli.Ażeby znieść los tułaczy będą rozliczać bogaczy.

  • jorry123(2016-03-12 18:29) Odpowiedz 1310

    Caryca Katarzyna II, do niej nawet można napisać podanie o rozbiór Polski. Zdrajcy powinni być pozbawieni obywatelstwa i wydaleni na wieki z Polski.

  • POL(2016-03-12 22:33) Odpowiedz 127

    Jaruzelski skarżył do Moskwy i żądał zbrojnej interwencji w mordowaniu Polaków, tak jak B. Bierut agent NKWD

  • koleś(2016-03-12 18:40) Odpowiedz 119

    Tylko zdrajcy i renegaci szukają arbitrażu przeciwko własnemu państwu u obcych....

  • I(2016-03-12 15:58) Odpowiedz 106

    A POCO SKARZYCC GOLYM OKIEM WWIDAC ,JAK MAMY KRAJ SKORO TYLKU NASZYCH JEST ZA GRANIICĄ RP , ,ABY NORMALNIE BEZ STRESU ZYC ,A NAJGORZEJ BOLI ,TYCH NASZYCCH PRZODKOW KTÓRZY NIE SPALI W CZASIE WOJNY ,ALE WALCZYLI O WOLNOSC ,A TERAZ TAKI PODZIĘKOWANIE DLA ICH DZIECI I WNUKOW KTORZY NIE SĄ BRANI OD UWAGĘ ,BO KREWNY ,DZIECI ,WNUKI ,TO NIE JEST POZOSTAŁY CZŁONEK Z RODZINY ,TYLKO WDOWA I WDOWIEC ,WEDŁUG IPN ,UDSKIOR ,ZUS ,SĄDÓW ITD ITP ,DOBRZE ABY BEZ SKARG AMBASADA ZA GRANICĄ SPRAWDZILA W BAZIE TYCH UCIEKAJĄCYCH Z RP ,,Z JAKICH TO RODZIN POCHODZĄ ,KTO MAA WLADZE ,W RP CZY NIE OSZUSCI Z URZEDÓW ?

  • EU(2016-03-13 07:00) Odpowiedz 89

    Nie 60% narodu ,a 19% głosujących ( w tym większość popleczników Rydzyka) na PiS !

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • adam(2016-03-14 08:26) Odpowiedz 24

    Zdrajców trzeba wieszać,a nie wysłuchiwac ich wywodów-gdzie jeszcze . 8 lat afer,przekrętów,zadłużania- tylko szafot jest odpowiednią karą i niech diabłom sie skarżą

  • k(2016-03-14 09:38) Odpowiedz 10

    Sprostowanie szafot-powieszenie ale też ścięcie , każda władza deprawuje, nie pomijając unii , która mozę chce ale nie daje rady albo nie chce, prawa sa notorycznie ograniczane, daleko nie trzeba szukać , zabrać nawet dzieciom i kupić sobie drogie służbowe samochody, prywatni za darmo mechanicy, przeglądy lista never ending strory , złodzieje, oszuści i defraudanci kolejni potrafią, w filmach pokazują jak niektórzy ocenia, mówią np. komun abyło lepiej rpbota była dla każdego, solidarnosć do oryt się wielu dorwało i gorzej, jak nie pałka to kijem , sądy mają za duża włądze , prokuratorzy, policja, administracja , uczelnie, mnogośc cial różnycvh od utrudniana zycia, to powiny być podporzadkowane instytucje slużące ludziom, ale wśród narodu niestyty popierajacych wyzysk nie brakuje, są tak zindoktrynowani, daje się im różne śwaidczenia w zamian za wyborczy głos, biorą i nic najlepiej by nie robili, inna kwestią jest to że dochody sa w wikszości za niskie, te świadczenia może też ale tak rzadzą póki co i tryzmają władze z tematamiz astępczymi , gdy wokół tak naparwde wszystko niema się rozp...!