statystyki

Publikacja wyroku TK: Rząd nie może nic zrobić. Musi opublikować

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 14.12.2015, 08:56
Szefowa KPRM Beata Kempa podczas konferencji prasowej.

Szefowa KPRM Beata Kempa podczas konferencji prasowej.źródło: PAP

Nawet gdyby TK podzielił wątpliwości minister Beaty Kempy, to i tak nie jest władny nic z tym zrobić.

Reklama


Reklama


Wyroki trybunału, co wynika wprost z ustawy zasadniczej, są ostateczne i nie da się ich wzruszyć w trybie np. wznowienia postępowania. Tak twierdzą konstytucjonaliści.

Kontrowersje powstały po opublikowaniu pisma skierowanego przez Beatę Kempę do Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa TK, w którym informuje ona, że ma poważne wątpliwości co do możliwości publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku z 3 grudnia br. Część mediów uznała, że w ten sposób minister „skasowała” orzeczenie trybunału, bo zgodnie z art. 190 ust. 3 konstytucji orzeczenie TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, o ile TK nie wskaże innego terminu.

Po fali medialnej krytyki została zorganizowana konferencja prasowa, na której Beata Kempa oraz Elżbieta Witek, rzecznik rządu, zdementowały informację, że wyrok TK nie zostanie opublikowany. Rzeczniczka stwierdza, że prezes TK „wywołuje kłamliwy szum medialny”. A Beata Szydło dodała, że miała prawo „zwrócić się o przesłanie stosownych wyjaśnień, niezależnie od tego, jak dany organ jest usytuowany”.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Eksperci mają jednak co do tego wątpliwości. – Nie ma trybu prawnego, który pozwalałby urzędnikowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwracać się do prezesa TK z prośbą o rozwianie wątpliwości dotyczących wyroku – zauważa dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. – Zgodnie z konstytucją wyroki trybunału są ostateczne, nie można więc np. żądać wznowienia postępowania przed TK – tłumaczy Piotrowski.

Podczas konferencji padło też stwierdzenie, że minął dopiero szósty dzień roboczy od wydania wyroku przez TK. Tymczasem, jak twierdzi rzeczniczka rządu, poprzednia ekipa drukowała orzeczenia trybunału średnio po 4–9 dniach. Powołała się przy tym na bliżej nieokreślone orzeczenie Sądu Najwyższego, z którego ma wynikać, że niezwłoczne drukowanie oznacza 14 dni.

– W orzecznictwie SN znalazł wyraz pogląd, że zwrot „niezwłocznie” dotyczy terminu, który nie powinien przekraczać dwóch tygodni. Dotyczyło to jednak wykładni przepisów kodeksu cywilnego, a więc przepisów ustawy. A przecież to konstytucja wymaga niezwłocznej publikacji orzeczeń TK – podkreśla prof. Piotrowski. A zatem zastosowanego w konstytucji wymogu niezwłoczności publikacji nie można precyzować z punktu widzenia ustawowego znaczenia tego terminu. Jego zdaniem rząd powinien traktować publikowanie wyroków TK priorytetowo. – Powinny być publikowane poza kolejką. Rząd bowiem w sprawie tych wyroków nie ma nic do powiedzenia. One nie podlegają jego ocenie – zaznacza.

Elżbieta Witek zapewniła, że wyrok TK zostanie opublikowany. Nie podała jednak, kiedy. Zdaniem Ryszarda Piotrowskiego w świetle obowiązującej regulacji konstytucyjnej opóźnianie publikacji wyroku TK należy uznać za przejaw jego nielojalnego wykonywania.

Przypomnijmy, że do warszawskiej prokuratury wpłynęły już zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego, podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności. W omawianej sprawie miałoby chodzić o zaniechanie obowiązku polegającego na publikacji wyroku TK.

– Prokuratura zwróciła się do KPRM o wyjaśnienia w tej sprawie. Dopiero po ich otrzymaniu będą podjęte decyzje o tym, czy zostanie wszczęte postępowanie – mówi Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej. I dodaje, że prokuratura nie może podejmować decyzji na podstawie informacji, które ukazują się w prasie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Niepozdrawiam(2015-12-14 10:38) Odpowiedz 323

    @Ed Nie ma czegoś takiego jak nieważny wyrok. Żeby się wypowiadać trzeba mieć elementarną wiedzę o systemie prawa.

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • Inspektor Pracy(2015-12-14 08:41) Odpowiedz 2832

    .....................I co POmyleńcy ,Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Uwarzyliście zupke w której pływa 3 POdgrzybki i dwa muchomorki i mówićie że Naród ma ją jeść . Zeżryjcie se to sami jak jest taka dobra! ..........Jak okradali wstecznie z wieku emerytalnego spracowanych od 15r życia robotników to Wam wolno było -to nie był zamach,jak okradaliście wstecznie tych co mieli wymagane lata w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -to też było OK ,teraz jak zrobiście zamach ale nie wyszedł to drzecie mordy , że to jest zamach na Was. Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem. "Złoty Cielec "TVNu otworzył "złote Usta" i puścił bąka !--a abonament RTV to Donald zlikwidował?-nie zapytał! ............I usłyszałem "kwik Podobny do głosu Świń odrywanych od koryta " a "Złoty Cielec TVNu -Peteru " darł pysk najmocniej robiąc sobie na frajerach przez TVN krypto-reklamę . Jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Wyroki ważniejsze niz dobro obywateli też mieli hitlerowcy w Ustawach Norymberskich.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Krzywonos w obronie...,(2015-12-14 09:52) Odpowiedz 2315

    ............GW": Krzywonos proponuje miesięcznicę obrony demokracji - czytaj -w obronie jej emerytury ,wszyscy inni mają wypierd... do roboty aż nie umrą.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Inspektor Pracy(2015-12-14 08:46) Odpowiedz 2129

    Wyroki ważniejsze niż dobro obywateli też mieli hitlerowcy w Ustawach Norymberskich. Jak okradaliście wstecznie z wieku emerytalnego spracowanych od 15r życia robotników to Wam wolno było -to nie był zamach,jak okradaliście wstecznie tych co mieli wymagane lata w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -to też było OK ,teraz jak zrobilście zamach ale nie wyszedł to drzecie mordy , że to jest zamach na Was. Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem. "Złoty Cielec "TVNu otworzył "złote Usta" i puścił bąka !--a abonament RTV to Donald zlikwidował?-nie zapytał! ............I usłyszałem "kwik Podobny do głosu Świń odrywanych od koryta " a "Złoty Cielec TVNu -Peteru " darł pysk najmocniej robiąc sobie na frajerach przez TVN krypto-reklamę . Jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni?

  • smok(2015-12-14 14:25) Odpowiedz 1910

    Tak nienormalnych tekstów o Trybunale jakie prawi Prezes Kaczyński jeszcze nie było. Jak ten pokrak śmie twierdzić, że TK będzie "blokował" ustawy 500 zł na dziecko? Przecież TK nie ma prawa blokować ustaw zgodnych z Konstytucją. To prymitywna demagogia człowieka obłąkanego.

  • Musi na Rusi(2015-12-14 09:43) Odpowiedz 820

    towarzysze z duraczówki PO-mylili sobie czasy z okresem kiedy ich koszerni przodkowie, skazywali na śmierc Żołnierzy Niezłomnych.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • S.D.(2015-12-14 13:41) Odpowiedz 811

    W celu wykonania wyroku z dnia 3.12.2015 r. sygn. K 34/15 wydanego w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego przez skład 5 sędziów (a nie 15 jak wymaga tego art. 194 Konstytucji), należy wyrok ten (jako tytuł egzekucyjny) opatrzyć klauzulą wykonalności. Stanie się on wówczas tytułem wykonawczym (zob. art. 776 Kpc w zw. z art. 74 ustawy z dnia 25.6.2015 r. o TK). Na postanowienie sędziów Trybunału co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie (zob. art. 795 Kpc w zw. z art. 74 ustawy z dnia 25.6.2015 r. o TK). Dla dłużnika (tu: dla Prezesa Rady Ministrów RP) termin rozpoczyna bieg od daty doręczenia mu postanowienia o wszczęciu egzekucji. Dopuszczalne jest wniesienie zażalenia przez dłużnika przed doręczeniem mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, jeżeli przeglądając akta sprawy, zapoznał się z treścią postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności. W zażaleniu można zarzucić, że wyrok K 34/15 wydany został przez 5 sędziów, którzy w tej liczbie nie stanowią Trybunału Konstytucyjnego. Z tego względu klauzula wykonalności jest niedopuszczalna (art. 379 punkt 4 Kpc w w zw. z art. 74 ustawy z dnia 25.6.2015 r. o TK).

  • Stanislaw(2015-12-14 12:21) Odpowiedz 822

    SEJM POLSKI jest najwyzszym organem wladzy I to Sejm w imieniu wyborcow decyduje,a nie TK wybrany prze komunistycznych przestepcow PO,PSL(dziwke PRL),SLD (PZPR). TK jest nielegalny,antypolski,do likwidacji

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • mateusz(2015-12-14 13:23) Odpowiedz 720

    Ten wyrok jest w sposób oczywisty NIEWAŻNY, bo był wydany w składzie, który był sprzeczny z ustawą o TK, za co Rzepliński jako prezes powinien ponieść odpowiedzialność. Tak upolitycznionego prezesa TK jeszcze w Polsce nie było. Jego córka i córka Komorowskiego zasiadają w radzie tej samej fundacji "Mam prawo wiedzieć" i stąd to jego oddanie dla PO.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Ed(2015-12-14 08:22) Odpowiedz 727

    Nieważne wyroki też publikujemy profesorze ?

  • Ed (2015-12-14 14:17) Odpowiedz 714

    Jak dla mnie skoro TK może sobie wydawać wyroki bez wymaganej ilości głosów to PIS powinien zmienić Konstytucję zwykłą większością i opublikować.

  • @Niepozdrawiam(2015-12-14 12:10) Odpowiedz 48

    To co jest w przypadku źle obsadzonego składu ?

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • demokrata(2015-12-15 08:26) Odpowiedz 30

    Czy TK podlega w ogóle jakiejś odpowiedzialności? Czy może to jest organ, który może wszystko i nie musi się przejmować demokracją, ani prawidłowością interpretacji przepisów czy stosowaniem procedury, bo nikt mu nie może nic zrobić? Istnienie czegoś takiego jak TK - to zaprzeczenie istnienia demokracji w Polsce. TK powinien być obsadzany nie przez polityków - tylko w drodze wyborów powszechnych spośród ludzi nie zajmujących się polityką.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • robotnica(2015-12-14 11:09) Odpowiedz 314

    nie muszą, a nawet nie powinni

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • krol(2015-12-15 11:24) Odpowiedz 21

    Jeżelim prawo jest złe dla obywateli - nalezy zmienic prawo Jeżeli komunistyczny twór zwany trybunałem konstytucyjnym działa na szkodę obywateli i bliokuje naprawę Polski - trzeba zmienić sędziów,ale najlepiej rozwiazać

  • Oper(2015-12-14 19:13) Odpowiedz 24

    Prezes sciga sie na kłamstwa z Putinem

  • Ted(2015-12-15 11:06) Odpowiedz 12

    Administratywistka Kempa nie jest prawnikiem ,i jak widać, nie jest w stanie zrozumieć zapisów w Konstytucji. Ciasny umysł i odpowiedzialne stanowisko to niebezpieczna mieszanka.Zwolnić Kempę i po krzyku.

  • natan(2015-12-15 12:31) Odpowiedz 01

    Ten wyrok chyba ma wady prawne , to jak można publikować następnego gniota prawnego a później go 20 lat prostować !!! Jeżeli orzeczenia TK w składzie 5 osobowym są ważne to po co utrzymywać 10 nierobów i płacić im setki tysięcy złotych wynagrodzenia !!! O co tu chodzi !!! A po drugie co wolno a czego nie wolno sędziemu z TK ??? Oto art . 195 punkt 1 , 2 , 3 , Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej !!!