statystyki

Pracownicy prokuratorskiej centrali bez waloryzacji i z kosztami

autor: Ewa Ivanova18.11.2015, 08:35; Aktualizacja: 18.11.2015, 09:00
pracownik, biuro, stres

Problem dotyczy kilkudziesięciu osób, które wystąpiły o zapłatę wynagrodzeń za trzy ostatnie lataźródło: ShutterStock

Sądy masowo oddalają roszczenia pracowników Prokuratury Generalnej związane z zamrożeniem waloryzacji ich płac od 2010 r. I to nie koniec złych wieści. Nie dość, że skarżący nie mają co liczyć na wyrównanie zaległych pensji, to będą jeszcze musieli płacić wysokie koszty zasądzane na rzecz kancelarii, która reprezentuje PG w sporach pracowniczych – po prawie 2 tys. zł. w ramach kosztów zastępstwa procesowego.

Problem dotyczy kilkudziesięciu osób, które wystąpiły o zapłatę wynagrodzeń za trzy ostatnie lata. Przegrywają, bo sądy nie widzą podstaw do egzekwowania waloryzacji – ich zdaniem nie istnieje prawo podmiotowe pracowników sfery budżetowej do żądania corocznego wyrównania płac w razie inflacji.

„Prokuratura Generalna jest stroną umowy zawartej 19 lutego 2015 r. z Kancelarią Adwokatów i Radców prawnych P.J. Sowisło & Tobolewski (...) dotyczącej świadczenia pomocy prawnej” – poinformował grupę związkową w PG Marek Jamorogowicz, pierwszy zastępca Andrzeja Seremeta. Jak tłumaczy, zgodnie z umową koszty zastępstwa prawnego w wysokości zasądzonej na rzecz PG stanowią część wynagrodzenia kancelarii i mogą być przez nią samodzielnie dochodzone. Kwestie związane z kosztami postępowania, w tym zastępstwa – według Jamrogowicza – należą do rozstrzygnięcia sądu, który ustalając wysokość opłaty za czynności adwokata, bierze pod uwagę niezbędny nakład pracy, charakter sprawy i wkład pracy adwokata w przyczynienie się do jej wyjaśnienia. Zdaniem Jamrogowicza PG nie jest stroną uprawnioną do oceny wysokości opłat z tytułu zastępstwa procesowego.

– Niezrozumiałe jest to, że Prokuratura Generalna zatrudniająca prawników korzysta dodatkowo z obsługi kancelarii prawnej, a potem obciąża urzędników kosztami zastępstwa procesowego wykonywanego przez taką kancelarię. Nie było przeszkód, aby w postępowaniu przed sądem pracodawcę reprezentował wyznaczony prokurator z PG – uważa jednak Barbara Chrobak, zastępca przewodniczącego Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • pracownik sądu(2015-11-18 21:41) Zgłoś naruszenie 00

  no to teraz coraz więcej informacji ze śledztw będzie wyciekało do mediów. Przecież trzeba jakoś dorobić. I wcale się nie dziwię.

  Odpowiedz
 • okradziony(2015-11-18 18:00) Zgłoś naruszenie 00

  O takich kosztach procesowych nie wiedzieli ? Coś słabo w tej prokuraturze znają się na przepisach. Mogli zapytać emerytów, którzy ( opisane w internecie ale kto by się tam interesował problemami emerytów !!! ) dokładnie to przećwiczyli ( raczej radcowie prawni zakładów emerytalnych na emerytach ) w procesach o waloryzację emerytur za 2012 rok. Widać jak się interesowano tym gorącym tematem dot. emerytów, szeroko opisywanym i komentowanym na forach internetowych.

  Odpowiedz
 • sdfd(2015-11-18 18:51) Zgłoś naruszenie 00

  a może lepiej niech ludzi zamrożą, bo z czego mają żyć

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane