statystyki

Przedstawicielstwo opiekuńcze odpowiedzią na pytania seniorów o testament życia

autor: Anna Krzyżanowska24.09.2015, 07:21; Aktualizacja: 24.09.2015, 07:55
Zgodnie z założeniami zaproponowanymi przez notariat, przedstawicielstwo opiekuńcze – zwane też prewencyjnym – ma być zawartą w formie aktu notarialnego umową

Zgodnie z założeniami zaproponowanymi przez notariat, przedstawicielstwo opiekuńcze – zwane też prewencyjnym – ma być zawartą w formie aktu notarialnego umową

Za pięć lat osoby po 60. roku życia stanowić będą 25 proc. polskiego społeczeństwa. W 2035 r. – już 30 proc. Najwyższy więc czas, by system prawny przygotować na potrzeby seniorów – nie mieli wątpliwości uczestnicy konferencji zorganizowanej w Sejmie przez Fundację na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego.

Fundacja jest autorem projektu zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz kodeksie postępowania cywilnego. Postuluje w nim powołanie instytucji przedstawicielstwa opiekuńczego, dzięki któremu – będąc jeszcze w pełni sił – samodzielnie zdecydujemy na przyszłość, kto zajmie się naszymi sprawami w przypadku niedołężności.

– Ten projekt jest odpowiedzią na realne zapotrzebowanie zgłaszane w naszych kancelariach. Dokonując czynności notarialnych, spotykamy się z pytaniami klientów, czy mogą udzielić pełnomocnictwa na wypadek, kiedy nie będą mogli samodzielnie podejmować decyzji. Dziś odpowiedź na takie pytanie brzmi: nie – akcentował notariusz Lech Borzemski, członek Fundacji oraz były prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Zgodnie z założeniami zaproponowanymi przez notariat, przedstawicielstwo opiekuńcze – zwane też prewencyjnym – ma być zawartą w formie aktu notarialnego umową. Przedstawiciel opiekuńczy ma być upoważniony m.in. do:


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • dorosli niepelnosprawni.(2015-09-24 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  kopacz kiedy swiadczenie pielegnacyjne dla opiekunuw doroslych niepelnocprawnych...

  Odpowiedz
 • Katol 26 prawda boli(2015-10-04 15:59) Zgłoś naruszenie 00

  Ok, to kiedy Pis przejmie władzę całkowicie będziemy zdani na zasiłek państwa?
  Państwo to obywatele a tych z czasem będzie mniej, z jednej strony to ok, a z drugiej brak reform i rozdawnictwo (pis, po) doprowadzi nas na skaj ubóstwa,80 % mamy na to szans.
  Straszne obywatela dzięki polityce daj bo chcę , zapłacą sami ze swoich podatków i z samych siebie, a ci politycy po 10-ciu latach i tak odejdą, choć może nie niestety w zapomnienie. Gratuluje Panie i Panowie i nawet Homo/Hetero, wyborów, nic tylko uciekać za lepszym życiem gospodarczym do krain zachodu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane