statystyki

Cudzysłów lub znak zapytania mogą ochronić wydawcę

autor: Patryk Słowik28.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:28
Prasa

Zdaniem sądu przepisy kodeksu cywilnego, w tym w szczególności art. 23 i 24, zapewniają szerszą ochronę dóbr osobistych niż przepisy prawa prasowegoźródło: ShutterStock

Umieszczenie w gazecie zdjęcia oraz tytułu, które nie odpowiadają treści tekstu i mają na celu jego wyostrzenie, może skutkować ukaraniem wydawcy. Wynika tak z ostatniego orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

W lokalnej prasie ukazał się artykuł „Prezydent podarował nasze 10 milionów galerii”. Autor opisał w nim swoje zastrzeżenia co do działalności włodarza Ostrołęki. Jego zdaniem urzędnik wykazał się dużą niegospodarnością przy pozyskiwaniu od prywatnego inwestora Galerii Bursztynowej wkładu finansowego na budowę lub rozbudowę ulic otaczających budynek. Powołując się na przykłady podobnych inwestycji w Łomży, Białymstoku i Siedlcach, dziennikarz postawił tezę, że władze samorządowe Ostrołęki, w tym w szczególności prezydent, nie zabezpieczyły należycie interesów miasta.

Sęk w tym, że tekst został zapowiedziany na okładce gazety. A tam znalazła się ilustracja, na której umieszczono dużą i wyraźną podobiznę prezydenta w formie jego popiersia ustrojonego w złote monety i stojącego na grubych plikach banknotów.

Kontekst – zdaniem powoda (polityka) – był oczywisty. Jego zdaniem gazeta zasugerowała, że dał miliony z publicznej kiesy przedsiębiorcy, a dopiero w środku pisma wyjaśniła, że chodziło tylko i aż o niegospodarność.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane