statystyki

Adwokat czy radca prawny: Coraz mniej różnic w zawodach prawniczych

autor: Jan Ludwikowski18.09.2015, 20:00
Skompletowanie niezbędnych dokumentów, wniesienie wniosku do sądu i odzyskanie należnego spadku może nastręczać wielu trudności.

Skompletowanie niezbędnych dokumentów, wniesienie wniosku do sądu i odzyskanie należnego spadku może nastręczać wielu trudności.źródło: ShutterStock

Mój ojciec pozostawił pokaźny spadek – opowiada pan Łukasz. – Jego druga żona bezprawnie zajmuje dom i rodzinne przedsiębiorstwo. Chcę odzyskać majątek, który mi się należy, ale nie mam pojęcia, jak postępować w tej sprawie. Zastanawiam się, kto udzieli mi fachowej pomocy – adwokat czy radca prawny. Jaka jest różnica między tymi zawodami? Wiem, że spadek można podzielić u notariusza. Gdzie mam szukać pomocy – pyta czytelnik.

Aby skutecznie ubiegać się o zwrot swej własności, pan Łukasz musi posiadać dokument potwierdzający nabycie spadku. Czytelnik będzie miał wtedy podstawę, aby odebrać majątek osobie nieuprawnionej. Potwierdzenie swoich praw spadkobierca może uzyskać w sądzie lub u notariusza.

Jeśli nasz czytelnik skorzysta z usług notariusza, zaoszczędzi mnóstwo czasu i ominie go stres związany z postępowaniem sądowym. Jest tylko jedno „ale”. Żeby podzielić spadek u notariusza, wszystkie osoby, które dziedziczą, muszą stawić się w kancelarii i zgodnie oświadczyć wolę podziału majątku. Trzeba przynieść ze sobą niezbędne dokumenty, takie jak akt małżeństwa i zgonu ojca oraz akt urodzenia pana Łukasza. Jakikolwiek spór między spadkobiercami uniemożliwia dokonanie czynności przez rejenta. pan Łukasz pisze, że druga żona ojca niechętnie odnosi się do podziału spadku. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest skierowanie sprawy do sądu.

Skompletowanie niezbędnych dokumentów, wniesienie wniosku do sądu i odzyskanie należnego spadku może nastręczać wielu trudności. Znajomość prawa – jak mówi czytelnik – nie jest jego mocną stroną i chętnie skorzystałby z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Na rynku usług prawniczych znajduje się bardzo wiele kancelarii adwokatów i radców prawnych. Różnice pomiędzy reprezentantami tych dwóch zawodów coraz bardziej się zacierają (patrz ramka).


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Radca(2015-11-13 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Jak możesz publicznie się tak ośmieszać!!! VER

  Odpowiedz
 • Polska to kraj prawniczych absurdów.(2015-09-19 11:15) Zgłoś naruszenie 01

  Dla przykładu: komornik może się wpisać do korporacji adwokatów albo radców bez żadnego egzaminu.
  Ktoś, kto wykonuje robotę, która do niedawna wykonywali nie prawnicy, a nawet ludzie bez wyższego wykształcenia - robotę typowo urzędniczą - może zostać profesjonalnym pełnomocnikiem procesowym, chociaż jednego dnia nie praktykował żadnej dziedziny prawa, którą posługua się pełnomocnicy.
  Magister prawa, pracujący w dziale prawnym i wykonujący de facto pracę radcy prawnego - nie może. On musi zdać szereg egzaminów. Przeciez to jest absurd.

  Odpowiedz
 • VER(2015-09-19 10:31) Zgłoś naruszenie 01

  To właśnie jest przykład na wymiar NIESPRAWIEDLIWOŚCI w naszym kraju.
  Radcowie prawni dostają uprawnienia bez żadnego egzaminu i bez praktykowania u patrona. Co więcej dostali w ten sposób uprawnienia nie po raz pierwszy. Sami natomiast najgłośnie wrzeszczeli, że nie wolno magistrom prawa dać jakichkolwiek uprawnień. Choć przeciętny student ma świeższą i aktualniejszą wiedzę na temat prawa karnego niż większość radców prawnych - to jednak radcowie dostają uprawnienia, a absolwentom studiów wmawiają, że nie można upominać się o uprawnienia, bo się nie ma wiedzy i praktyki. Ale jakoś oni mogą mieć niesprawdzoną przez nikogo "wiedzę" i zero praktyki i to nie przeszkadza im praktykować prawo karne.
  To wsystko jest śmiechu warte. To wycieranie sobie gęby "sprawiedliwością", gdy samemu nie bardzo rozumie się znaczenie tego słowa.

  Odpowiedz
 • Robert(2019-01-16 17:26) Zgłoś naruszenie 00

  Dla mnie również to jest bez sensu. Uważam, że najlepszą osobą do udzielenia porady prawnej, jak i do obrony w sądzie jest adwokat. Zdania nie zmienię. Korzystam sam od jakiegoś czasu z pomocy od kancelarii adwokackiej Wojas Pawlak z Gliwic i nikogo innego nawet nie szukam.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane