statystyki

Zgubiłeś dowód osobisty? Możesz zastrzec go przez internet

autor: Maciej Suchorabski25.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 25.02.2016, 13:54
Nowy dowód osobisty

W 2014 roku udaremniono aż 8814 prób wyłudzenia kredytu o łącznej wartości ponad 400 mln złźródło: Materiały Prasowe

Zgubiony lub skradziony dowód osobisty można zastrzec za pośrednictwem internetu. Taką możliwość zapewnia konto na portalu Biura Informacji Kredytowej.

Reklama


Reklama


Utrata dowodu osobistego wiąże się z zagrożeniem wykorzystania go przez osoby trzecie. Na nasze nazwisko może zostać zamówiony np. pakiet telewizji cyfrowej czy telefon z abonamentem. Osoba dysponująca naszym dokumentem może również zaciągnąć pożyczkę a nawet kredyt.

Czytelnikom znane są za pewne tradycyjne sposoby zastrzegania zgubionego dowodu osobistego, jednak warto jeszcze raz przypomnieć zasady postępowania podczas tej nieprzyjemnej dla nas sytuacji.

Jeśli staliśmy się ofiarą kradzieży, fakt ten należy niezwłocznie zgłosić na komisariacie policji. Funkcjonariusze nie mają jednak możliwości zastrzegania dokumentu, dlatego kolejnym krokiem, który powinniśmy podjąć jest poinformowanie o utracie dokumentu najbliższego organu gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną. Jedynie w taki sposób możemy otrzymać potwierdzenie o utracie dowodu osobistego, którym posługiwać się możemy do czasu wydania nowego dokumentu.

Niezależnie od faktu czy dokument został skradziony czy go utraciliśmy, powinniśmy poinformować o tym bank, którego jesteśmy stałym klientem. Jeśli w okolicy nie znajdziemy właściwego oddziału lub nie przyjmuje on zastrzeżeń dokumentów, wybieramy inny bank prowadzący tego typu usługę.

Lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób dostępna jest tutaj >>

Zastrzeganie dowodu osobistego w BIK

Alternatywną opcją zastrzegania dowodu osobistego jest skorzystanie z serwisu Biura Informacji Kredytowej. Aby tego dokonać, musimy jednak przed momentem utraty dokumentu posiadać konto z przypisanym do niego naszym dowodem osobistym.

Samo założenie konta jest bardzo proste i nie trwa dłużej niż 15 min. Po wejściu na stronę www.bik.pl wybieramy zakładkę „Rejestracja” i postępujemy zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami. Do pełnej aktywacji konta wymagana będzie jednak weryfikacja naszej tożsamości. Aby tego dokonać wystarczy wysłać skan naszego dowodu osobistego. Druga opcja to skorzystanie z poczty tradycyjnej i przesłanie listem kserokopii dokumentu.

Zalety konta BIK

Przede wszystkim usługa zastrzegania dokumentów dostępna jest 24 godziny na dobę. Logując się na konto w serwisie www.bik.pl, za pomocą jednego kliknięcia nasze dane trafią do sytemu Dokumenty Zastrzeżone prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Oznacza to, że w ciągu kilku minut informacja o zastrzeżonym dokumencie dotrze do wszystkich banków w Polsce. Dodatkową zaletą jest przekazywanie informacji o zastrzeżonych dokumentach przez BIK do innych instytucji czy firm takich jak operatorzy sieci komórkowej czy Poczta Polska.

W 2014 roku udaremniono aż 8814 prób wyłudzenia kredytu o łącznej wartości ponad 400 mln zł

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Krytyk społeczny(2016-02-25 13:37) Odpowiedz 181

  Policja dysponuje za grube mld zł systemem informatycznym i zbiorem danych o rzeczach przedmiotach utraconych.Jakim więc cudem nie ma możliwości rejestrowania w systemie rzeczy utraconych rejestrować DOKUMENTÓW-? Skradziono mi samochód,rower,motocykl-wpisują dane identyfikacyjne do systemu.Skradziono mi dokumenty i nie wpiszą dokumentów-? Sprawca więc może je odsprzedać lub nawet się nimi posługiwać lub mieć przy sobie a policjant nie jest w stanie tego zweryfikować czy figuruje w bazie rzeczy-dokumentów utraconych-?To Polska Policja nie posiada bazy danych dokumentów utraconych-? No przepraszam ale chyba coś tu jest nie tak.Na co więc komu był lub jest potrzebny taki system informatyczny-? komu i czemu On ma służyć-?

 • Kptk(2016-02-25 08:34) Odpowiedz 127

  Jak wyslac skan dokumentu ktory sie zagubiło?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • x(2016-02-26 08:41) Odpowiedz 50

  A skąd wiadomo, że w BIK ikt nie wykorzysta skanu do niecnych celów?

 • jur(2016-02-26 16:51) Odpowiedz 40

  a dlaczego w Polsce dopuszcza się zawieranie umów kredytowych lub umów z operatorami telefonicznymi na podstawie dowodu osobistego i do tego cudzego. Wychodzi na to, że to dowód osobisty jest stroną takiej umowy.

 • jasiek(2016-07-07 15:48) Odpowiedz 00

  Wypisujecie bzdury. BIK może zarejestrować skradziony dokument, ale żąda zarejestrowania się na własnym portalu. Jednym z mechanizmów zabezpieczenia jest przesłanie z własnego konta na ich konto 1 zł. Co ma zrobić osoba starsza, nie posiadająca konta bankowego oraz konta poczty elektronicznej? Banki nie przyjmują zastrzeżeń dokumentów przez internet, złodziej który je ukradł może kredyt załatwić sobie przez internet? Coś tu nie gra

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama