statystyki

Kiedy sędzia narusza zasady etyki?

autor: Oprac. K.W01.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 19.04.2016, 07:40
Kiedy sędzia postępuje nieetycznie?

Kiedy sędzia postępuje nieetycznie?źródło: ShutterStock

Sędziowie zobowiązani są przestrzegać z góry określonych zasad etycznych podobnie jak dziennikarze, urzędnicy czy lekarze. Co więcej, sędzia nie zostawia etyki na sali sądowej. Zasady te są obowiązujące w trakcie pełnienia funkcji sędziego, jak i poza służbą. Problem etyki sędziów reguluje Krajowa Rada Sądownictwa, która wskazuje na granice, jakich nie może przekroczyć sędzia.

Reklama


Reklama


Oczywistym jest, że sędzia musi kierować się zasadami uczciwości, godności, honoru i poczuciem obowiązku. Musi także przestrzegać dobrych zwyczajów. Dlaczego? Istnieje przekonanie, że aby moralnie osądzać, sędzia sam musi być przestrzegać zasad etycznych. Poza tym aspektem pozostaje także kwestia zaufania społeczeństwa do bezstronności urzędu sędziego. Nawet jednostkowe przypadki naruszeń rzutują na poziom zaufania względem całej instytucji wymiaru sprawiedliwości. Przestrzeganie kluczowych zasad nie wystarcza jednak, by sędzia nie został pociągnięty do odpowiedzialności za naruszenie zasad etyki.

Kiedy mamy do czynienia z naruszeniem zasad etyki? Sędzia, tak jak politycy, posiada immunitet. Wykorzystanie tego przywileju w celu wspierania własnych interesów mija się z etycznym postępowaniem. Podobnym naruszeniem jest wykorzystywanie własnej pozycji społecznej i prestiżu sprawowanego urzędu w tym celu. W trakcie służby, sędzia powinien kontrolować nie tylko swoje zachowanie, ale także obecnych na sali rozpraw. Do zasad etycznych należy także niewypowiadanie się publicznie w sprawach dotyczących toczącego się postępowania.

Na co sędzia może pozwolić sobie poza służbą? „Sędzia nie może żadnym swoim zachowaniem stwarzać nawet pozorów nierespektowania porządku prawnego”- czytamy w uchwalonym kodeksie etycznym sędziów.
W każdej sytuacji sędzia zobowiązany jest do zachowania bezstronności. Powinien unikać kontaktów osobistych i jakichkolwiek związków ekonomicznych z innymi podmiotami, jeśli taka relacja wskazywała by na jego stronniczość w wykonywaniu obowiązków. Musi także dopilnować, by jego najbliżsi także nie byli stroną takich relacji.

Interesanci nie zdobędą przychylności sędziego poprzez obdarowywanie go prezentami. Zasady etyczne zabraniają mu ich przyjmować, jeśli byłoby to równoznaczne z próbą wpływu na jego osobę. Sędzia powinien dbać również o to, aby członkowie jego najbliższej rodziny nie przyjmowali takich korzyści.

Jak oceniani są sędziowie w Polsce? Czy przestrzegają zasad etyki? Sędzia Teresa Romer w wywiadzie dla Gazety Prawnej wyjaśnia, że etyka na sali sądowej to kultura prowadzenia rozpraw, sposób odnoszenia się do stron postępowania czy świadków. „Niewłaściwe traktowanie stron czy świadków przez sędziów zdarza się sporadycznie. Sędziowie są wręcz chwaleni za kulturę osobistą. Zdarzają się sędziowie, którzy są aroganccy na sali sądowej, którzy okazują lekceważenie uczestnikom postępowania, czy też ławnikom. Są to jednak – na szczęście – sporadyczne przypadki”- stwierdza sędzia SN w stanie spoczynku, Teresa Romer.

Sędzia, który naruszyłby zasady etyczne, musi niezwłocznie usunąć skutki nieetycznego zachowania lub w inny sposób zadośćuczynić osobie, względem której postępowanie sędziego było nieetyczne.

Źródło prawne: Uchwała Krajowej Rady Sądownictwa Nr 16/2003 z dnia 19 lutego 2003r. w sprawie uchwalenia zbioru zasad etyki zawodowej sędziów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Ewela(2016-02-02 13:09) Odpowiedz 134

  Dobre sobie....."wręcz świecą dobrym przykładem" no dobre sobie.....pytam gdzie i kiedy? Na każdym kroku sędzia pokazuje swojemu sekretarzowi gdzie jest jego miejsce i jakim to jest matolem...na tyle często aby o tym nie zapomnial

 • zielona g.(2016-02-02 12:59) Odpowiedz 123

  sporadyczne przypadki? może tylko sporadyczne przypadki wychodzą na światło dzienne jak to w mafii - ręka rękę myje, a zwykłych ludzi się niszczy, że nie mają już sił nawet się gdzieś skarżyć.

 • Joanna żakowska(2016-02-01 10:08) Odpowiedz 98

  Oczywiście- gdzie się zgłosić po odszkodowanie? ! Nie wydaje mnie się żeby to były pojedyńcze prypadki . A co z prokuratorami , biegłymi , notariuszami ? Jest przecież tak , że wspólnie i w porozumieniu doprowadzają do określonego wyroku niezgodnego z prawdą

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • santos(2016-02-02 14:47) Odpowiedz 82

  Już się kończy wasze bezprawie.

 • Mirosław(2016-02-03 17:45) Odpowiedz 43

  Dawno takiego gó*wna nie czytałem... sędzia i dobre praktyki? Większość was powinna siedzieć w więzieniach za zbrodnie i bezprawie, gdzie prawo służy wam za narzędzie.

 • StAAbrA(2016-02-01 22:37) Odpowiedz 31

  Na okrągło .

 • elfa(2016-02-05 22:01) Odpowiedz 30

  a jak sędzia rozsądza niezgodnie z przepisami prawa to co ? znam kilka wyroków do góry NOGAMI z paragrafami -

 • cichy(2016-04-19 21:06) Odpowiedz 22

  Cytat z sądu (przewodniczący): "tyle tu państwo nawypisywali, że kto by to czytał"

 • grazyna(2016-06-01 11:13) Odpowiedz 10

  Sąd mógłby się zdefiniować że jest to wymiar sprawiedliwości lecz jest to komórka która chroni swoje interesy. Sędziom brak jest wykształcenia profesjonalizmu oraz uczciwości. Niezawisłość to uczciwość. Od 16 lat procesuje się w sądzie ze spółdzielnią mieszkaniową w sprawie naliczania wyższych opłat eksploatacyjnych dla osób niebędących członkami spółdzielni , ale także naliczania przedpłat tytułem funduszu remontowego i zawsze sprawę mam przegraną. Dużo trzeba by było pisać jak sąd rozpatruje w/w sprawy . Spółdzielnia ma zawsze racje nawet wtedy kiedy Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy wskazuje o niekonstytucyjności Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Definicja Sądu jest jasno określona że Sądzie nie może popełniać żadnych błędów. Natomiast wyroki są skandaliczne tylko dlatego że sędzia nie odpowiada za błędy i korupcje. Osoba która nie posiada profesjonalnego pełnomocnika sprawę ma zawsze przegraną. Od czasu transformacji sędziowie traktują swój zawód jako biznes .Nie odpowiadają za swoje czyny. Jest to grupa obywateli która posiada ochronę i za nic nie odpowiada. W państwie prawa w którym sprawiedliwość - słowo nie znaczące nic. Prawda wychodzi na jaw kiedy telewizja ujawnia nieprawidłowości w sądach .

 • m.a(2016-05-02 22:24) Odpowiedz 11

  Bzdurny, lukrujący artykuł przeznaczony dla sędziów. Mnie osobiście Pani sędzia pokazała ręką drzwi żebym szybciej opuścił salę (S.R P-ń Nowe Miasto Wydz. Rodzinny). Dlaczego zabraniają nagrywania rozpraw cywilnych. Boją się ośmieszania na forach publicznych. Polecam inne portale opisujące prawdę.

 • ja(2016-05-06 10:32) Odpowiedz 00

  , Sporadyczne przypadki". No, ja się nie dziwię że sporadyczne, skoro kolesie z tego samego sądu odpowiadają na skargi petentów. Na mojej sprawie nie dość, że sędzia sobie przerwała naszą rozprawę, bo musiała przesłuchać jakiegoś nieletniego (jedna kamera na ŚR w Poznaniu), to po powrocie poganiała i nie pozwoliła pytań świadkowie zadawać. Bo następna rozprawa. Na dodatek, świadek jednej strony zeznawał w obecności świadka drugiej. A na pierwszej rozprawie sędzia podpowiedział stronie, że może się postarać o świadków, a konkretnie gości z domu. Parodia. Na szczęście wygrałam. Fałszywi świadkowie sąsiadów na nic się zdali. A z ciekawostek: prowadziłam znajomemu jedną sprawę. Po moim piśmie do wizytatorów, sędzia (przewodnicząca wydziału) dostała naganę z wpisem do akt, za łamanie prawa. ;-)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama