statystyki

Zmarnowana szansa na odpolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.05.2015, 17:30
prawo prawnik

Szerokiej debaty o tym, kto powinien pełnić funkcję sędziego konstytucyjnego, raczej więc się nie doczekamy.źródło: ShutterStock

Jeszcze w tym roku zmieni się 1/5 składu Trybunału Konstytucyjnego. Jego byli prezesi apelują o merytoryczną dyskusję nad kandydatami. A posłowie... wyrzucają z prezydenckiego projektu przepisy, które miały to gwarantować.

W zamian zaproponowali jedynie, aby kandydaci byli przedstawiani z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, a nie – tak jak to jest obecnie – z trzydziestodniowym.

– Termin trzydziestodniowy jest zbyt krótki. Jego wydłużenie pozwoli na przeprowadzenie rzetelnej debaty publicznej na temat kandydatów – przekonywał na ostatnim posiedzeniu komisji poseł Witold Pahl.

Polityczna preselekcja

Prezydent w przekazanym do Sejmu projekcie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym proponował wprowadzenie swoistej preselekcji kandydatów na sędziów TK (patrz: grafika). Dzięki temu wybory miały stać się mniej upolitycznione, a bardziej uspołecznione. Przepis ten jednak został usunięty z projektu podczas prac podkomisji. Wszystko więc wskazuje na to, że selekcji kandydatów na TK – tak jak to jest obecnie – będą dokonywali wyłącznie politycy (grupa co najmniej 50 posłów lub prezydium Sejmu).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • +(2015-05-14 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  ...i w ten oto sposób sędziowie TK są niezależni i niezawiśli ... ha, ha, ha.

  Odpowiedz
 • t(2015-05-14 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Sędziowie TK powinni być wybierani w wyborach powszechnych. Będąc wybierani przez organy polityczne sami nie mają przymiotu demokratycznego reprezentanta suwerena - narodu.

  Odpowiedz
 • ev(2015-05-14 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  przecież politycy nie oddadzą pełni władzy nad TK, kto będzie potem przyklepywał niekonstytucyjne przepisy

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-05-13 18:58) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież powtarzam - zlikwidować legitkę mafii i agentury .

  Odpowiedz
 • EWA(2015-05-28 10:40) Zgłoś naruszenie 00

  niekonstytucyjne? ech masz pojecie!

  ale do wpisow 1, 2, 3 w pelni sie przychylam - w Polsce wszyscy zmieszali sie do jednego wora pelnego brudu i sadzy! nikt nikogo juz nie wini za nic - to tylko w stosunku do biednych i pokrzywdzonych interpretuja i tak juz zle ustawodawstwo i karza im odpowiadac za przestepstwa winnych! to masakra! jak w krajach trzeciego swiata! - a moze my juz ... tez!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane