statystyki

Przepisy o zaskarżaniu uchwał są bardzo rygorystyczne

autor: Michał Culepa29.06.2015, 07:32; Aktualizacja: 29.06.2015, 09:39
Prawo

Problem polegał na tym, że uchwały w sprawie podwyższenia kapitału spółki zapadły wcześniej niż zajęcie udziałów węgierskiej firmy E. na rzecz spółki R. – to stało się prawomocne dopiero na początku grudnia 2011 r.źródło: ShutterStock

Wierzyciel dysponujący zajęciem komorniczym udziałów w spółce z o.o. nie może zaskarżać uchwał podjętych, zanim udziały nie zostały faktycznie zajęte – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa była elementem procesu, który szwajcarska spółka R. (powiązana kapitałowo z rosyjskim koncernem Gazprom) wytoczyła przed sądem arbitrażowym przy Sztokholmskiej Izbie Handlowej węgierskiemu kontrahentowi – firmie E. – o zapłatę ponad 500 mln USD z tytułu nieopłaconych dostaw gazu. Po uzyskaniu korzystnego orzeczenia spółka R. rozpoczęła egzekucję należności w poszczególnych krajach, w których funkcjonowały spółki powiązane z przegraną firmą węgierską.

W Polsce miała ona udziały w D. sp. z o.o., działającej na rynku gazowym (była m.in. jednym z podmiotów, które uzyskały koncesję na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, ale z niej zrezygnowała). Spółce R. udało się uzyskać zajęcie komornicze udziałów należących do węgierskiego dłużnika w spółce D. Jednak okazało się, że obecnie firma E. (dłużnik R.) dysponuje zaledwie 8 proc. udziałów w liczbie 986.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane