statystyki

Więzienie za odcięcie mediów. Zakręcenie gazu najemcy, który nie płaci czynszu, to teraz przestępstwo

autor: Patryk Słowik05.01.2016, 07:06; Aktualizacja: 05.01.2016, 12:44
Karze podlegać będą nie tylko ci, którzy opierają swój biznes na walce z niechcianymi lokatorami, lecz także osoby, które chcą się pozbyć osób bezprawnie zajmujących ich lokale

Karze podlegać będą nie tylko ci, którzy opierają swój biznes na walce z niechcianymi lokatorami, lecz także osoby, które chcą się pozbyć osób bezprawnie zajmujących ich lokaleźródło: ShutterStock

Zakręcenie kurka z gazem najemcy, który nie płaci czynszu, to już przestępstwo. Ustawodawca chciał zwalczyć działalność czyścicieli kamienic, a stworzył problem dla uczciwych wynajmujących.

Reklama


Reklama


Agresywne pozbywanie się niechcianych lokatorów stało się plagą. Media regularnie informują o coraz to nowych sposobach uprzykrzania życia mieszkańcom. Powód? Najczęściej nowy właściciel budynku chce przeznaczyć go na inny cel lub drastycznie podnosi czynsz, na co nie ma zgody zamieszkałych. Dochodzi do konfliktu, który kończy się odcinaniem prądu, wody i gazu. A to wszystko po to, by lokatorzy sami się wynieśli.

Problem zauważył ustawodawca. Stwierdził, że przepisy są niewystarczające i nawet w radykalnych przypadkach nie ma jak ukarać najbardziej agresywnych czyścicieli kamienic. W kodeksie karnym co prawda znajduje się art. 191 par. 1, który stanowi, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech, ale prokuratura i sądy uznawały, że odcięcie dostępu do mediów nie jest przemocą wobec osoby. Stąd też nowelizacja i od początku roku obowiązuje nowy art. 191 par. 1a. Zgodnie z nim tej samej karze podlega kto „stosuje przemoc innego rodzaju uporczywie lub w sposób istotnie utrudniający innej osobie korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego”.

– Intencją wprowadzenia tego przepisu była chęć ochrony lokatorów przed takimi zachowaniami właścicieli mieszkań – tym sformułowaniem posługuje się wprost ustawa – jak wyłączenia prądu, ogrzewania lub wody, wyjmowanie okien, zamurowywanie wejścia do mieszkania czy zamykanie pomieszczeń na kłódkę – wymienia Wojciech Rudzki, prawnik w kancelarii Eliasz Suliński w Krakowie, autor bloga Umowa Najmu

Ustawa posługuje się jednak nieprecyzyjnym sformułowaniem. Nikt nie wie, co konkretnie należałoby uznać za czyn niedozwolony w rozumieniu nowego przepisu.

– „Inne rodzaje” przemocy określi dopiero orzecznictwo, acz łatwo nie będzie – uważa Olgierd Rudak, redaktor naczelny czasopisma „Lege Artis”.

Kodeks karny w żadnym innym miejscu nie posługuje się takim sformułowaniem jak „inny rodzaj czynu”.

Wiadomo tyle, że działanie musi być czymś innym niż przemoc wobec osoby oraz groźba bezprawna (bo to reguluje przepis poprzedni).

– Jeśli to ma być coś słabszego niż groźba bezprawna, to może także nękanie propozycją aneksu do umowy, nękanie koniecznością wymiany rur? – zastanawia się Olgierd Rudak.

Kłopot jest jeszcze jeden. Nikt raczej nie ubolewa nad losem czyścicieli kamienic. Ale przepis będzie też dotyczył osób, które wynajmują jedno mieszkanie. Do tej pory, gdy nie mogły się pozbyć niepłacącego lokatora, często pozbawiały go dostępu do mediów. Teraz tego nie będą mogły zrobić.

– W społecznym odczuciu, jeżeli działania podejmowane są przez czyścicieli kamienic, to są one naganne. Ale kiedy odnosimy je do zwykłych właścicieli mieszkań, to z punktu widzenia znacznej części społeczeństwa takie zachowania są przynajmniej akceptowane, jeżeli nie popierane – potwierdza Wojciech Rudzki.

Zadłużona Polska

Zadłużona Polska

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Konsekwencje mogą ponosić również zarządzający wspólnotami mieszkaniowymi. Popularną praktyką jest bowiem odcinanie dostępu do gorącej wody tym, którzy nie płacą czynszu. Teraz będzie można takie działanie postrzegać jako przestępstwo.

– Podobnie niektórzy właściciele mieszkań pod nieobecność długotrwale zalegających z czynszem lokatorów dokonywali wymiany zamków w swoim lokalu, uniemożliwiając w ten sposób lokatorowi dalsze, bezumowne korzystanie z niego. Zgodnie z nową regulacją konsekwencje takich działań mogą być bardzo daleko idące – twierdzi adwokat Radosław Płonka, ekspert BCC i wspólnik w kancelarii Płonka Ozga.

Karze podlegać będą nie tylko ci, którzy opierają swój biznes na walce z niechcianymi lokatorami, lecz także osoby, które chcą się pozbyć osób bezprawnie zajmujących ich lokale. W efekcie do więzienia może trafić ten, kto jest faktycznie poszkodowany.

Radosław Płonka zaznacza, że skoro już ustawodawca zdecydował się na ochronę lokatorów, powinien też odpowiednio wzmocnić pozycję właścicieli mieszkań. W jaki sposób? Na przykład wprowadzając do procedury cywilnej rozwiązanie, które zapewniłoby rozpoznanie sprawy o eksmisję i przeprowadzenie egzekucji w ciągu kilku tygodni od złożenia pozwu. Obecnie zajmuje to kilka, a w niektórych przypadkach nawet kilkanaście lat. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Zbych(2016-01-05 09:21) Odpowiedz 5410

    Najemca nie płaci za media to wynajmującemu nie wolno ich odciąć, a jak nie płaci właściciel za media to mu dostawcy mediów odciąć mogą bez problemów sądowych.Ta ustawa to pewnie przygotowana jeszcze przez PO

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Króliś(2016-01-05 17:26) Odpowiedz 423

    Do nie kumatych... przepisy uchwaliła poprzednia władza! Jej podziękujcie!

  • Lex(2016-01-05 13:59) Odpowiedz 372

    Znow polska dla wybranych - ludzie co nie placa za mieszkanie bada mogli pomieszkiwac sobie latami i wlasciciel znajac polskie realia bedzie musial ich utrzymywac. Cyrk nie panstwo.

  • Eva(2016-01-05 16:00) Odpowiedz 302

    Przeżyłam koszmar, wynajmujác mieszkanie lokatorom. Mieszkali 9 miesięcy i płacili przez 5 tylko czynsz. Rachunki za światło, gaz oraz wodę musiałam zapłacič sama, bo dostawców nie interesuje moja sytuacja. Podstępem udało mi się ich pozbyć. Szkody wyrządzone kosztowały mnie dodatkowo 4 tysiące. Oczywiście musiałam zapłacić jeszcze czynsz za 4 miesiące ich lokatorska. Potem remont 2 miesiące i dopiero wtedy mogłam wynająć następnym. Meble kuchenne wzięłam na raty, bo nie nadawały się do dalszego użytku. Kiedy wynieśli meble, poprosiłam dzielnicowego o wejście razem, aby mieć świadka. Zrobiłam zdjęcia. To, co zobaczyłam, załamało mnie. W żaden sposób nie da się opisać widoku. Pan dzielnicowy był również zszokowany . Tylko zdjęcia mogą oddać właściwy obraz pobojowiska. Byłam jednak szczęśliwa, że koszmar się skończył. Po miesiącu konkubina lokatora urodziła bliźniaki, mając już dwoje dzieci. Gdyby to się stało wcześniej, na lata miałabym ciągnący się proces o eksmisję. Małe dzieci, brak mieszkań socjalnych itp. Itd. Tak wygląda nasze prawo wobec właścicieli. Każdy gdzieś mieszkał, zanim zdecydował się na wynajem: u rodziców, teściów. W takich sytuacjach zawsze gdzieś można wrócić. W następnym mieszkaniu wynajętym byli tylko 3 dni. Po balandze sąsiedzi zgłosili właścicielce zakłócanie , a ona szczęśliwie nie zdążyła podpisać umowy. Teraz z ostrożności podpisuję umowy na krótkie okresy z możliwością przedłużenia. Życie uczy. Płacę cały czas podatek od wynajmu, bo i tym próbowali mnie zaszantażować. Pomylili się.

  • tata(2016-01-06 09:19) Odpowiedz 272

    Czyli ustawodawca nakazuje mi utrzymywanie złodziei. Jedyne rozwiązanie nie płacić za media niech odcinają dostawcy. Ja poniosę później opłatę za ponowne przyłączenie ale nie będę przestępcą! Oszust ma większe prawa niż poszkodowany!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • lisa(2016-01-05 12:28) Odpowiedz 2249

    Ludzie, miejcie odrobinę empatii !!! Tutaj chodzi o czyścicieli kamienc, drani jakich mało, przestępców!!! Ogarnijcie się!!! Nareszcie prawo chroni słabych-brawo !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • userer861027(2016-01-05 11:36) Odpowiedz 1326

    To jest wlasnie PIS. Co na ten Temat powie Minister Sprawiedliwosci, Pan Ziobro.? Mozna nie placic i nic mi nie bedzie???????????????????????????????????????????? Panie Ministrze?? Gdzie Prawo i Sprawiedliwosc??????????????????????????????????????????????????

  • x(2016-01-05 22:22) Odpowiedz 121

    czyli dostawcy mediow nie będą mogli odcinac ich za niepłacenie

  • Joanna żakowska(2016-01-05 09:34) Odpowiedz 1157

    Tak jest jak u władzy psychopaci.....

  • sn(2016-01-06 21:09) Odpowiedz 92

    Pisali to prawo chyba przy ośmiorniczkach, smirnowie i policzkach wołowych Ci POparciPSL . Właściciel wynajmuje lokal i ma płacić za media ,ponosić koszty utrzymania budynku, to paranoja .Jak Oni mogli dalej pozostać przy władzy jak takie buble wysyłali do sejmu. Przecież to postawienie sprawy na głowie w kapitalizmie, myśmy takiego mieli gościa, co pół roku za nic nie płacił i jeszcze mieszkał pomimo odciętych mediów.Sąd koszty + adwokat , tytuł egzekucyjny ,komornik nic ta akcja nie dała ,bo komornik wysyłał na adres, gdzie była kupa gruzy i nikt nie mieszkał ,pozostał tylko adres.Umorzył postępowanie komornik z ul. Złotej bo niby nic nie mógł zrobić. Takie mamy organy MS, a my na tym cierpimy, oszuści mają się dobrze, śmiał się w nos , nabił nam straty ponad 10 tys. .Czy takie ma być Państwo Prawa dalej ?!!!!

  • no tak(2016-01-05 15:54) Odpowiedz 84

    Debilizm Naturalizm made in Poland !

  • EWA(2016-01-06 18:35) Odpowiedz 63

    zlodzieje do wiezienia i skonfiskowac lokale komunalne ktore dostali od skorumpowanych urzednikow! i znecaja sie nad ludzmi tylko dlatego ze chca ich wykurzyc z mieszkan! czysciciele kamienic do ciupy razem z urzednikami i POmylencami, ktorzy pozwolili na to przez tyle lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • vfr(2016-01-05 16:17) Odpowiedz 51

    ???? usserer861027 -pod Kopułą masz ??? -kłopoty a w Rodzinie też ? wszyscy zdrowi ???? ,a w szkole to kto cie uczyłł??

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Ja(2016-01-06 10:40) Odpowiedz 42

    Do autorów niektórych komentarzy albo jesteście debilami albo nie czytacie artykułu pod którym piszecie komentarz żenada

  • m(2016-01-11 00:27) Odpowiedz 30

    To może ustawodawca zapłaci za lokatora czynsz?

  • EWA(2016-01-06 18:35) Odpowiedz 32

    zlodzieje do wiezienia i skonfiskowac lokale komunalne ktore dostali od skorumpowanych urzednikow! i znecaja sie nad ludzmi tylko dlatego ze chca ich wykurzyc z mieszkan! czysciciele kamienic do ciupy razem z urzednikami i POmylencami, ktorzy pozwolili na to przez tyle lat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Lucjan(2016-01-08 17:28) Odpowiedz 21

    No to teraz dopiero będzie się działo w spóldzielniach mieszkaniowych- już sobie wyobrażam.Zapewne czekają nas podwyżki czynszów- bo ktoś musi za tych bidnych i cwanianiaków,nierobów zapłacić.To prawo jest do kitu-popiera wykorzystywanie innych ludzi uczciwych. W takim przypadku będę domagał się ujawniania nazwisk i adresów tych oszustów. Ostatni przypadek opublikowania zdjęcia złodziejek podziałał w niemal cudowny sposób.

  • hmmm(2016-01-07 01:06) Odpowiedz 10

    Demokracja - rządy większości...

  • l(2016-01-07 08:01) Odpowiedz 02

    NIEPAŁCENIE ALBO MARNE PŁACENIE TO PLAGA , STĄD UBÓSTWO ALBO NIE PŁACĄCY INNYM MNAJĄCY I OBRAZAJACY BEZKARNI „G” CZĘSTO BEZ WYKSZTAŁCENIA ALBO Z MARNYM BO W TYM ZCASIE W ZASADZIE WOLELI NIC NIE ROBIC A TERAZ INI Z KOLEI MINIMUM STUDIA KAŻDY BY CHCIAŁ BY MIELI ZATRUDNIANI NIEWOLNICY I POŁNIEWOLNICY A PÓŹNIEJ BARDZO WIELU WYKORZYSTAĆ WIEDZĄC Z GÓRY ŻE TO STRATA CZASU : !

  • kemor(2016-01-09 12:02) Odpowiedz 01

    no i wiadomo skąd zwolennicy KOD_u