statystyki

Trybunał Konstytucyjny zbada nowelizację ustawy o TK z grudnia 2015. Znamy terminy rozpraw

12.02.2016, 17:01; Aktualizacja: 13.02.2016, 11:59
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Trybunał Konstytucyjny 8 i 9 marca zbada pod względem zgodności z ustawą zasadniczą nowelizację ustawy o TK z grudnia ubiegłego roku. Wnioski w tej sprawie złożyli: Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, grupa posłów, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa Trybunał rozpozna połączone wnioski w pełnym składzie. Rozprawie będzie przewodniczyć Prezes Andrzej Rzepliński, a sędzią-sprawozdawcą - Stanisław Biernat.

Reklama


Reklama


Nowelizacja została uchwalona przez parlament 22 grudnia i weszła w życie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę 28 grudnia 2015 roku. W myśl jej zapisów, Trybunał Konstytucyjny co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów. Poprzednio pełny skład było to co najmniej 9 sędziów. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie -jak dotąd-
zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą według kolejności wpływu.

Zgodnie z ustawą,. Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego nie będzie już- jak poprzednio- stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego, ale jedynie kierować dla Sejmu wniosek o jego złożenie "w szczególnie rażących przypadkach", Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Trybunału Konstytucyjnego będzie można wszczynać też na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości- dotąd nie mieli takiego prawa.

Nowo wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mają składać nadal przed prezydentem.

Nowelizacja jest krytykowana przez opozycję, która jest zdania, że zmiany doprowadzą do paraliżu prac Trybunału i wydłuży średni czas ich badania. Według niej, istnieje tez obawa, że wyrok może w ogóle nei zapaść, jeśli nie będzie większości 2/3 głosów. Zastrzeżenia mają do niej też środowiska prawnicze.

Ustawę zaskarżyli: grupa posłów PO, PSL i Nowoczesnej, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Krajowa Rada Sądownictwa.

Wszystkie wnioski Trybunał połączył do wspólnego rozpoznania. 14 stycznia uznał w postanowieniu, że zbada nowelizację na rozprawie w 12-osobowym składzie. Zdania odrębne złożyło dwoje sędziów wybranych w grudniu 2015 roku: Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • Bolesław(2016-02-12 17:29) Odpowiedz 1210

  Skompromitowani sędziowie we własnej sprawie. Róbcie tak dalej, a za chwilę Kaczyści w sejmie dojdą do większości bezwzględnej i pozamiatają po was jak po liściach z ubiegłej jesieni.

 • nk(2016-02-12 19:32) Odpowiedz 97

  Na jakiej podstawie będzie procedował TK. 12-osobowy skład jest nieznany ani poprzedniemu porządkowi ani obecnemu.

 • dyudo(2016-02-13 08:33) Odpowiedz 34

  Niezbyt rozsądne. Lepiej poczekać na wybór kolejnego sędziego i dopuścić go do orzekania, skład będzie 13 osobowy, co uniemożliwi kwestionowanie ważności wyroku.

 • j.(2016-02-13 11:15) Odpowiedz 23

  No i co z tego, że zbada?... Przecież ONI tego wyroku nie opublikują i nie uznają. Zaraz pojawią się jakieś "prywatne ekspertyzy" prawników popierających obecną władzę, że ten wyrok został wydany wadliwie, ze względu na skład, termin, czy cokolwiek i będzie kolejny spór. A ja myślę, że tu chyba nikt nie ma do końca racji, ale pewną oczywistością (z której zdają sobie sprawę zapewne nawet te sześciolatki, które nie pójdą już do szkoły) jest to, że PIS NIE MOGĄC ZMIENIĆ KONSTYTUCJI DĄŻY DO ZAMARGINALIZOWANIA ROLI TK, ALBO OBSADZENIA GO SWOIMI LUDŹMI, AŻEBY IM NIE BRUŹDZIŁ, JEŚLI BĘDĄ UCHWALAĆ USTAWY, KTÓRYCH ZGODNOŚĆ Z KONSTYTUCJĄ BĘDZIE WĄTPLIWA. Nie lekceważąc grzechów poprzedniej władzy, także w kwestii TK, wydaje mi się, że powyższa oczywistość jest dzisiaj bardzo istotna. Zresztą, gdyby mogli zmienić Konstytucję może TK zostałby zlikwidowany całkowicie pod hasłem, ze nie potrzebujemy jakiejś trzeciej izby parlamentu, żeby kilku sędziów mogło przekreślać to, co uchwalił parlament itd., albo całkowicie podporządkowany Ministrowi Sprawiedliwości, który mógłby np. w każdej chwili odwoływać i powoływać Prezesa, sędziów, albo może nawet.... zmieniać orzeczenia!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • czytelnik(2016-02-14 10:07) Odpowiedz 10

  przesunęli termin, bo nie wiedza , co powie Komisja Wenecka, w tym tkwi tajemnica Rzepńskiego

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama