statystyki

RPO: Komornik nadal zajmie rachunek bankowy osoby, która nazywa się jak dłużnik

autor: Piotr Szymaniak18.01.2016, 07:11; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:32
Jak wskazują eksperci, kluczowe jest konsekwentne i stanowcze dochodzenie praw przez pokrzywdzonych, którzy przez błędy i niekompetencje ponoszą straty

Jak wskazują eksperci, kluczowe jest konsekwentne i stanowcze dochodzenie praw przez pokrzywdzonych, którzy przez błędy i niekompetencje ponoszą stratyźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę, że problem zajmowania przez komornika rachunku bankowego osobom, które nie mają długów, tylko tak samo się nazywają jak rzeczywisty dłużnik, nie został wyeliminowany. Mimo że prawo daje narzędzia, które pozwalają takich sytuacji uniknąć.

Reklama


Reklama


W wyeliminowaniu takich błędów pomóc miała nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Od 7 lipca 2013 r. klauzula wykonalności musi zawierać PESEL, NIP lub KRS. Wciąż jednak zdarzają się przypadki, że komornik pomyli PESEL, a pracownik banku nie zweryfikuje, czy imię i nazwisko osoby, wobec której prowadzona jest egzekucja z rachunku, zgadza się z podanym przez komornika numerem.

Dlatego RPO zwraca uwagę Komisji Nadzoru Finansowego i Związku Banków Polskich na konieczność należytej weryfikacji danych. Banki szczególnie uważnie muszą identyfikować dłużników, wobec których wydano klauzule wykonalności przed wejściem w życie nowych przepisów. Wcześniej w tej samej sprawie występował do Krajowej Rady Komorniczej. Jak podkreśla Adam Bodnar, nie może być tak, że z powodu braku należytej staranności działań organów lub instytucji obywatele są zaskakiwani bezprawnymi zajęciami rachunków bankowych.

Jak wskazują eksperci, kluczowe jest konsekwentne i stanowcze dochodzenie praw przez pokrzywdzonych, którzy przez błędy i niekompetencje ponoszą straty. Komornik podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, jednak tylko za zawinione działania i rażące naruszenia. Z puntu widzenia osoby, wobec której niesłusznie zajęto rachunek, bardziej istotne jest naprawienie szkody.

– Nie chodzi tylko o wyrównanie straty, jaką stanowiły środki zabrane na skutek egzekucji, która ich nie dotyczy, lecz także o utracone z tego tytułu korzyści – wskazuje prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Jak wyjaśnia, osoba, której na skutek błędu komornika i zaniedbań banku niesłusznie zajęto konto, może dochodzić praw na drodze cywilnej od obydwu podmiotów.

– Jeśli tylko są spełnione przesłanki odpowiedzialności deliktowej, naprawienia szkody można się domagać zarówno od banku, jak i od komornika. Ta odpowiedzialność może być solidarna, natomiast jej forma, czy na zasadzie winy, czy na zasadzie ryzyka, zależy od konkretnej sytuacji – wyjaśnia prof. Gutowski.

Jak zauważa Monika Janus, rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej, komornik zawsze odpowiada na zasadzie ryzyka.

– Z kolei zgodnie z art. 23 ust. 3 komornik odpowiada za szkodę solidarnie ze Skarbem Państwa – przypomina rzeczniczka i dodaje, że wystąpienie z roszczeniem wobec komornika nie wymaga wchodzenia na drogę sądową. – Najlepiej od razu wystąpić do komornika z żądaniem zwrotu niesłusznie zajętej kwoty, a odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel – tłumaczy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Spiechowicz(2016-01-18 09:07) Odpowiedz 229

    czas upaństwowić zawód komornika. Jak ktoś się chce bawić w biznes, niech się nim zajmie

  • Inspektor Pracy(2016-01-18 09:17) Odpowiedz 198

    ..........Pan Rzecznik bardzo ostatnio się obudził ale niestety nie w sprawach pracowniczych. Tu raczej doktryna POmyleńcow przeszkadza Mu w wypełnianiu obowiazków. ........... Nie ruszyły Go znamienne słowa Tuska któremu jak skończył się ciąg alkoholowy w hotelu spółdzielni Świetlik to ćpał " Maryśkę" i z wdzięczności za przymykanie oka przez SBków już jako Premier -ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "... a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. ........Nie ruszyło też Pana RPO ,że Ci spracowani od wczesnej młodości ludzie " każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .........Nie ruszyło też pana RPO ,że tak wielu oprócz długiego stażu pracy ma nadpracowane nawet 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych (za komuny i postkomuny ) ............ Nie reagował też jak wykształciuch z TK społeczeństwo Polskie na długie lata nauczyło się że każdego można okraść ze wszystkiego w imię POlitycznych celów w sposób oczywiście bezprawny wg filozofii -Machiavellego. na doraźne potrzeby Rządzących....Obywatele nie chcą już płacić składek ZUS ,nie mają zaufania do Organów Państwa ,system będzie dołował -Kto Głupi -niech płaci. Koło się zamyka! . ..............Pan RPO także milczał w sprawie wstecznej zmiany Ustawy Ustawy o emeryturach POdmostowych dla tych którzy na ta chwile mieli więcej niż 15 lat pracy ale nie skorzystali tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem gdyż nie mieli 25 lat stazu pracy w chwili wstecznego jej wprowadzenia. Nie reaguje także na art 12 tej Ustawy ( a gdzie czas pracy ponad-ustawowoy)-- hmmm . Pan RPO pozostaje także głuchy na zamkniety katalog kolesiowski wykazu prac w katalogu tej Ustawy bez kontroli i nadzoru chociażby Sądów. ..... Na oszustwa w sprawach ustalenia stanowisk tej Ustawie podległych. ....Pan RPO nie widzi także problemów ze Świadectwami pracy gdzie nie wykazuje się czasu ponadustawowo przepracowanego. ,.... Ślepy jest także na powszechne już w POlsce darmowe dyzury domowe które zamieniają pracowników i Ich rodziny w niewolników. Oj TY fałszywy Trybunie Ludu -My nie damy się zwieść odpowiedzią Komu Ty służysz!

  • Umiejący_czytać(2016-01-18 11:26) Odpowiedz 160

    Artykuł dotyczy nie komorników, a paradoksalnie błędów pracowników banków, którzy wprowadzają blokady bez weryfikacji PESEL...

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • strażnik gaju(2016-01-18 10:18) Odpowiedz 159

    szkoda że rzecznik nie walczy o prawa poszkodowanych przez komorników z równą zaciekłością jak czyni to w odniesieniu do TK,

  • irek(2016-01-18 11:26) Odpowiedz 40

    a ja zmieniłem nazwisko na "Da13Xma00" szyfrując je 128 kluczem i zgodnie z harmonogramem zmieniam je co miesiąc nie boje się komornika

  • marek k(2016-01-18 19:59) Odpowiedz 30

    Wolna amerykanka, tak trudno sprawdzić pesel ktoś za to bierze kasę, czy do pracy przychodzi żeby być.Lenistwo krzywdzi się człowieka bo komuś nie chce się zweryfikować danych .W mojej miejscowości jest 10 osób o takim samym imieniu i nazwisku ,w 2 przypadkach nawet imiona rodziców są takie same..Listonosz ma przechlapane.

  • Szary(2016-01-18 20:40) Odpowiedz 25

    PISowi zależało najbardziej na wywróceniu TK by ten nie badał zgodności z konstytucją ich nocnych wyczynów. Dłużników - czyli dla komornika obywateli o tym samym nazwisku - krzewiciele dobrej zmiany mają w du..e. Dobra zmiana nie obejmuje również niemożności zapisania się pacjenta do lekarza specjalisty w tym półroczu. To nie interesuje prezesa. On ma szpital MSW dostępny w każdej minucie dnia i nocy więc co go obchodzi reszta obywateli.

  • sprawiedliwie, co nie?(2016-01-19 00:46) Odpowiedz 20

    Najlepiej by sie stało, gdyby komornik zajął rachunek osoby, która... nazywa sie jak ten właśnie komornik! Czyli swój rachunek. I z niego spłacał wierzyciela.