statystyki

Radca prawny nie powinien występować w roli adwokata

autor: Anna Krzyżanowska04.03.2015, 18:00; Aktualizacja: 04.03.2015, 21:06
prawnik; adwokat

Naczelna Rada Adwokacka powinna wystąpić o zbadanie nowych przepisów przez trybunał.źródło: ShutterStock

Przepisy łamiące monopol obron karnych godzą w konstytucję i dają podstawę do złożenia wniosku do TK.

Takiej tezy broni dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. W opinii sporządzonej na prośbę Naczelnej Rady Adwokackiej dowodzi, że mające zacząć obowiązywać już 1 lipca zmiany w kodeksie postępowania karnego oraz w ustawie o radcach prawnych (Dz.U. z 2002 r. nr 123, poz. 1059 ze zm. – dalej u.r.p.) są niezgodne z trzema przepisami naszej ustawy zasadniczej.

Mowa tu o nowym brzmieniu art. 6 ust. 1 i art. 8 ust. 6 u.r.p., które stanowią, że radca prawny może występować przed sądami w charakterze obrońcy, a pomoc prawna polegająca na występowaniu przez radcę w charakterze obrońcy może być świadczona, pod warunkiem, że nie pozostaje on w stosunku pracy. Wątpliwości budzi też art. 82 kodeksu postępowania karnego mówiący o tym, że obrońcą może być osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury lub ustawy o radcach prawnych.

Dr Piotrowski wskazuje, że mimo iż powyższe przepisy dotyczą radców, w istocie dotykają żywotnych interesów adwokatury, ponieważ:


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • jorry123(2015-03-05 07:07) Zgłoś naruszenie 00

  ale bzdury... jak widać lobby adwokackie, boi się, że przyjdzie się dzielić ogronmym słodkim tortem z innymi i to jet prawdziwy powód "niekonstytucyjności"

  Odpowiedz
 • g(2015-03-05 14:10) Zgłoś naruszenie 00

  niektórzy adwokaci "przesadzają" w tej min kwestii

  Odpowiedz
 • r(2015-03-05 09:28) Zgłoś naruszenie 00

  każdy może bronić każdej tezy, chodzi głównie jak piszą o „mamonę” i „stołki”, co p. dr hab. Ryszard Piotrowski może w pełni urzeczywistnia nie od dziś; dajcie spokój tym coraz szybciej i licznie ubożejącym radcom i adwokatom chyba też, podobnie jak licznemu społeczeństwu tego kraju !; podobno dążenie do władzy itp. nie występuje u Indian Pueblo z Arizony i Nowego Meksyku i ludzi wierzących, w tym katolików, tak w dogmatach wiary ?

  Odpowiedz
 • wjw(2015-03-05 10:31) Zgłoś naruszenie 00

  NRA to zamiast zajmować się pierdołami niech wreszcie skutecznie zajmie się stawkami za sprawy z urzędu...

  Odpowiedz
 • radca podatkowiec(2015-03-06 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Radcowie wcale się do tych obron karnych nie będą palić. Natomiast adwokaci niestety występują w sprawach podatkowych o grube pieniądze, myśląc że są na gruncie procedury karnej (zupełnie inna), a o VAT to już zielonego pojęcia nie mają.

  Odpowiedz
 • radca podatkowiec(2015-03-05 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  A adwokaci nie powinni mieć prawa występowania przed sądem administracyjnym w sprawach podatkowych. Nierzadko im się wydaje, że nie ma Ordynacji, tylko KPA oraz nie rozróżniają podatku należnego od naliczonego. Potrafią tylko w kółko swoje: "obłaza pława płocesowego"

  Odpowiedz
 • wr(2015-03-04 21:21) Zgłoś naruszenie 00

  a adwokaci nie powinni się zajmować sporami gospodarczymi

  Odpowiedz
 • radca podatkowiec(2015-03-06 11:48) Zgłoś naruszenie 00

  A prefesur - konstytucjonalista to taki pół-politolog.

  Odpowiedz
 • Mateusz(2015-03-04 21:38) Zgłoś naruszenie 00

  Opinia została sporządzona nie "na prośbę" lecz na zlecenie. To istotna różnica. Jak mi ktoś dobrze zapłaci, to też napiszę taką opinię i nawet spróbuje ją logicznie uzasadnić ;) Spróbować mogę, choć szanse marne niestety. Ale jeśli kasa się będzie zgadzać... :)

  Odpowiedz
 • Zola(2015-03-05 00:45) Zgłoś naruszenie 00

  Nie jestem prawnikiem ale uważam że radca prawny powinien występować również w roli adwokata . To tak jak za komuny fryzjer damski mógł strzyć tylko damskie głowy a męski tylko męskie . Idąc tym tropem powinien być krawiec tylko dla kobiet i tylko dla mężczyzn . Murarz powinien mieć pozwolenie tylko na murowanie i rządek innej roboty bo odbiera ją komuś innemu . Idąc dalej producent roślin ozdobnych powinien mieć zakaz zakładania ogrodów a piekarz samodzielnego sprzedawania w swoim sklepie swojego chleba . Te wszystkie ograniczenia powodują zabezpieczenie dobrze. Płatnej pracy niewielkiej grupie ladwokatów . A dla klienta oznaczają przymus korzystania z drogich i bylejakości usług . Bo tkie są usługi jak brak KONKURENCJI.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane