statystyki

Dokumenty z zakończonego śledztwa to informacja publiczna

autor: Ewa Ivanova29.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 29.07.2015, 09:27
informacja, biuro

Obywatel ograniczył swój wniosek do orzeczenia kończącego postępowanie wraz z pisemnym uzasadnieniem. Ale znów spotkał się z odmowąźródło: ShutterStock

Przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.) nie stosuje się tylko wtedy, gdy są nie do pogodzenia z przepisami ustaw szczególnych – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Toczyła się przed nim sprawa ze skargi obywatela, który zwrócił się do prokuratury rejonowej o udostępnienie kserokopii dokumentów z akt jednego z zakończonych postępowań przygotowawczych. Poprosił m.in. o zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, orzeczenie kończące postępowanie wraz z uzasadnieniem, zażalenie na postanowienie oraz rozstrzygnięcie sądu w jego zakresie. Chciał także dostać protokoły przesłuchań osób składających zawiadomienie. We wniosku powołał się na ustawę o dostępie do informacji publicznej.

Szef prokuratury uznał, że żądanie udostępnienia akt sprawy jako zbioru materiałów zakończonego postępowania nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej. To stanowisko podtrzymał szef prokuratury okręgowej. Tłumaczył, że dostęp do dokumentów wytworzonych w postępowaniu przygotowawczym reguluje art. 156 kodeksu postępowania karnego, który dotyczy udostępniania akt osobom niebędącym stronami. Dlatego przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej nie mają w tym zakresie zastosowania.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane