statystyki

Aukcje internetowe: Nabywając zbyt tanio, można zostać paserem

autor: Sławomir Wikariak10.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 11.02.2016, 11:01
bank mobilny, bank, mobile, internet, telefon, bankowość

Nie miało znaczenia, że oprogramowanie było niekompletne.źródło: ShutterStock

Kupując w serwisie aukcyjnym program komputerowy po wyjątkowo niskiej cenie, możemy się spodziewać, jego pirackiej wersji. Już samo nabycie oznacza wtedy popełnienie przestępstwa paserstwa nieumyślnego. I to nawet jeśli kupujący otrzyma niekompletny program, którego w żaden sposób nie da się zainstalować.

reklama


reklama


Do takich wniosków doszedł Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim w procesie o przestępstwo paserstwa nieumyślnego z art. 292 par. 1 w związku z art. 293 par. 1 kodeksu karnego. Oskarżony w sprawie prowadził warsztat samochodowy. Do naprawy nowszych aut potrzebne są komputerowe programy diagnostyczne. Mechanik znalazł interesujące go oprogramowanie w internetowym serwisie aukcyjnym. Kosztowało zaledwie 50 zł, choć cena bezpośrednio u producenta to ok. 16 tys. zł. Mężczyzna kupił płytę CD-R, otrzymał ją, ale nigdy nie zainstalował. Okazało się, że nie przesłano mu dwóch kolejnych nośników, na których znajdowały się brakujące fragmenty oprogramowania.

Jego niemiecki producent stara się jednak monitorować handel pirackimi kopiami w Polsce. I to on powiadomił organy ścigania, że użytkownik portalu aukcyjnego o określonym pseudonimie prawdopodobnie był jednym z nabywców. Potwierdziło to przeszukanie u podejrzanego.

Podczas przesłuchania tłumaczył on, że myślał, że odkupuje oryginalny program, a nie jego piracką wersję. Podkreślał, że trudno tak naprawdę w ogóle mówić o zakupie jakiegokolwiek oprogramowania, skoro to, które otrzymał, było niekompletne i nie dało się z niego skorzystać.


Pozostało jeszcze 48% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • dziadek(2016-02-10 08:34) Odpowiedz 30

    czy to ma oznaczać, że inwestor, który drzewiej kupił zbyt tanio niegdyś polskie przedsiębiorstwo jest paserem? a co za tem idzie -> sprzedawca złodziejem?.

  • noja(2016-02-10 15:20) Odpowiedz 20

    z tego wynika, że portal aukcyjny był pośrednikiem pasera i brał udział w przestępstwie.

  • hardkorowy koksu(2016-02-10 13:31) Odpowiedz 10

    nie nie bo to był kumpel Rycha , Zdzicha przy korycie a ten przypadek opisany to zwykły człowiek(Kowalski) chciał kupić taniej program i teraz będzie osądzony. Polska rzeczywistość.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama