statystyki

Bojarski: Sędzia musi być przygotowany na ataki i odporny na naciski

autor: ŁUKASZ BOJARSKI08.12.2015, 11:39; Aktualizacja: 08.12.2015, 12:23
Napięcia między sądami a władzą ustawodawczą i wykonawczą zdarzają się regularnie

Napięcia między sądami a władzą ustawodawczą i wykonawczą zdarzają się regularnieźródło: ShutterStock

Historia przyspieszyła. W ostatnich dwóch tygodniach uczestniczymy w intensywnym kursie z prawa konstytucyjnego i roli trójpodziału władzy. Z godziny na godzinę jesteśmy zaskakiwani wydarzeniami, ale także opiniami i ekspertyzami prawniczymi. Piszę ten felieton w piątek rano, lecz w druku ukaże się on we wtorek. Nie sposób przewidzieć, co się stanie w międzyczasie, więc siłą rzeczy komentarz do wydarzeń nie może być zbyt bieżący.

O wydarzeniach wokół trybunału, dotyczących przede wszystkim wyboru sędziów, możemy mówić na kilku poziomach. Jeden to poziom walki politycznej. To rzecz w demokracji naturalna, łącznie z politycznymi przesileniami, a takie wydaje się właśnie obserwujemy, i to o dużej intensywności. Drugi poziom to debata prawnicza (w części fachowa, w części publicystyczna, popularyzatorska), absorbująca komentatorów oraz autorów licznych ekspertyz i opinii, inspirująca prawników do wymiany stanowisk na branżowych forach internetowych. Zresztą nie tylko prawników, bo w seminarium na temat konstytucji i trójpodziału władzy biorą udział tysiące osób, które zapewne zaglądały do niej ostatnio w szkole. Jest jednak także poziom, nad którym chciałbym się skupić dłużej. To poziom autorytetu państwa, autorytetu sądów oraz podstawowych wartości, które leżą u jego źródeł, takich jak między innymi trójpodział władzy, niezależność sądów i niezawisłość sędziów.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane