statystyki

Przetasowania na prokuratorskich szczytach. Kandydatów można zgłaszać do piątku

autor: Ewa Ivanova10.09.2015, 07:13; Aktualizacja: 10.09.2015, 10:27
Rada rozpoczyna swe najbliższe posiedzenie w poniedziałek i ma ono potrwać do środy

Rada rozpoczyna swe najbliższe posiedzenie w poniedziałek i ma ono potrwać do środyźródło: ShutterStock

Do północy w piątek można jeszcze składać zgłoszenia do Krajowej Rady Prokuratury w konkursie na następcę Andrzeja Seremeta. Zgłoszenia należy wnosić osobiście (w przeciwieństwie do procedury przyjętej w Krajowej Radzie Sądownictwa, która dopuszczała drogę pocztową). Z nieoficjalnych informacji wynika, że jak dotąd do KRP nie zgłosił się żaden kandydat.

Szukając szefa prokuratury...

Zgodnie z regulaminem konkursu prowadzonego przez radę, po przyjęciu zgłoszenia spełniającego wymagania formalne jej przewodniczący zwróci się o niezwłoczne nadesłanie akt osobowych uczestnika. Po ich sprawdzeniu (pod kątem spełniania wymogów ustawowych) lista kandydatów zostanie opublikowana na stronie internetowej KRP w porządku alfabetycznym.

Wybór kandydata na stanowisko prokuratora generalnego nastąpi na posiedzeniu plenarnym planowanym od 12 do 16 października. Będzie ono jawne w części obejmującej prezentację uczestników postępowania, ich wysłuchanie, pytania członków rady oraz ogłoszenie przez jej przewodniczącego uchwały o przedstawieniu prezydentowi kandydata na stanowisko pg. Prezydent dokona wyboru szefa prokuratury spośród dwóch kandydatów przedstawionych mu przez KRS i KRP.

Do konkursu na to stanowisko przed Krajową Radą Sądownictwa zgłosili się sami prokuratorzy: Robert Hernand (zastępca prokuratora generalnego), Krzysztof Karsznicki (prokurator Prokuratury Generalnej w Biurze Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej), Dariusz Korneluk (prokurator apelacyjny w Warszawie) i Krzysztof Wójcik – (prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie pełniący funkcję zastępcy Dyrektora Departamentu Organizacji Pracy i Wizytacji Prokuratury Generalnej). Wysłuchanie publiczne kandydatów przed KRS odbędzie się 5-9 października.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane