statystyki

NSA: Fikcja doręczenia nie dla każdego

autor: Anna Krzyżanowska21.10.2015, 07:29; Aktualizacja: 21.10.2015, 09:53
Radca prawny Krystian Szostak, członek zarządu InPost SA, nie ma wątpliwości, że przepisy są precyzyjne.

Radca prawny Krystian Szostak, członek zarządu InPost SA, nie ma wątpliwości, że przepisy są precyzyjne.źródło: ShutterStock

Monopol Poczty Polskiej na obowiązywanie w procedurze sądowoadministracyjnej daty stempla pocztowego mógłby podważyć tylko Trybunał Konstytucyjny lub ustawodawca.

Reklama


Reklama


Oddanie przed upływem przewidzianego prawem terminu pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej innego operatora niż wyznaczony (Poczta Polska) nie skutkuje zachowaniem terminu w sytuacji, gdy pismo dostarczono sądowi po jego upływie – uchwalił skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. W ten sposób przeciął rozbieżności w orzecznictwie administracyjnym, opowiadając się za bardziej restrykcyjnym stanowiskiem.

Rozbieżności w sądach

Uchwałę podjęto na wniosek prokuratora generalnego. W sprawie chodziło o wykładnię art. 83 par. 3 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 – dalej p.p.s.a.). Zgodnie z jego brzmieniem oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529) jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Unerek(2015-10-29 12:19) Odpowiedz 00

    Hej ja tam zawsze bylem zadowolony z uslug swiadczonych przez inpost. Pracuje w sadzie i lepiej to wyglada niz za czasow POczty Polskiej gdzie zawsze trzeba bylo isc na poczte byly kolejki, listy szly dluzej i ogolnie wspominam Poczte Polska jako jeden wielki balagan. Inpost usprawnil te dzialania i wszystko wyglada duzo lepiej a przede wszystkich szybciej i bez zbednegio balaganu. Inpost lepiej dba o sady niz Poczya Polska. Z allegro rzadko korzystam, ale slyszalem wiele dobrego o paczkomatach od znajomych. pozdrawiam

  • Wojtek(2015-10-23 15:14) Odpowiedz 00

    Ciężko stwierdzić, czy Poczta Polska tutaj nie próbuje sabotować, czy faktycznie te 89 kserokopii jest prawdziwych, jednak co się może wydawać, to to, że niewątpliwie Poczcie Polskiej pali się grunt pod nogami i jakoś mam przekonanie, że byliby zdolni do tego, aby mieszać, utrudniać, co by pozwoliło im znowu mieć wszystko w swoich rękach - mam na myśli wszystkie usługi. My się tego z mediów nie dowiemy, ale tam za kulisami, prowadzona jest brudna gra, a Poczta Polska jest spółką państwową, za która "ktoś" stoi i na pewno nie chce dopuścić do ich upadku. Układ zamknięty - to mi przychodzi na myśli. Dlatego firmy inne niż Poczta mogą mieć pod górkę.

  • Henryk(2015-10-30 10:32) Odpowiedz 00

    Hej, wedlug mnie Rafał Brzoska i jego firma idą w dobrym kierunku wedlug mnie. U nas nigdy może nie będzie jak w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy innych rozwiniętych krajach, ale może być podobnie i możemy się postarać o to. Niestety wielu urzędników, polityków są rodem wyjęci z  prl'u. Chcą się tylko nachapać pieniędzy z wielu źródeł, a swoją pracą tak naprawdę nic nie robią. Brzoska zdecydowanie odmienia wizerunek nowoczesnego polskiego przedsiębiorcy. Bez wzgledu na rozne opinie, Brzosce nalezy sie szacunek. Ja jestem pod wrazeniem, jak od roznoszenia ulotek mozna dojsc do takiego statusu. Czyli milioner, miliarder. A po wyborach to sie srednio zmieni, wedlug mnie nic, dalej to samo czyli rzucanie klod pod nogi Inpostowi. Szkoda

  • rayanair(2015-10-28 12:41) Odpowiedz 00

    Jestem ciekaw dlaczego oni maja przepraszac, jak z tego co mi wiadomo to faktycznie PP sabotowali te przesylki. Poczta Polska robi sie coraz bardziej zalosna, to jest troche jak z tymi teatrzykami ostatnio na debatach, wszyscy wiedza ze to jest udawane, a jednak wiekszosc ludzi sie na to nabiera. Straszne, ale ludzie musza zaczac myslec, bo kto wczoraj nabral sie na ten teatrzyk Kopacz, dzien po teatrzyku Szydlo. To wygladalo tak sztucznie i jakby Kopacz pozazdroscila wiecu. To jest powazna polityka? Tak samo jest tutaj z Poczta POlska, tonacy brzytwy sie chwyta. Moim skromnym zdaniem oni maja tyle pieniedzy ze moga sobie zalatwic wszystko w tym kraju, nawet uklady z sadami.

  • kultura(2015-10-28 12:44) Odpowiedz 00

    Jak tam po wyborach. Boicie sie Pisu i Kaczoraka? Ja jakos nie, i z drugiej strony mojej niemocy, moze dobrze ze dostali cala wladze (mimo wszystko ze sie nahapią) bo jak teraz to im sie nie uda, to poplyna, moze nie na samo dno, ale na pewno poplyna. Mojego poparcia nie dostali, ale zastanawialem sie wlasnie nad nimi przez pryzmat samodzielnego rzadzenia. Ja natomiast chcialem aby Korwin byl w parlamencie, zawsze to ciekawiej i trzymalby strone wolnorynkowych, prywatnych przedsiebiortw takich jak Inpost, ktore rozwijaja się w bardzo ciekawy sposob, tylko inne podmioty (przede wszystkim panstwowe) co chwile rzucaja im medialne klody (i nie tylko medialne). Jestem tez ciekaw pod katem rzadow PIsu, ktorzy uwazaja sie za liberalow rynkowych. Wszystko wyjdzie w praniu. Pozdrawiam

  • EWA(2015-10-21 19:50) Odpowiedz 00

    Poczta Polska moze tak samo i tak samo dziala nie od dzisiaj jak inne firmy !
    moj sasiad robi z poczta co chce! i nikt sie temu w sadzie nie dziwil i nie dziwi nadal - a sedziowie nawet do tego stopnia orzekaja , ze wychodza absurdy!
    co tu uchwalac w kraju, gdzie sedzia zna fakty lepiej niz pozwany! gdzie w sadzie powod nie daje zadnych prawdziwych dokumentow na to ze jest powodem i zdobywa wyroki i postanowienia, ktore w rezultacie np. w moim przypadku prowadza do grabiezy mienia panstwowego przez powoda i do zfingowania rzekomych praw powoda i uznania pozwanego za strone postepowania bo tak sad jest instruktowany! dziwny jest ten swiat nadal - pomimo, ze Czeslaw Niemen juz nie zyje!

    reasumujac; gdyby sad bral pod uwage to co wnosi do niego pozwany, gdyby wogole czytal nie byloby tylu zarzutow i tylu poszkodowanych przez sad i przez powodow, ktorzy nimi nie byli i nie sa! jak to sie udaje moze powiedziec tylko powod i sad! my nie - bo wrozbici wroza i trzeba im wierzyc! i to bez wzgledu na poczty i na to czy polska poczta czy prywatny dostawca - poki obywatel nie bedzie mogl dowiesc wrozbicie - sedziemu - ze ma racje bo tak i juz... to nic wam uchwalanie i ustalanie nie pomoze! wydac bzdure moze kazdy nawet dziecko i to podobne do tegoco w kraju.

  • joka(2015-10-26 21:05) Odpowiedz 00

    Witam, przedsiebiorstwo Brzoski ma sie dobrze , bo po prostu gosc jest bardzo kumaty . Wie jak zarabiac pieniadze, potrafi zarzadzac i poruszac sie po wolnym rynku . Ma 38 lat bodajze , a dorobil sie fortuny , z tego co czytalem to zaczynal od ulotek , wiec nie ma co mowic ze sie nie da. Nie rozumiem pretensji do niego . Kazdy mogl zostac przedsiebiorca i zrobic miejsca pracy . A co do sprawy ( Wojtek chodzi Ci o te zagionione paczki z sadow tak?) to tez mi sie wydaje ze tutaj poczta polska mogla namieszac bo maja ku temu mozliwosci i plecy . Ciezko jest sie im pogodzic ze jest wolny rynek i ze musza uznac lepszego Inpostu.