statystyki

Adwokaci alarmują: Kompetencje służb zagrażają prawu do obrony

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.09.2015, 07:21; Aktualizacja: 24.09.2015, 08:26
Podsłuch - nagranie

Krytykowany projekt ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca zeszłego roku, w którym zakwestionowano obecne przepisy regulujące dostęp służb do danych telekomunikacyjnych obywateli jako niezgodne z ustawą zasadnicząźródło: ShutterStock

Służby będą mogły na bieżąco monitorować działalność adwokata i sprawdzać m.in., w jakich godzinach i jak często nawiązuje relacje z klientem – twierdzi Naczelna Rada Adwokacka. Zdaniem palestry senacki projekt nowelizujący ustawę o policji nie tylko nie podniesie standardu ochrony praw obywatelskich, lecz wręcz doprowadzi do jego obniżenia.

– Zdumiony jestem, że w izbie wyższej parlamentu powstają projekty rujnujące obywatelom ich konstytucyjne prawo do obrony. Iluzoryczna kontrola i nieograniczony dostęp służb do podsłuchanych rozmów z adwokatem prowadzą nas w kierunku państwa policyjnego – ostrzega prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu.

Krytykowany projekt ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca zeszłego roku, w którym zakwestionowano obecne przepisy regulujące dostęp służb do danych telekomunikacyjnych obywateli jako niezgodne z ustawą zasadniczą (sygn. akt K 23/11). Jednak zdaniem NRA zaproponowana przez senatorów nowela w niedopuszczalny sposób będzie ingerować w zasady tajemnicy zawodowej (adwokackiej, radcowskiej, lekarskiej czy dziennikarskiej).

Radzie nie podoba się m.in., że o tym, czy zgromadzone w ramach kontroli operacyjnej materiały zawierają dane objęte tajemnicą obrończą (art. 178 kodeksu postępowania karnego), czy też tajemnicą adwokacką (art. 180 par. 2 k.p.k) decydować będzie funkcjonariusz przeprowadzający czynności. A tylko gdy się okaże, że pozyskano informacje chronione tą pierwszą, aktualizować się będzie bezwzględny obowiązek ich zniszczenia. Tymczasem, jak podkreśla w uchwale NRA, „istnieje ryzyko, że z uwagi na wczesny – zazwyczaj przedprocesowy charakter czynności operacyjnych, materiał dotyczący każdego poufnego kontaktu adwokata z osobą niebędącą formalnie jeszcze podejrzanym, uznawany będzie za niezawierający informacji chronionych lub zawierający informacje objęte tajemnicą, o której mowa w art. 180 par. 2 k.p.k”. A przecież prawo do obrony aktualizuje się z chwilą zgłoszenia się klienta do adwokata, nie zaś formalnego przedstawienia zarzutów.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane