statystyki

Andrzej Duda nie zaprzysięgnie trójki sędziów TK. Kukiz'15: Apelowaliśmy o wstrzymanie się od decyzji

08.12.2015, 18:07; Aktualizacja: 08.12.2015, 18:19
Andrzej Duda w Sejmie

Andrzej Duda w Sejmieźródło: Agencja Gazeta

Prezydent nie zaprzysięgnie trójki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez poprzedni parlament. Poinformował o tym dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Reklama


Reklama


Jak podkreślił, gdyby te osoby zostały zaprzysiężone, wówczas liczba sędziów Trybunału byłaby niekonstytucyjna. Dodał, że jutro prezydent odbierze ślubowanie od sędzi Julii Przyłębskiej. To ostatnia z piątki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez obecny parlament. Marek Magierowski wyraził nadzieję, że zaprzysiężenie sędzi zakończy spór wokół Trybunału. Dodał, że wiele zależy jednak od opozycji, która w ostatnim czasie, zamiast wyciszać spór, nieustannie go podgrzewa.

W odpowiedzi opozycja komentuje decyzję prezydenta.

Szef klubu PO Sławomir Neumann uważa ją za bardzo złą. W jego ocenie decyzja prezydenta wpisuje się w - jak to określił - cały szereg kroków łamiących konstytucję. Wśród nich wymienił nocne ślubowanie czterech sędziów przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia oraz informację, ze jutro Andrzej Duda ma odebrać ślubowanie od Julii Przyłębskiej. Sejm wybrał ją na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w ubiegłym tygodniu. Pan prezydent stara się być ponad prawem - mówi Neumann. Polityk PO dodaje, że pierwsza osoba w państwie dewastuje system prawny w Polsce.

Tymczasem poseł ruchu Kukiz'15 Piotr Apel nie jest zaskoczony takim biegiem spraw. "Wszyscy się spodziewaliśmy, że takie będzie jego postanowienie. Szkoda tylko, że nie udało się załatwić sprawy Trybunału inaczej, odbywały się przecież rozmowy z opozycją" - wyjaśnia. Zdaniem polityka, prezydent musiał spieszyć się z podjęciem decyzji. Uważa bowiem, że wpływ na nią mogło mieć dynamiczne tempo prac Sejmu. "To tempo, które narzucił PiS było przerażające. Sami apelowaliśmy o wstrzymanie się od decyzji, tym bardziej, że nie było potrzeby podjęcia jej tak szybko." - kończy poseł.

Zaskoczony zapowiedzią nieodebrania przysięgi od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie jest również Władysław Kosiniak - Kamysz. Prezes PSL przypomniał, że prezydent odebrał już ślubowanie od 4 sędziów zgłoszonych i wybranych w ubiegłym tygodniu przez Prawo i Sprawiedliwość i zrobił to w kilka godzin po ich wyborze. Dodał, że "po tym nocnym zaprzysiężeniu" trudno było się spodziewać innej decyzji prezydenta. Polityk żałował, że nie wysłuchano apelu PSL-u, dotyczącego wstrzymania się z decyzją do ogłoszenia obydwu wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Władysław Kosiniak - Kamysz dodał, że czeka na reakcję pana prezydenta po jutrzejszym wyroku.

Sprawę skomentował również były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Prawnik nie wierzy iż prezydent mógłby nie odebrać ślubowania od sędziów wybranych w minionej kadencji Sejmu. W tej sprawie - jak mówi - czeka na stanowisko Andrzeja Dudy a nie jego rzecznika. "Prezydent udaje, że nie zna tego wyroku, a przecież wszyscy go już znają, zarówno w Komisji Europejskiej jak i Radzie Europy" - podkreśla konstytucjonalista. Dodaje, że skoro Polska przystąpiła "do tych organizacji międzynarodowych", musi przestrzegać panujących tam reguł.

Dla Jerzego Stępnia spór zakończy dopiero jutrzejszy wyrok. Jeśli sędziowie orzekną niezgodność z konstytucją nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, to pięcioro sędziów wybranych przez PiS nie będzie orzekać mimo złożenia ślubowania. Jak wyjaśnia prawnik, w takiej sytuacji osoby te nie byłyby dopuszczone do wykonywania obowiązków sędziów Trybunału. Każdy wyrok wydany z ich udziałem byłby nieważny.

W zeszłym tygodniu, nie czekając na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie od czterech sędziów TK, których obecny Sejm wybrał 25 listopada w miejsce tych, wyłonionych w poprzedniej kadencji. 5 grudnia weszła z kolei w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15. To ona była impulsem do zmian personalnych w Trybunale Konstytucyjnym. I to jej zgodność z ustawą zasadniczą rozstrzygnie jutro Trybunał. Początek rozprawy o 9.00.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • W niemieckich gazetach, PO-SLD-.Nowoczesna pisze(2015-12-08 19:18) Odpowiedz 2728

  Prezydent powinien dokonac zaprzysiezenia piatego Sedziego TK i sprawa prawnie zostaje doprowadzona do konca, zgodnie z litera prawa ! ! ! W czerwcu PO-PSL dokonaly ZAMACHU STANU na RP POLSKIEJ ! ! ! Dokonano swiadomie, na polecenie Komorowskiego SKOKU na TRYBUNYL KONSTYTUCYJNY, dzisiaj o Komorowskim nikt nic nie mowi ! Komorowski oraz Kopacz publicznie w TV odgrazali sie, ze oni tak latwo wladzy nie oddadza, postawic natychmiast bandytow przed Sadem za knucie spisku przeciwko Prezydentowi i Premier Beaty Szydlo. NIE dla ZAMACHU na konstytucyjnie wybrane NOWE WLADZE RP ! ! ! Skok na Trybunal nielegalny, "Dualizm Prawa" wbrew Konstytucji RP. TK jest NAGI ! ! ! Honorowe wyjscie, DYMJSJA zamachowcow ! ! !

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • jóżek(2015-12-08 19:07) Odpowiedz 1927

  Gdzie ten człowiek ma honor ,sumiene gdzie się podziały jego ideały wynisione ze szkół co zrobiono że to tylko marionetka w rękach innych ?

 • ADAM(2015-12-08 19:57) Odpowiedz 1716

  PiSowcy to przestępcy w białych rękawiczkach zasłaniający się obywatelami, fałszywą wiara w Boga i udających patriotów. PAMIĘTAJCIE PISOWIEC JEST JESZCZE BARDZIEJ ZAKŁAMANY NIŻ RESZTA. DAJCIE IM JESZCZE TROCHĘ CZASU A PRZEKONACIE SIĘ JAK JA, GDZIE PRZEZ PONAD 10 LAT WIDZIAŁEM JAK KRADLI, USTAWIALI PRZETARGI, BUDOWALI SOBIE I SWOIM DROGI. ZASTRASZALI LUDZI DO SPRZEDAZY DZIAŁEK, KTÓRE KUPOWALI NA RODZINY, DOPROWADZALI SOBIE W SZCZERE POLA MEDIA, ŻEBY WZROSLA CENA TYCH DZIAŁEK. TAK TO SA PISOWCY WYCIERAJĄCY SOBIE TYŁKI PANEM BOGIEM

 • Agnieszka(2015-12-08 21:43) Odpowiedz 169

  Warto dodać, że w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 listopada 2003 r., K 26/03, TK orzekł, że zgodnie z art. 194 Konstytucji w skład Trybunału wchodzi 15 sędziów wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat, zaś ponowny wybór do składu Trybunału jest niedopuszczalny. JEDYNIE TRYB ZGŁASZANIA KANDYDATÓW na stanowiska sędziowskie oraz WIĘKSZOŚĆ GŁOSÓW NIEZBĘDNĄ dla dokonania wyboru sędziego przez Sejm OKREŚLAJĄ PRZEPISY REGULAMINU SEJMU (art. 26 ust. 1, art. 30 i 31). W odniesieniu do sędziów Trybunału, Konstytucja przyjmuje zatem konstrukcję kadencji zindywidualizowanej, jednokrotnej i mającej zdefiniowaną, ściśle określoną długość. Z kolei zgodnie z art. 112 Konstytucji RP organizację wewnętrzną i PORZĄDEK PRAC Sejmu określa regulamin Sejmu uchwalony przez Sejm. Według przedstawicieli doktryny użyte przez ustrojodawcę w art. 112 Konstytucji RP pojęcie „porządek prac” ma szerokie znaczenie. Przez „porządek prac” należy rozumieć ogół sposobów realizacji WSZYSTKICH KONSTYTUCYJNYCH KOMPETENCJI SEJMU, a nie jedynie tryb jego obradowania. Nadto należy uznać, że na poziomie przepisów konstytucyjnych zasada zapewnienia Sejmowi odpowiednich warunków prawnych wykonywania jego konstytucyjnych zadań znajduje swoje oparcie w szczególności w art. 2, art. 104 ust. 1 i art. 112 Konstytucji RP. (M. ZUBIK: Organizacja pracy i struktura wewnętrzna Sejmu. W: Parlament. Model konstytucyjny a praktyka ustrojowa. Red. Z JAROSZ. Warszawa 2006, s. 29 i n). Ustrojodawca nie wskazał, w art. 197 Konstytucji RP, iż kwestia „wyboru sędziów TK” musi być uregulowana w akcie normatywnym rangi ustawy. Wobec powyższego regulamin Sejmu uchwalony na podstawie art. 112 Konstytucji RP ma moc równorzędną z ustawą o TK. Oba te akty normatywne muszą być zarówno zgodne ze sobą, jak i Konstytucją RP. Nadto należy mieć na uwadze, iż w dniu 8 października 2015 r. (dzień wyboru) Trybunał Konstytucyjny składał się już z 15 SĘDZIÓW TK. W tym dniu Sejm wybrał „na zapas” kolejnych 5 sędziów, czyli działał niezgodnie zarówno z art. 194 ust. 1 Konstytucji, jak również art. 17 ust. 1 ustawy o TK. Można stwierdzić zatem, że Prezydent RP postąpił słusznie nie odbierając ślubowania od 3 sędziów TK, którzy zostali wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji z naruszeniem prawa.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Valdemort(2015-12-08 19:38) Odpowiedz 1521

  Kukiz, wybitny specjalista, besserwisser - to nowy koleś od aportowania prezesowi

 • warchoł 1(2015-12-09 17:04) Odpowiedz 53

  Prezydent, księgowy pis-u...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama