statystyki

Wymiar sprawiedliwości mniej chory. 80 proc. wynagrodzenia uzdrowiło sędziów i prokuraturę

autor: Ewa Ivanova, Małgorzata Kryszkiewicz03.03.2015, 07:32; Aktualizacja: 03.03.2015, 11:18
Tendencję spadkową można zauważyć również u sędziów. Jeżeli porównamy dane za okres od 1 czerwca do 31 grudnia zeszłego roku z danymi za analogiczny czas w 2013 r., to okazuje się, że wystawionych zostało o prawie 60 tys. mniej zwolnień lekarskich

Tendencję spadkową można zauważyć również u sędziów. Jeżeli porównamy dane za okres od 1 czerwca do 31 grudnia zeszłego roku z danymi za analogiczny czas w 2013 r., to okazuje się, że wystawionych zostało o prawie 60 tys. mniej zwolnień lekarskichźródło: ShutterStock

Sędziowie i prokuratorzy rzadziej biorą zwolnienia. Niewykluczone, że miała na to wpływ zmiana prawa

Reklama


Reklama


Chodzi o nowelizację ustawy o prokuraturze, prawa o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2014 r.


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Asia(2015-03-03 13:47) Odpowiedz 10

    Do ssr - nie strasz nie strasz bo ... Wszystkie zawody urzędnicze , prawnicze czy medyczne powinny podlagać ocenie . Wtedy było by wiadomo , który sędzia , prokurator czy lekarz popełnia ciągle błędy . Takich ludzi należy usówać z zawodu . Po co swoją niekompetencjĄ mają robić krzywdę innym . Poza tym wydaje mi się bardziej normalny system sądowniczy angielski gdzie nominację na sędziego otrzymują najwybitniejsi prawnicy jako ukoronowanie swojej kariery . To ludzie o nieskazitelnej postawie i obdarzone zaufaniem i szacunkiem społecznym . W Polsce sędziego kształci się podobnie jak każdy inny zawód ; kierowcy , menadżera czy fryzjerki . Różnica polega na tym , że wyżej wymienionych weryfikuje rynek a nominację na sędziego otrzymuje się ok 30 roku życia z niewielkim albo rzadnych diświadczeniem zawodowym i tym bardziej życiowym . Sory za gorzkie słowa ale złą opinię o sądach wyrobiłam dobie obserwując pracę zarówno mecenasów jak i sędziów którzy nie doczytali akt sprawy . Coś dzwoni ale gdzie ? Jakie przygotowanie takie wyroki . Wszyscy wiedzą że do sądu nie idzie się po sprawiedliwość tylko po wyrok .

  • 5542(2015-03-03 13:28) Odpowiedz 10

    powoli znikną św. krowy i będą pracować jak powinni pracować.

  • komedia à la sędzia (2016-03-11 06:35) Odpowiedz 10

    A ja jestem powodem w sprawie cywilnej prowadzonej w SO. Ostatnia rozprawa odbyła się prawie dwa lata temu. W międzyczasie miały odbyć się dwa posiedzenia, ale w ostatniej chwili sędzia je odwoływał z powodu choroby. Super metoda na pozbycie się intruza... Mi już jest obojętne, czy wygram, czy przegram. Ja bym chciał, aby ta farsa w końcu się zakończyła.

  • fred(2015-03-03 22:23) Odpowiedz 00

    10 lat pracuje i nie byłem ani dnia na chorobowym. Z resztą każdy kto zna pracę sędziego to wie, że każda nieobecność (choroba, urlop, szkolenie itp) to strzał w stopę, w tym czasie robota leży, wpływ idzie dalej i nikt tego nawet nie dotknie. Słusznie tu ktoś napisał o pani na kasie, której po chorobowym kazano by je odrobić. Ważne jednak, że lud poszczuty na nierobów z sądów i ma igrzyska. Ktoś musi przecież iść głosować, by żyło się lepiej...

  • K(2015-03-04 08:01) Odpowiedz 00

    Ogólna tendencja ucinać i zabierać co i gdzie się da prowadzi do jednego: zubożenie i błędna w zasadzie zawiść w narodzie, chory to chory 100% wszyscy powinni mieć płacone, leki drogie, do lekarzy różnych można by było pójść, gdzie indziej źli ludzie zwalniali jak chorował jeszcze gorzej, „robota na okrętę” to norma na chorobowym itp., zalezy od stanu zdrowia, czasmi nawet nie da się wstac a czasami tzw remisje, oby u wszystkich chorych , do wszystkich ‘debili” zwalczajacych samych siebie, bo nie wiedza kiedy i co ich spotka !, emerytura godna ‘uhonorowaniemkariery” a nie ‘robota” do śmierci i trzymanie się stołka, trochę pożyjesz w różnych miejscach , to zmnienisz zdanie, oceny są często ocenne itd. , przez cały czas mają się np oceniać i edukować w nadmiarze niepotrzebnie często, a wynagrodzenia wokół niemal marne !

  • zlot(2015-03-03 11:59) Odpowiedz 00

    Pfff, propaganda...

  • WWO(2015-03-03 12:17) Odpowiedz 00

    Za artykułu wynika, że prokuratorów uzdrowiło nawet o 50%, to nawet lepiej niż policjantów, a u sędziów zmniejszyło się o kilka procent, czyli w granicach błędu statystycznego.

  • SSR(2015-03-03 12:25) Odpowiedz 00

    wzrasta również zaległość w sądach. dawniej jeżeli nawet sędzia był chory i na zwolnieniu to w domu pisał uzasadnienia, przygotowywał posiedzenia, wydawał zarządzenia, bo brało się akta do domu. ja oraz moi koledzy z sądu tak robiliśmy. teraz choroba i zwolnienie to święta rzecz. niech się pali i wali ale do akt nie zaglądamy. tylko jak pogodzić nienormowany czas pracy ze zwolnieniem lekarskim, przecież terminy biegną i sprawy wpływają. a więc rośnie zaległość. sądzę, że za jakieś 2 lata będziemy mieli całkowity paraliż sądów. zarówno sędziowie jak i pracownicy administracyjny (sekretariatów) mają dość tej bylejakości serwowanej przez nieomylną władzę centralną.

  • Teo(2015-03-03 14:50) Odpowiedz 01

    I ciążowe zwolnienia by zmalały. Teraz to wszystkie chjore jak tylko zobacza kreskę na teście.

  • edek(2015-03-03 13:36) Odpowiedz 00

    Grecja, normalnie Grecja.

  • felek(2015-03-03 13:58) Odpowiedz 00

    biorą urlopy zamiast zwolnienia których nie wykorzystują z nadmiaru pracy.durna statystyka

  • ssr(2015-03-03 16:29) Odpowiedz 00

    Właśnie byłem na chorobowym - urlopie. I tak mam jeszcze zaległy sprzed 2 lat. Tyle na ten temat. W ciągu ostatnich 4 lat byłem 4 dni na chorobowym. Sędzia musi chorobowe odpracować - nikt za niego roboty w czasie chorowego nie wykona. Ciekawe, co by mówiono, gdyby pani na kasie w dyskoncie kazano odpracować choropbowe i np. pracować przez miesiac po 12 godzin dziennie. Z nami tak się robi. A gawiedź sie cieszy:) Tyle na ten temat.

  • dsf(2015-03-03 16:32) Odpowiedz 00

    Właśnie zalegam na chorobowym i spędzam czas na czytani książek i surfowaniu w internecie. Kiedyś pewnie zabrałbym akta do domu, ale teraz ? Choruję więc jak każdy uczciwy obywatel, który będzie grzecznie czekał, aż dojdę do siebie. Jedyną rzeczą jaką sobie w domu napisałem, była odpowiedź do prezesa i wizytatora "Byłem chory i w tym czasie nie wykonywałem, żadnych obowiązków, a teraz nadganiam zaległości".

  • Wkurzony(2015-03-03 20:28) Odpowiedz 00

    Proszę zwrócić uwagę, jak małymi kroczkami jakieś "lobby" w ministerstwie nienawidzące sędziów stara się im dokopać. Zamrożenie wynagrodzeń - ignorując treść usp, odebranie kosztów dojazdu, zmniejszenie chorobowego- pomimo, że po powrocie ze zwolnienia sędzia i tak musi sam nadrobić zaległości. To nie taśma, czego nie rozumieją ignoranci w MS. Zapominają, że są władzą równorzędną z sądownictwem. Kiedyś głosowałem na PO a teraz tego żałuję. Czas przejrzeć na oczy i przewietrzyć to towarzystwo nieuków i karierowiczów w MS, w tym sędziów, którym nie chce się pracować "na linii".

  • nie sędzia(2015-03-03 20:22) Odpowiedz 00

    Sędziowie ! Czy wy nie macie co robić i dyskutujecie MERYTORYCZNIE w internecie ? Przecież to nie ma sensu. Rozżaleni wyrokami leją na sędziów pomyje i to wszystko. Wszelka dyskusja nie ma sensu. Decydenci i tak tego nie czytają bo oni ZAWSZE WIEDZĄ WSZYSTKO NAJLEPIEJ BO TO WYBRANCY NARODU ( tak o sobie sądzą). A hejterzy szaleją.

  • wredd(2015-03-03 21:11) Odpowiedz 00

    wredna manipulacja - sędziowie na chorobowym...piszą uzasadnienia !!! Ale ważne że tytuł zostaje, pismak się cieszy "dokopałam im " !!!

  • mm(2015-03-03 13:34) Odpowiedz 00

    Widać, że u sędziów taka sama tendencja spadkowa była i w poprzednim roku. Poza tym czy te kilka procent uzasadnia tak "dowcipny" tytuł?