statystyki

Senat:Komisje za przyjęciem Prawa o prokuraturze bez poprawek

29.01.2016, 17:45; Aktualizacja: 29.01.2016, 17:54
paragrafy

PiS argumentuje, że dotychczasowy model prokuratury należy ocenić negatywnieźródło: ShutterStock

Przyjęcia ustawy bez poprawek chciało PiS. W głosowaniu przepadły natomiast dwa wnioski PO - złożony przez Bogdana Klicha o odrzucenie ustawy w całości i złożony przez Grażynę Sztark o przełożenie debaty, ponieważ dokumenty dostarczono senatorom dopiero w piątek.

Reklama


Reklama


Debata nad nowym Prawem o prokuraturze trwała prawie trzy godziny. Komisja rozpatruje w piątek wieczorem także drugą ustawę - przepisy wprowadzające.

PiS argumentuje, że dotychczasowy model prokuratury należy ocenić negatywnie. Jak mówił Michał Seweryński (PiS), wyodrębnienie prokuratury w odrębną "niby-władzę" się nie sprawdziło. "Mimo zainstalowanych w ustawie dzisiaj jeszcze obowiązującej różnych rozwiązań +bezpiecznikowych+ to jednak prokuratura była de facto pod pewnymi naciskami i nie była w pełni niezależna, jak to w założeniu miało być" – ocenił Seweryński. Podkreślił, że szef PG był pod nieustanną presją tego, czy premier przyjmie jego sprawozdanie roczne i doprowadzi do jego dymisji.

Z kolei senatorowie PO podkreślali, że w żadnym kraju UE nie ma unii personalnej ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • dziadek Franek(2016-01-31 09:49) Odpowiedz 00

    -PiS musiałby rządzić przynajmniej dwie kadencje, aby wyrównać i osuszyć bagno jakie pozostawili poprzednicy. Tu nie chodzi o jakąś równowagę , ale o odbudowę praworządnego państwa. Wściekłość i protesty świadczą, że wszystko jest na dobrej drodze.

  • dziadek Franek(2016-01-31 09:46) Odpowiedz 00

    PiS musiałby rządzić przynajmniej dwie kadencje, aby wyrównać i osuszyć bagno jakie pozostawili poprzednicy. Tu nie chodzi o jakąś równowagę , ale o odbudowę praworządnego państwa. Wściekłość i protesty świadczą, że wszystko jest na dobrej drodze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama