statystyki

Nowe zadania policjantów: Skserować i podzielić na teczki

autor: Ewa Ivanova23.09.2015, 07:21; Aktualizacja: 23.09.2015, 14:36
policja

Według k.p.k. wystarczy podział akt na cztery części: zbiór na protokoły przesłuchań świadków, zbiór na inne dowody, zbiór tego, co pozostaje w jednostce i nie jest załączane do akt sądowych, i załącznik adresowy.źródło: ShutterStock

Nie tylko prokuratorzy narzekają na zamieszanie z dzieleniem akt postępowań. Podobną opinię o nowych regułach mają funkcjonariusze wydziałów dochodzeniowo-śledczych. Choć przepisy zreformowanej procedury karnej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247 ze zm.) wymagają podziału akt postępowań na 3–4 części, zarządzenie komendanta głównego policji nr 25/2015 rekomenduje podział aż na osiem zbiorów.

Reklama


Reklama


– Komendant zapewne zainspirował się wcześniej wydanym zarządzeniem prokuratora generalnego, które przewiduje podobne rozwiązanie – tłumaczy jeden z prokuratorów.

– Funkcjonariusze dzielą akta spraw przed wysłaniem do prokuratury na osiem teczek. Wiele czasu pochłania segregowanie akt i niesłychanie pracochłonna anonimizacja danych w każdej z nich – tłumaczy Robert Hamuda, przewodniczący zarządu terenowego NSZZ Policjantów w Świdnicy.

Zdaniem funkcjonariuszy nowy układ akt utrudnia zorientowanie się w chronologii sprawy.

Zgodnie z zarządzeniem KGP od podziału akt na zbiory można odstąpić, w razie gdy zamiast aktu oskarżenia jest formułowany wniosek o skazanie bez rozprawy (art. 335 par. 1 k.p.k.) albo gdy prokurator podejmie decyzję o skierowaniu do sądu całości materiału z postępowania przygotowawczego. Nie wydziela się części zbiorów także w aktach np. dochodzenia w sprawie o wykroczenie skarbowe.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Niedługo policjant ...(2015-09-23 08:48) Odpowiedz 00

    ... na ulicy będzie tak rzadkim okazem , jak wilk lub żubr w lesie. Radośni twórcy prawa zasypią ich papierami !

  • Pan Czesław(2015-09-24 08:53) Odpowiedz 00

    Dla tych którzy nie potrafią czytać i rozumieć jednocześnie, a znowu jakieś przytyki do komisji kodyfikacyjnej - napisane jest że akta dzieli się na podstawie zarządzenia PG i/lub Komendanta Głównego Policji.

    Skoro prokuratorzy czy policja nie są w stanie wyciągać prostych logicznych wniosków - wina jest tego co wydał zarządzenie a nie kogoś innego - to rzeczywiście nie dziwię się że mają takie problemy z reformą.

  • Asesor(2015-09-23 09:19) Odpowiedz 00

    To wszystko przez oświeconych reformatorów z Krolikowskim na czele. Zepsuli to co działało nieźle. Zamiast tylko zreformować odwoławcze, wprowadzili wiele bezsensownych zmian i zmianek. A teraz bedą szukać winnych tej katastrofy.

  • Prywatny Detektyw Warszawa Krzysztof Matyszczak(2015-09-23 09:27) Odpowiedz 00

    Zgadzam się z poprzednikiem. Policjant będzie siedział teraz wyłącznie za biurkiem. A kiedy będzie miał czas na pracę w terenie? A może to jednak szansa na to aby zwiększyć etaty?

  • B. policjant(2015-09-23 09:31) Odpowiedz 00

    Na ściganie przestępców policjanci poświęcają od 5 do max. 15% swojego czasu, reszta to straszna biurokracja, papiery, papiery i jeszcze raz papiery.
    Za "komuny" było jednak inaczej.

  • w(2015-09-23 09:42) Odpowiedz 00

    dlaczego wszedzie prawie wszyscy wokoło stale narzekają, a serwujacy różne zmiany i „nowosci’ biora duże pieniadze nadal. Za coś co utrudnia zycie, nie poprawia jego jakości, nie daje pieniedzy , czy sa złośliwi az tak, czy nie maja pojęcia o zyciu, rzeczywistości, co chwile zmiany „debilizmów” niektórych na lepsze czasami, gdy posłuchają głosu mądrych ludzi, czy nie ma dla nich zadnych kar, może się opamietają albo zniszzca ten naród i kraj , nie dajmy się !

  • Mario(2015-09-23 09:56) Odpowiedz 00

    Sandal za kt odpowiada Komisja Kodyfikacyjna I lobby adwokackie. Ale kij ma dwa końce. Adwokaci nie bedą mieli spraw karnych za chwile. Normalni adwokaci z pozaprofesorskich stajni.

  • enzo(2015-09-24 11:57) Odpowiedz 00

    Sama idea podziału akt, ich "czyszczenie" z pozoru nieistotnych materiałów, jest absurdalna.
    Ale "prof.", autor tej karykatury proceduralnej ma się dobrze.
    W końcu kaska za komenty leci ...

  • dziadek(2015-09-23 13:12) Odpowiedz 00

    Wzrosła produkcja papieru toaletowego 4-warstwowego. Nie na temat? ano na temat bo teraz każde g...no musi mieć z 4 kopie

  • helikopter(2015-09-23 13:31) Odpowiedz 00

    ta pseudoreforma KPK to po prostu POrażka !!! to było wszystko tylko na zamówienie lobby adwokackiego, które ma gdzieś dobro procesu karnego a jedynie dobro własnej kieszeni ! to po prostu chora kontradyktoryjność granicząca z fanatyzmem a poza tym w Europie nie ma takiej praktyki do tak daleko posuniętej walki przed sądem jedynie jako arbitrem to specyfika anglosaska !!!

  • Lewandowski(2015-09-23 15:26) Odpowiedz 00

    na dodatek w świętokrzyskim wygonili wszystkich dochodzeniowców i pegowców na ulice i ci muszą wyrobić prewencyjną normę z pałą, a akta się dzielą na dwoje , czworo, na ośmioro.

  • murof(2015-09-23 19:30) Odpowiedz 00

    tendencyjny materiał, z przekłamaniami. A związkowiec policyjny ma jakąś przeterminowaną wiedzę.