statystyki

Kopie dokumentów muszą spełniać wymogi formalne

autor: Małgorzata Raczkowska10.06.2015, 19:00
Istnieją pewne ograniczenia w zakresie kopiowania dokumentów

Istnieją pewne ograniczenia w zakresie kopiowania dokumentówźródło: ShutterStock

Pan Mateusz poszedł do urzędu gminy załatwiać różne sprawy. – Zabrałem niezbędne dokumenty. Dowiedziałem się, że oryginały mam okazać, a kopie zostawić urzędnikom. Zeskanowałem więc je w domu i wydrukowałem w kolorze. Kopie były bardzo podobne do oryginałów – opowiada czytelnik. – W urzędzie jednak zostałem zbesztany, powiedziano mi, że kolorowa forma kopiowania dokumentów jest niedopuszczalna i że mogą mi zarzucić fałszerstwo. Gdybym przyniósł czarno-białe ksero, byłoby w porządku. Czy urzędnik miał rację – pyta pan Mateusz.

Zgodnie z art. 270 par. 1 kodeksu karnego przestępstwa fałszerstwa dopuszcza się ten, kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub zgodnie z treścią art. 270 par. 3 k.k. takiego dokumentu jako autentycznego używa lub też ten, kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w par. 1 niniejszego artykułu – wyjaśnia adwokat Maciej Kijas.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • faksymile a podpis na dokumencie(2015-06-11 01:42) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego banki i operatorzy komórkowi przysyłają dokument z faksymile??? I nawet żądanie dokumentu z podpisem w oryginale nic nie daje, bo oni tego żądania nie respektują!!!
    Dlaczego jeszcze nie zabrano się za nich w tej dziedzinie???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane