statystyki

Wybór 5 sędziów Trybunału: Prokuratura za umorzeniem w TK sprawy dotyczącej uchwał Sejmu

17.12.2015, 15:21; Aktualizacja: 17.12.2015, 16:47
Andrzej Seremet

Andrzej Seremetźródło: DGP

Takie stanowisko, podpisane przez zastępcę Andrzeja Seremeta prok. Roberta Hernanda, wysłała prokuratura do TK. Liczy ono cztery strony, z czego argumentacja w uzasadnieniu to niecała jedna strona.

Reklama


Reklama


Poseł PO, b. minister sprawiedliwości Borys Budka powiedział PAP, że TK powinien jednak zająć się uchwałami. Wyraził przekonanie, że to Trybunał "najlepiej rozstrzygnie, czy może badać te uchwały".

Stanowisko PG, podpisane przez zastępcę Andrzeja Seremeta prok. Roberta Hernanda, wysłała prokuratura do TK. Liczy ono cztery strony, z czego argumentacja w uzasadnieniu to niecała jedna strona.

"Zakwestionowane uchwały nie są aktami normatywnymi, lecz aktami stosowania prawa. Kompetencje TK obejmują wyłącznie ocenę aktów normatywnych i nie rozciągają się na akty stosowania prawa, choćby wydawano je, powołując się wprost na kwestionowane przepisy" - zauważa PG.

Przywołuje on wcześniejsze orzecznictwo Trybunału, który wskazywał, że jego właściwość "nie obejmuje aktów indywidualno-konkretnych", a takimi są uchwały Sejmu o wyborze określonych osób na stanowiska państwowe obsadzane przez tę Izbę. "Wobec niedopuszczalności wyrokowania w sprawach, które nie należą do kognicji Trybunału Konstytucyjnego, postępowanie podlega umorzeniu" - konkluduje Hernand.

"Jednocześnie Prokurator Generalny podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowiska i wypowiedzi, jakie wygłosił w sprawach 3 i 9 grudnia - o zgodności z konstytucją przepisu, na podstawie którego Sejm poprzedniej kadencji wybrał 3 sędziów TK, których do dziś nie zaprzysiągł prezydent, i o niezgodności z konstytucją przepisu, na podstawie którego Sejm poprzedniej kadencji wybrał dwóch sędziów "na zapas". Te stanowiska są zgodne z zapadłymi wyrokami TK" - podkreślił rzecznik PG Mateusz Martyniuk pytany, czy opinia ws. uchwał zmienia stanowisko prokuratury ws. wyboru sędziów.

"W naszej ocenie mamy analogiczną sytuację jak w przypadku bankowej komisji śledczej, a tam wyraźnie Trybunał zaznaczył taką możliwość. Poza tym jest to jedyny sposób, żeby udowodnić prezydentowi Rzeczpospolitej, jak również większości parlamentarnej, że uchwały te, które sprokurowano tylko po to, by wprowadzić swoich pięciu sędziów, są niezgodne z konstytucją, są nieprawne" - powiedział PAP Poseł Budka.

Trybunał zaczął już postępowanie ws. zaskarżonych przez PO uchwał. Strony postępowania (czyli skarżący, Sejm, rząd i Prokurator Generalny) mają czas na zajęcie stanowiska do 22 grudnia.

Posłowie PO zaskarżyli 4 grudnia do TK zarówno uchwały Sejmu z 25 listopada, które stwierdzały brak mocy prawnej wyboru 5 sędziów TK przez poprzedni Sejm 8 października, jak i uchwały z 2 grudnia - o wyborze 5 nowych sędziów TK.

Prezydent Andrzej Duda oraz PiS podkreślają, że TK nie może badać tych wszystkich uchwał, bo dotyczą one indywidualnego wyboru sędziów, a TK "nie jest sądem faktów, ale prawa". PO i część prawników uważają, że TK ma prawo badać te uchwały.

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencje wygasały 6 listopada, a dwaj - w miejsce tych, których kadencja wygasła 2 i 8 grudnia. 25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15, uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej i 2 grudnia - przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL - wybrał na sędziów pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS. Prezydent już ich zaprzysiągł.

3 grudnia TK uznał, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o TK z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 2 nowych "grudniowych" sędziów. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy ws. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów. Wyrok TK został opublikowany w środę.

PO i część prawników mówili po tym wyroku, że prezydent musi zaprzysiąc trzech "październikowych" sędziów. Prezes TK Andrzej Rzepliński zapowiedział zaś, że nie będzie wyznaczał do orzekania wybranych 2 grudnia pięciu sędziów - dopóki nie wyjaśni się sprawa zaprzysiężenia 3 sędziów wybranych w październiku.

Prezydent tłumaczył, że odbierając ślubowanie realizuje wolę Sejmu. "W istniejącym w Polsce stanie prawnym podjęte przez Sejm decyzje są obowiązujące. Są to decyzje, uchwały podjęte przez najwyższy w Polsce organ ustawodawczy, wybrany przez naród w powszechnych wyborach. To właśnie Sejm stanowi emanację aktualnej woli społecznej" - powiedział Duda. "Uchwały te mają charakter wiążący, albowiem wyrażają wolę Sejmu" - zaznaczył prezydent.

Duda podkreślił też, że TK ocenia podstawę prawną wyboru, ale nie jego procedurę. "Nie może oceniać uchwał podejmowanych przez Sejm, ponieważ te uchwały akurat są podejmowane w sprawach indywidualnych" - dodał Duda.

Andrzej Halicki (PO) nie wykluczał, że klub PO złoży wniosek o postawienie Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu, jeśli nie przyjmie on ślubowania od trzech sędziów TK, których konstytucyjność wyboru uznał TK. Według niego prezydent przynajmniej w dwóch momentach złamał konstytucję: nie przyjmując ślubowania od trzech sędziów, którzy zaczęli kadencję 6 listopada, oraz pośpiesznie przyjmując ślubowanie od osób, które - według PO - "były wybrane bez podstawy prawnej".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Bogdan Bankowy(2015-12-17 17:22) Odpowiedz 3514

  co POmyleńcy ,Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym Was przestrzegał. ......i TVN ulepił „Im Złotego Cielca Peteru”., i stanął on rozświetlony jupiterami, a Oni padli na kolana,..I usłyszałem przeraźliwy kwik podobny do brzmienia Świń odrywanych od koryta gdy przed Nimi On -Peteru ", --darł pysk najmocniej robiąc sobie na tych frajerach przez ekran krypto-reklamę . Ma im zastąpić Słoneczko Peru. A wszystkie sondaże na zamówienie dup „do góry”.Tylko jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Wielu już w Niego uwierzyło ,czy mają w tym interes -stanowiska ,odprawy, wpływy. Wiem jedno Krzywonos też wie i proponuje miesięcznicę obrony demokracji - czytaj -w obronie jej emerytury ,wszyscy inni mają wypierd... do roboty aż nie umrą. To jet to czym cuchnie ten Posąg..... Ps: . nareszcie peło POpłyneło i oby nigdy nie wróciło... przez 8 lat sprzedali Polske i narobili bilionowe długi ..śmieje sie teraz ten z Brukseli razem z Merkelową . Już krążą dowcipy n.t Petru w internecie "Otwieram lodówę Petru, Na choince (bombki z Petru), śnię w nocy Petru, spoglądam w lustro -Petru, Otwieram drzwi-Petru. Idę do WC -" dosyć, wystarczy , jest ich dużo więcej. Pompowanie Petru przez media mainstreamowe i ich zwolenników dalej trwa w najlepsze. A dowcipni się nabijają.

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • berek(2015-12-17 18:29) Odpowiedz 2011

  Dajcie już spokój z tym trybunałem. Niedobrze mi od tego, wiadomości normalnie obejrzeć nie mogę, wszędzie pchają się na szkło eksperci od siedmiu boleści. Nie dbam jak się skończy cały ten rozgardiasz, życzyłbym sobie jedynie, by ten temat zniknął z pierwszych stron gazet jak i pierwszych minut serwisów informacyjnych. Niech będzie trochę dalej, później - wyłączę i nie będę się denerwował. Tylko tyle wymagam, bo naprawdę nie obchodzi mnie ten trybunał - korzyści z jego istnienia nie dostrzegam. Druga izba parlamentu nie jest nam potrzebna do niczego, a co dopiero mówić trzecia (czyt. TK).

 • :)(2015-12-17 17:53) Odpowiedz 107

  Trudno się dziwić decyzji prokuratora skoro lada chwila może go rozliczyć Ziobro.

 • bolo(2015-12-17 17:10) Odpowiedz 1013

  Seremet czekam na osadzenie ciebie za Smolensk, za to jak mataczyles i jak plules na ofiary ty moralna gnido.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mirek(2015-12-17 17:56) Odpowiedz 94

  CHAMSTWO I HEJT NA ZLECENIE,CZY Z POWODU PRZYNALEZNOŚCI DO "CIEMNEGO LUDU,KTÓRY WSZYSTKO KUPI"? MYŚLENIE NIE BOLI,PROSZĘ SIĘ NIE BAĆ,WARTO PRÓBOWAĆ,chociaż u "bolo" i "bogdan bankowy" to chyba usiłowanie nieudolne

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • ciekawy(2015-12-17 20:02) Odpowiedz 87

  A gdyby sejm uchwałą ustanowił iż odwołuje prezydenta RP to tego też by TK nie mógł badać ? Nie róbcie jaj. To nie chodzi o to co zawierają te uchwały tylko czy można takie uchwały podejmować i czy takie uchwały mają moc prawną. czy ktoś tam w PG nie wie o co chodzi ?

 • Platon(2015-12-18 07:17) Odpowiedz 42

  Proponuje ogolnopolskie obywatelskie referendum konstytucyjne w sprawie:likwidacji TK,likwidacji instytucji prawnej immunitetu,likwidacji wszystkich korporacji prawniczych,ograniczenia niezawislosci sedziow,likwidacji przywilejow zawodow i funkcji prawniczych.Demokracja da odpowiedź na te ustrojow pytania.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Wojtek(2015-12-17 23:05) Odpowiedz 15

  My lemingi musimy trzymać się razem, bo nie ma zgody na brak zgody!

 • S.D.(2015-12-20 15:34) Odpowiedz 00

  Osoby wybrane na stanowisko sędziego TK na kadencję rozpoczynającą się z dniem 7.11.2015 r. (pan R. Hauser, pan A. Jakubecki i pan K.Ślebzak) miały możność (prawo) w czasie 23.10.2015 r. – 6.11.2015 r. (zob. Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” z dnia 23.10.2015 r. poz. 1038. 1039 i 1040) złożyć na piśmie w Kancelarii Prezydenta RP tekst ślubowania z własnoręcznym podpisem (poświadczonym przez notariusza, a nawet bez tego poświadczenia). Pismo można było złożyć za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. Z dowodem złożenia pisma osoby te OBOWIĄZANE były objąć w dniu 7.11.2015 r. stanowisko sędziego TK. Wyżej wymienione osoby nie skorzystały, z przyczyny tylko ich dotyczącej, z prawa objęcia stanowiska sędziego TK, gdyż nie złożyły - najpóźniej w dniu 6.11.2015 r.- w Kancelarii Prezydenta RP tekstu podpisanego ślubowania. Nikt nie jest zobowiązany korzystać ze swego prawa - nemo iure suo uti cogitur. Zatem WYBÓR dokonany przez Sejm w dniu 8.10.2015 r. WYGASŁ z upływem dnia 6.11.2015 r. (wyekspirowała moc prawna uchwały Sejmu o wyborze wyżej wskazanych osób na stanowisko sędziego TK). Po dniu 7.11.2015 r. złożenie ślubowania nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z złożeniem ślubowania wobec Prezydenta RP.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama