statystyki

Większe podwyżki w sądach. Płace wzrosną nawet o 10 proc.

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.02.2016, 07:27; Aktualizacja: 12.02.2016, 18:15
umowa, prawo, podpis

27 302 urzędników jest zatrudnionych w sądach powszechnychźródło: ShutterStock

Średnio nie 193 zł, ale 345 zł podwyżki – w przeliczeniu na jeden etat – otrzymają w tym roku do ręki asystenci sędziów, urzędnicy oraz pozostali pracownicy sądów. Z pochodnymi, czyli między innymi składkami ZUS, będzie to 419 zł, a nie – jak to planowano poprzednio – 231 zł.

reklama


reklama


Ten wzrost to efekt przegłosowanej 30 stycznia tego roku przez Sejm nowelizacji ustawy budżetowej. W poprzedniej wersji wydatków sądów powszechnych na ten rok w zakresie wynagrodzeń pracowników sądownictwa zaplanowano, że wzrosną one o 5,5 proc. Teraz w ustawie budżetowej zapisano wzrost o 10 proc. Łącznie na ten cel ma zostać przeznaczone dodatkowe 3 mln 300 tys. zł.

– To krok w dobrym kierunku – ocenia Edyta Odyjas, przewodnicząca komisji Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa. Ma nadzieję, że dzięki temu uda się wyrównać i podnieść płace w sądownictwie.

– Wielu pracowników sądowych nie osiąga nawet płacy minimalnej, a zarobki zdecydowanej większości nie przekraczają 2 tys. zł netto. W tym roku wynagrodzenia wzrosną po raz pierwszy od ośmiu lat. Jednak nawet przewidziane środki nie zrekompensują wieloletniego zamrożenia płac. Nie ukrywam więc, że mamy nadzieję, iż w przyszłym roku będą podjęte kolejne decyzje w tej kwestii, które w końcu doprowadzą do urealnienia płac w sądownictwie – podkreśla Odyjas.

Obecny Sejm zdecydował również o dodatkowych podwyżkach dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Tutaj wzrost ma wynieść nie 192 zł na jeden etat, ale 197 zł. Na niezmienionym poziomie pozostały jednak podwyżki dla cywilnych pracowników SW: dla nich zaplanowano wzrost wynagrodzenia o 6 proc. Na tym samym poziomie pozostały również wydatki na podwyżki dla kuratorów zawodowych. W przypadku tej grupy zawodowej płace mają wzrosnąć o 5,5 proc., co w przeliczeniu na jeden etat wynosi 315 zł (bez pochodnych).

27 302 urzędników jest zatrudnionych w sądach powszechnych

1850 zł ma wynieść w 2016 r. najniższe wynagrodzenie dla osób pracujących w wymiarze sprawiedliwości

Etap legislacyjny

Ustawa w Senacie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • zwykły sekretarz(2016-02-03 09:44) Odpowiedz 489

    do Piotra: No WY sędziowie to rzeczywiście macie ciężko i macie powód by narzekać. Co roku dostajecie po kilkaset zł do pensji i jeszcze mało!!! Też bym chciał mieć problem czy posłać dziecko na kurs jeździecki czy narciarstwa czy ciuchy Zary czy innej marki. Ale jakby wam dać 1500 zł na konto na miesiąc to ciekawe jak byście przeżyli????? My - zwykli urzędnicy z wieloletnim stażem pracy - tak musimy sobie radzić od wielu lat - z dziećmi i marzeniami nie do spełnienia! Niestety sędziowie nigdy nie zrozumieją szeregów zwykłych sekretarzy sądowych.

    Pokaż odpowiedzi (6)
  • filot(2016-02-03 08:28) Odpowiedz 426

    do Piotr: Przecież sędziowie i referendarze dostali już z automatu waloryzację, dobrych parę stów.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • zwykły sekretarz(2016-02-03 14:31) Odpowiedz 236

    do M: Niejeden urzędnik sądowy ma wyższe wykształcenie od sędziów (magistra ma prawie każdy bo taki wymóg, a i studia podyplomowe pokończone). To że nie ma skończonego kierunku prawa nie znaczy, że był czy jest niedojdą życiowym bo pracuje na stanowisku sekretarza - jak to wy sędziowie uważacie. Na sali rozpraw czasem widać jaką to sędziom studia dały wiedze, że my szare ludziki w sekretariatach poprawiamy błędy i przepisy. Więc proszę nie obrażać tylu tysięcy dobrych pracowników sądów, bo nie o wiedzę tu idzie, ale o godne zarobki i nasze życie.

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • Pracownik (2016-02-03 09:41) Odpowiedz 231

    Zobaczymy jak faktycznie wpłyną podwyżki na konta, bo jak na razie co roku są takie zapowiedzi, a kasy jak nie było tak nie ma.

  • ate(2016-02-03 12:33) Odpowiedz 202

    No super, zamiast 1200 zł to aż 1500 zł. Szaleństwo!!! co zrobić z tą fortuną?? Pomocy??

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • koszty(2016-02-03 09:28) Odpowiedz 196

    W pierwszej kolejności winny być podniesione koszty sądowe w sprawie. Koszty sądowe np. w Nakazach o zapłatę to śmieszne grosze 7,50,25, 31zł... czy tam parę groszy więcej, kiedy adwokat bierze w setkach złotych bądź tysiącach! Skąd ma być kasa w sądach? Koszty sądowe winny być znaczące, jak ktoś decyduje się na postępowanie sądowe, to winno to kosztować!

  • kkk(2016-02-03 09:33) Odpowiedz 195

    w sądzie nie ma podreferendarzy, więc nie jesteś ani sędzią ani referendarzem

  • Elf(2016-02-03 10:33) Odpowiedz 1710

    Proponuję wszystkim obywatelom zapoznać się z wszystkimi przywilejami pracowniczymi sędziów w naszej kochanej Ojczyżnie a wówczas merytoryczne ujmowanie tematu!

  • komisarz(2016-02-03 10:21) Odpowiedz 168

    Będąc pracownikiem skarbówki od 9 lat nie dostałem podwyżki, gdyż budżetówka miała zamrożony wzrost płac. Niestety nie wszyscy w MF, celnicy policja, nauczyciela dostawali kilkukrotnie. Może wreszcie brać skarbowa przestanie pracować i zobaczymy z czego te nieroby w sejmie i rządzie zaczną sobie wypłacać pieniądze.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • a(2016-02-03 14:03) Odpowiedz 162

    Pracowałem w sądzie w sekretariacie za 1300 zł netto - i dlatego stamtąd uciekłem. Nie mówiąc już o kulutrze pracy wśród sekretarek sądowych i wyniosłego traktowania nas - pracowników sekretariatu przez niektórych ludzi sprawujących władzę. Merytoryczna tematyka - bardzo mi się podobała i nawet tęskno do tego - ale wypłata i kultura pracy wśród warczących i ciągle atakujących się wzajemnie kobiet - zerowa!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • csr(2016-02-03 10:19) Odpowiedz 127

    @zwykły sekretarz To konkretni sędziowie wywalczyli wam większe podwyżki. Zapytajcie swoich związkowców.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • urzędas(2016-02-03 20:54) Odpowiedz 121

    Życzę pracownikom sądów jak najlepiej, ale na ich miejscu cieszyłbym się dopiero jak zobaczą pieniądze na swoim koncie. Urzędnikom skarbówki też pod koniec ubiegłego roku obiecywali podwyżki. I co? No i podnieśli - tym, których "przegoniła" pensja minimalna oraz dyrektorom w ministerstwach, bo przecież za marne 10 tys. nikt dyrektorować nie przyjdzie - trzeba się szanować... Tymczasem ludzie "na dole" 9 rok bez podwyżki i jak zarabiali po 2100-2300 zł brutto (sic!), tak zarabiają nadal.

  • gryzelda2509(2016-02-03 09:02) Odpowiedz 910

    informatyk z 35 letnim stażem nie ma nawet średniej krajowej ( 3400 zł brutto)

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Andriu(2016-02-03 11:37) Odpowiedz 81

    koleżanka dostała dodatek bo jej pensja była niższa niż nowa minimalna krajowa.

  • protokolant(2016-02-03 19:46) Odpowiedz 53

    Dzisiaj w oddziale finansowym na pytanie czy będą podwyżki padła odpowiedź: marzenie ściętej głowy. Jak zobaczę to na swoim koncie to uwierzę.

  • Więcej logiki(2016-02-03 13:43) Odpowiedz 57

    Najpierw porządki - później podwyżki, a WSA do likwidacji!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • aplikant(2016-02-03 09:57) Odpowiedz 43

    a aplikantom mają obciąć czyli coś za coś

  • anna(2016-02-03 12:59) Odpowiedz 40

    a od kiedy mają być te podwyżki ?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • kika(2016-02-03 11:14) Odpowiedz 216

    Ci to zawsze sobie poradza, aparat ucisku i niesprawiedliwych wyrokow tzn. z sufitu

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Piotr(2016-02-03 08:08) Odpowiedz 245

    Mam nadzieję, że nie zapomnieli o sędziach i podreferendarzach; liczę że i nam coś skapnie z tych podwyżek!

    Pokaż odpowiedzi (3)