statystyki

Nawet 5 lat więzienia za „polskie obozy śmierci”. PiS zmienia ustawę o IPN

autor: Maciej Suchorabski03.03.2016, 07:00; Aktualizacja: 03.03.2016, 07:02
IPN

IPNźródło: Materiały Prasowe

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej obywatele i cudzoziemcy będą mogli być karani za przypisywanie Polakom udziału, organizowania, odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnienie nazistowskich niemieckich zbrodni.

Reklama


Reklama


To nowy typ przestępstwa, który pojawia się w proponowanym przez rząd akcie. Zawarty ma zostać w art. 55a do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a jego dokładne brzmienie wyglądać ma następująco:

„Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu udział, organizowanie, odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnienie zbrodni przez III Rzeszę Niemiecką, o których mowa w art. 1 pkt 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Wyrok podawany jest do publicznej wiadomości.”

Karane ma również być działanie nieumyślne. Wtedy sprawca będzie podlegał karze grzywny lub karze ograniczenia wolności.

Rząd chce, aby niniejsze przepisy mogły mieć zastosowanie niezależnie od prawa obowiązującego w miejscu popełnienia czynu zabronionego zarówno w stosunku do obywatela polskiego jak i cudzoziemca. W tym celu prowadzono więc specjalny zapis, którego konstrukcja jest analogiczna do art. 112 Kodeksu karnego. Wynika z niego, że polską ustawę karną stosuje się do sprawców przestępstw, które w sposób szczególny godzą w polskie interesy.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, „penalizacja tego typu działań w odniesieniu do Holocaustu i innych najpoważniejszych masowych zbrodni jest uznawana za dopuszczalne ograniczenie wolności wypowiedzi”. Projektodawca możliwość stosowania proponowanych sankcji wyprowadza z decyzji ramowej Rady 2008/913/WSiSW z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwalczania pewnych form i przejawów rasizmu i ksenofobii za pomocą środków prawnokarnych (Dz. Urz. UE z 06.12.2008 r., L 328 s. 55). Rząd jest przekonany, że wypowiedzi fałszujące fakty historyczne związane z masowym ludobójstwem w obozach koncentracyjnych, „dezawuują rzeczywisty charakter tych zdarzeń, a tym samym stanowią czyny, których treść koresponduje z celami decyzji ramowej”.

W związku z proponowanym przepisem karnym IPN ma nabyć nowe kompetencje. Poszerzony bowiem zostanie zakres przedmiotowy spraw, w których Instytut wszczyna śledztwo z urzędu.

Także powództwo cywilne

PiS chce również zagwarantować możliwość ponoszenie odpowiedzialności cywilnej za naruszenie „dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej o Narodu Polskiego”. Takie uprawnienie posiadać będzie Instytut Pamięci Narodowej lub organizacje pozarządowe działające w zakresie swoich statutowych działań. W projekcie ustawy podkreślono, że przepisy dotyczące powództwa cywilnego stosowane są niezależnie od obowiązującego prawa danego kraju, a prawo do ewentualnego odszkodowania otrzymywać będzie Skarb Państwa.

„Polskie obozy koncentracyjne”

Działania rządu dotyczące szczególnej ochrony dobrego imienia Polski związane są z błędnym określeniem, które pojawiło stosunkowo często w zagranicznych mediach. Chodzi oczywiście o stwierdzenie "polskie obozy koncentracyjne" czy "polskie obozy śmierci" (Polish concentration camps, polish death camps), którym określa się hitlerowskie obozy zagłady zakładane przez Niemców na terenie Polskie podczas II Wojny Światowej. Ze statystyk MSZ wynika, że w samym 2009 roku pojawiły się 103 tego typu błędne sformułowania. Najczęściej posługiwały się nimi media niemieckie (20 razy), amerykańskie (16) oraz hiszpańskie (16).

Podstawa prawna

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary na etapie opiniowania

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • dziadek Franek(2016-03-03 08:12) Odpowiedz 224

  Nazizm ma niemiecką narodowość! Niemieckie obozy śmierci,Niemcy z SS ,Niemcy Hitlera. To oficjalny język.Fałszywa poprawność w polskim oficjalnym Języku, pozwala zakłamywać historię i szkalować Polskę .......................Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), a nie III Rzesza.

 • Wszystko jasne(2016-03-03 08:23) Odpowiedz 223

  Prezydent Barack Obama w liście do Bronisława Komorowskiego napisał, że nieumyślnie użył sformułowania „polski obóz śmierci”. Wyraził ubolewanie z powodu tego błędu – poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski.---------Obama ubolewa? To podłe kłamstwo!! Przecież to nie było żadne przejęzyczenie, bo ten tekst czytał!! Ten tekst był przez kogoś świadomie pisany!! Tylko bałwan tego nie dostrzega, lub ktoś kto ma w tym interes!! Przecież Obama zareagował dopiero po kilku dniach i to pod wpływem wielu głosów krytyki. Na "przejęzyczenie" (czego nie może być w tekscie czytanym!!) reaguje się natychmiast.

 • zawiedziona_opoznieniem(2016-03-03 09:16) Odpowiedz 194

  Szkoda, że trzeba było na to czekać do 2016 roku ...

 • Niemiec(2016-03-03 11:54) Odpowiedz 171

  poprawnie, ludzie Adolfa Hitlera szerząc socjalizm nadal działają i winę zwalają na swoje ofiary

 • windykator(2016-03-03 09:39) Odpowiedz 152

  RIA Novosti i inne rosyjskie media nazwały obóz w Sobiborze 'polskim obozem koncentracyjnym'. To pierwszy rezultat (oficjalnego) sprzymierzenia się Rosji z syjonizmem. 'Sformułowanie "polski obóz koncentracyjny Sobibór" pojawiło się w w styczniu 2016 r na stronach internetowych trzech mediów rosyjskich'

 • Lex(2016-03-03 12:48) Odpowiedz 130

  Ślązak, gazowano tam ludzi? Jesli tak bylo to odnoszac sie do tych obozow nie popelnisz przestepstwa. Popelisz je mowiac o polskim obozie koncentracyjnym w Oswiecimiu.

 • andy(2016-03-04 00:27) Odpowiedz 100

  Niech ipn się zabierze do uczciwej roboty.Średnia ok.8.000 zł na rękę i pozorowanie prokuratorskiej roboty. Skierować ich do prokuratur i niech nadzorują po 100 spraw kryminalnych miesięcznie jak inni prokuratorzy.

 • Ślązak(2016-03-03 11:51) Odpowiedz 316

  To znaczy że kolejny raz będziemy zakłamywać rzeczywistość. Czy wy Polacy słyszeliście o obozie na Zgodzie, Toszku czy Miechowicach? Tak, to były Polskie obozy. Dla Ślązaków. My pamiętamy. I nie wybaczysz.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama