statystyki

Sąd konstytucyjny obok konstytucji

autor: Ewa Maria Radlińska14.05.2015, 07:49; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:34
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła przepis stanowiący o tym, że Trybunał Konstytucyjny, orzekając o treści aktu normatywnego lub jego części, może także rozstrzygnąć o określonym jego rozumieniu oraz zakresie treści normatywnej.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła przepis stanowiący o tym, że Trybunał Konstytucyjny, orzekając o treści aktu normatywnego lub jego części, może także rozstrzygnąć o określonym jego rozumieniu oraz zakresie treści normatywnej.źródło: ShutterStock

Powraca widmo powszechnie obowiązującej wykładni ustaw w rękach trybunału. Prawnicy łapią się za głowę.

Posłowie chcą, aby Trybunał Konstytucyjny miał większe uprawnienia. Chodzi o możliwość nie tylko – jak dziś – orzekania o zgodności z ustawą zasadniczą, lecz także dokonywania interpretacji przepisów, która obowiązywałaby obywateli i sądy. Sęk w tym, że taka zmiana wprowadzona przez posłów podczas prac nad ustawą o TK może być niezgodna z konstytucją, i to pod kilkoma względami. Zdziwieni są i minister sprawiedliwości, i konstytucjonaliści. Inicjator wrzutki poseł Andrzej Dera (Zjednoczona Prawica) uspokaja, że propozycja jedynie odzwierciedla to, co TK już dziś robi. Ale zmianę popierają też posłowie PO. – TK powinien mieć możliwość nadawania przepisom określonego znaczenia – przekonuje poseł Robert Kropiwnicki.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • nad nasza konstytucją są przepisy unijne - niestet(2015-05-14 08:48) Zgłoś naruszenie 00

  TK - jest organem politycznym, nie mającym demokratycznego umocowania do decydowania w imieniu suwerena-społeczeństwa. Wcześniejsze prawotwórcze "dokonania" tego trybunału sankcjonujące bezprawie dyskwalifikują pomysł przyznania takich uprawnień temu organowi. Jak może na straży porządku w państwie stać organ, który twierdzi, że ustawy, które są sprzeczne z konstytucją - czyli sprzeczne z prawem - czyli bezprawne - mogą obowiązywać dalej, aż nie zostanie napisane prawidłowe prawo. Przecież to absurd. Coś co jest sprzeczne z prawem nie powinno mieć ochrony prawnej. Trybunał twierdząc, że akt bezprawny dalej obowiązuje - wchodzi w kompetencję suwerena - nie mając do tego umocowania. I tu się obwód zamyka.

  Odpowiedz
 • panJacek(2015-05-15 20:58) Zgłoś naruszenie 00

  Ale pod warunkiem, że w TK NIE BĘDZIE polityków !!!
  Moja autorska propozycja: do Sejmu kandydować może każdy, ale musi zdać egzamin z prawoznawstwa. Bo kto ma stanowić prawo? Ludzie którzy nie odróżniają paragrafu od artykułu?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane