statystyki

Opłata za eksmisję powinna zależeć od nakładu pracy komornika

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.01.2015, 18:00
Rodzina do eksmisji

Komornik nie powinien pobierać takiej samej opłaty, gdy dłużnik dobrowolnie się wyprowadził, jak i wówczas, gdy trzeba to na nim wymusićźródło: ShutterStock

Przepisy, które pozwalają komornikowi zainkasować opłatę w wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, także wówczas gdy dłużnik sam opuści lokal, są niezgodne z konstytucją. Tak w stanowisku przedstawionym Trybunałowi Konstytucyjnemu stwierdza Andrzej Seremet, prokurator generalny.

Sprawę przed TK zainicjował jeden z poznańskich sądów rejonowych. Nabrał on wątpliwości co do zgodności z ustawą zasadniczą art. 51 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1376 ze zm. – dalej: u.k.s.e.). Sąd uważa, że przepisy te w zakresie, w jakim dają komornikowi prawo pobrania opłaty w wysokości niemającej żadnego związku z nakładem jego pracy, stanowią nieproporcjonalną ingerencję w integralność majątkową dłużnika. A ta jest chroniona art. 64 ust. 2 konstytucji, zgodnie z którym przepisem własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej.

Podobne wątpliwości ma PG. „Należy podkreślić, iż o niekonstytucyjności art. 51 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 u.k.s.e. decyduje brak jakiegokolwiek mechanizmu prawnego, pozwalającego na obniżenie wysokości opłaty stałej w zależności od nakładu pracy komornika” – napisał Andrzej Seremet.

Jego zdaniem pobieranie opłaty w takiej samej wysokości, zarówno gdy dłużnik dobrowolnie się wyprowadził, jak i wówczas, gdy trzeba to na nim wymusić, nie znajduje racjonalnego uzasadnienia. PG przypomina, że komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji, co stanowi gwarancję, że – niezależnie od skuteczności egzekucji – komornik nie poniesie strat.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • StAAbrA(2015-01-29 18:40) Zgłoś naruszenie 00

  Eksmisja ma być kosztem , a nie zyskiem komornika .
  Mówi to rządowym baranom i sejmowym jełopom coś ?

  Odpowiedz
 • ŻNIWIARZ(2015-01-29 22:27) Zgłoś naruszenie 00

  To nie są same jełopy.
  To przestępczość zorganizowana komornicy i sędziowie. Zmienić to - zamienić komornika w urzędnika bez zysków, zobaczymy ile kancelarii zostanie. nastąpi sprawiedliwość a sejmowe kur-wy staną się ludźmi.
  Jakoś nikt nie ogłasza średniej krajowej dla komorników, a może 2500 złotych do ryja i spokój dla całego kraju ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane