statystyki

Użytkowanie wieczyste: Zmiana oprocentowania może dotyczyć jednostkowej sprawy

autor: Piotr Pieńkosz15.04.2015, 07:27; Aktualizacja: 15.04.2015, 08:30
bankonty-złoty-pieniądze

„Zgoda rady na zmianę oprocentowania rozłożonych na raty opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, nie może być generalna” – twierdzi wojewodaźródło: ShutterStock

Rada gminy tylko na zasadzie wyjątku może samodzielnie ustalić wysokość oprocentowania rozłożonej na raty opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

W ten sposób wojewoda lubuski ocenił zapisy ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 83 ze zm.). Chodzi o art. 4, który mówi o opłacie z tytułu przekształcenia wnoszonej przez użytkownika wieczystego nieruchomości. Na wniosek tego ostatniego może ona zostać rozłożona na raty na okres nawet 20 lat. Płacone w ratach należności są oprocentowane. I tu pojawiają się wątpliwości interpretacyjne.

Otóż z jednej strony ustawa stanowi, że oprocentowanie jest równe stopie redyskonta weksli Narodowego Banku Polskiego (obecnie 1,75 proc.). Z drugiej strony przepisy dopuszczają sytuację, w której to organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego wyrażają zgodę na zastosowanie innej stopy procentowej. Właśnie ten zapis wykorzystała Rada Gminy Żary. W podjętej przez siebie uchwale wskazała, że oprocentowanie będzie wynosić 15 proc. w skali roku przy maksymalnie pięcioletnim okresie spłaty lub 20 proc. przy okresie spłaty od pięciu do 20 lat.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane