statystyki

Obrońca nie dowie się o poleceniu dotyczącym czynności w śledztwie

autor: Ewa Ivanova10.03.2016, 07:40; Aktualizacja: 10.03.2016, 08:43

Minister sprawiedliwości przedstawił projekt regulaminu wewnętrznego prokuratury. Zmiany mają wejść w życie 4 kwietnia 2016 r. Uwagi do projektu można zgłaszać w ramach konsultacji do 22 marca.

Podstawą wydania rozporządzenia jest nowa ustawa Prawo o prokuraturze, która weszła w życie w piątek (Dz.U. z 2016 r. poz. 177).

W projekcie znalazły się regulacje dotyczące sposobu włączenia zlikwidowanej prokuratury wojskowej w struktury niektórych prokuratur okręgowych i rejonowych. Doprecyzowano też kwestię wydawania przez przełożonych poleceń prokuratorom: polecenia muszą być wydawane na piśmie, ale nie będą włączane do akt głównych (nie dowie się więc o nich strona ani jej obrońca). Rozporządzenie dookreśla też, jak podwładny może na polecenie zareagować: może żądać wyłączenia go albo zmiany decyzji. Może też zażądać uzasadnienia polecenia, a projekt precyzuje formę i sposób, w jaki to uczyni. Jasno wskazano przy tym, że to prokurator przełożony przejmie odpowiedzialność za wykonaną czynność, ale prokurator referent musi polecenie wykonać. Jeśli jednak zostanie ono wydane z pominięciem drogi służbowej, prokurator ma obowiązek zawiadomić o tym swojego zwierzchnika. Co istotne, sprawa będzie mogła być przekazana innemu prokuratorowi wyłącznie na podstawie pisemnej decyzji przełożonego, którą będzie się załączać się do akt podręcznych.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane