statystyki

Prawo do obrony uszczelnione. Odmowę wyznaczenia obrońcy z urzędu będzie można zaskarżyć

autor: Anna Krzyżanowska17.09.2015, 07:09; Aktualizacja: 17.09.2015, 07:42
prawo, sąd

W wyniku lipcowej noweli procedury karnej uprawnienie do żądania obrońcy z urzędu przysługuje bez patrzenia na sytuację materialnąźródło: ShutterStock

Dziś wchodzi w życie nowelizacja procedury karnej, która umożliwia podejrzanemu zaskarżenie zarządzenia o odmowie wyznaczenia obrońcy z urzędu. Zmianę przepisów wymógł Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 8 października 2013 r. (sygn. akt K 30/11).

Badał on zgodność z ustawą zasadniczą przepisów kodeksu postępowania karnego sprzed wielkiej nowelizacji. Wówczas art. 78 par. 1 regulujący prawo pomocy dla ubogich wskazywał, że oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby wyznaczono mu obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Problem polegał jednak na tym, iż decyzja odmowna nie podlegała zaskarżeniu, co w ocenie trybunału godziło w konstytucyjne prawo do obrony oskarżonych.

W wyniku lipcowej noweli procedury karnej uprawnienie do żądania obrońcy z urzędu przysługuje już wszystkim oskarżonym – bez względu na status materialny. Z prawa ubogich mogą też korzystać podejrzani, ale do dziś nie mieli drogi odwoławczej w razie odmowy. I to właśnie do nich znajdzie zastosowanie wchodząca w życie zmiana.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • EWA(2015-10-19 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    hahahahahaha smiac sie czy plakac - jesli nie zmienicie ludzi na odpowiedzialnych i godnych zaufania nic nie pomoze wasze walenie glowa w sciane zeby obronic narod!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane