statystyki

Żeby podsłuchiwać polityka potrzebna zgoda Sądu Najwyższego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.07.2015, 07:12; Aktualizacja: 27.07.2015, 11:14
Podsłuch - nagranie

SN będzie także decydował czy dany materiał będzie mógł być wykorzystany w postępowaniuźródło: ShutterStock

Poseł, senator, prezydent – te osoby zyskają specjalną ochronę przed działaniami służb. To efekt przyjętej w piątek przez Senat poprawki do projektu noweli ustawy o Policji.

Projekt ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. (sygn. akt K 23/11). Sędziowie zakwestionowali cały szereg przepisów, które pozwalają na bardzo swobodne sięganie przez policję oraz służby specjalne po dane retencyjne. Senatorowie spieszą się, gdyż 18-miesięczny okres, na jaki TK odroczył utratę mocy niekonstytucyjnych przepisów, mija już w lutym 2016 r.

W projekcie przewiduje się m.in., że sąd będzie mógł wyrazić zgodę na wykorzystanie w postępowaniu karnym materiałów mogących zawierać informacje stanowiące tajemnicę adwokacką, notarialną, radcowską, dziennikarską czy też lekarską, ale tylko wówczas, gdy będzie to niezbędne ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu. W piątek na posiedzeniu plenarnym Senatu przyjęto poprawkę, zgodnie z którą na takie postanowienie prokurator będzie mógł wnieść zażalenie.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane