statystyki

Błędy sądów kosztowne dla budżetu państwa

autor: Natalia Ryńska05.10.2014, 10:00
prawo, sąd, sprawiedliwość

Podmiotem, odpowiedzialnym za wypłacenie obu świadczeń jest Skarb Państwa.źródło: ShutterStock


Każdy z nas jest tylko człowiekiem i każdemu zdarza się popełnić błąd. Niestety błędy niektórych mają bardzo duży wpływ na życie tych, których dotyczą.

Reklama


Reklama


Tak dzieje się w przypadku przedstawicieli sądownictwa. Ich pomyłki rujnują cały świat nie tylko niesłusznie oskarżonym ale także ich rodzinom i bliskim. Jak pokazują dane z Ministerstwa Sprawiedliwości problem nie dotyczy odosobnionych przypadków.

Osoby, które mają poczucie, że wydany względem nich prawomocny wyrok skazujący jest niesłuszny mogą skorzystać z nadzwyczajnych środków zaskarżenia, jakimi są: kasacja i wznowienie postępowania. Jeżeli na ich podstawie względem skazanego zastosowane zostanie uniewinnienie, umorzenie postępowania lub zamiana kary na łagodniejszą będą mogły mieć zastosowanie przepisy dotyczące odszkodowania lub zadośćuczynienia. To samo dotyczy osób niezgadzających się z zastosowanym w stosunku do nich środkiem zapobiegawczym lub tymczasowym aresztowaniem.

Ustawodawca omawianemu problemowi poświęcił Rozdział 58 Kodeku postępowania karnego (Dz. U. z 1997r. Nr 89, poz. 555 – dalej kpk) zatytułowany – Odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie.

Zgodnie z artykułem 552 kpk, odszkodowanie za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, wynikające z wykonania w całości lub części niesłusznej kary przysługują oskarżonemu:
• który w wyniku wznowienia postępowania lub kasacji został uniewinniony lub skazany na łagodniejszą karę
• jeżeli po uchyleniu skazującego orzeczenia postępowanie umorzono wskutek okoliczności, których nie uwzględniono we wcześniejszym postępowaniu
• w związku z zastosowaniem środka zabezpieczającego w powyższych przypadkach
• w wypadku niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania

Należy mieć na uwadze, że odszkodowanie dotyczy szkód materialnych czyli takich które można łatwo wycenić np. utraconego wynagrodzenia. Podczas gdy zadośćuczynienie ma na celu zrekompensowanie krzywd czyli szkód o charakterze niematerialnym np. cierpień psychicznych.

Podmiotem, odpowiedzialnym za wypłacenie obu świadczeń jest Skarb Państwa.

W 2013 r. odnotowano:

- w przedmiocie odszkodowań
• 8 przypadków za niesłuszne skazanie
• 3 przypadki niesłusznego zastosowania środka zabezpieczającego
• 164 przypadki niesłusznego tymczasowego aresztowania lub zatrzymania

- przedmiocie zadośćuczynień:
• 32 przypadki za niesłuszne skazanie
• 3 przypadki niesłusznego zastosowania środka zabezpieczającego
• 306 przypadków tymczasowego aresztowania lub zatrzymania

Obserwując zjawisko przez kilka ostatnich lat zauważyć można, że liczby te oscylują pomiędzy podobnymi wielkościami.

W 2012 roku budżet państwa wypłacił łącznie 13 674 547zł. W tym 4 676 416zł na odszkodowania i 9 636 737zł na zadośćuczynienia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • BOGUSLAW(2016-01-01 08:23) Odpowiedz 30

    Śpiewająca klasa Polityczna. Wierchuszki „platformy” najwyraźniej próbuja zachować wpływy w Państwie. W której do więzienia wysyłali ludzi walczących z korupcją ? W której sędziowie byli do dyspozycji „władzy „ „Sowiecki sąd do Sowieckiego Sojuza” Rzeczywiście wymiar sprawiedliwości stoczył się w III RP na samo dno. Zawiadomienie Prokuratora Generalnego o uzasadnionym popełnieniu przestępstwa przez sędziego Daniela Strzeleckiego na szkodę Bogusława Biedrzyńskiego – czyn z art. 231 § 1 k.k. http://barwybezprawia.pl/2015/12/15/zawiadomienie-prokuratora-generalnego-o-uzasadnionym-popelnieniu-przestepstwa-przez-sedziego-daniela-strzeleckiego-na-szkode-boguslawa-biedrzynskiego-czyn-z-art-231-%c2%a7-1-k-k/ Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. https://www.facebook.com/Poszkodowani-przez-wymiar-niesprawiedliwości-624680607593846/?ref=aymt_homepage_panel

  • Boguslaw(2016-09-23 08:08) Odpowiedz 10

    Kasta ,,świętych krów III RP . Ilu takich Biedrzyńskich jest w Polsce, panie Ministrze Ziobro? "Łatwiej w Polsce liczyć na sumienie przestępcy niż na sumienie wymiaru sprawiedliwości". http://tagen.tv/vod/2016/08/latwiej-w-polsce-liczyc-na-sumienie-przestepcy-niz-na-sumienie-wymiaru-sprawiedliwosci/?c=4554 Sędzia Daniel Strzelecki ( Jelenia Gora )winien więc odpowiadać za rażące naruszenie prawa ! Ilu takich Biedrzyńskich jest w Polsce, panie ministrze Ziobro? O ilu z nich nikt nawet słowa nie napisze? Czy nadal mają żyć w gorzkim poczuciu krzywdy, wyrządzonej im przez Państwo? http://pressmania.pl/?p=32602 http://3obieg.pl/daniel-strzelecki-nietykalny

  • bogdan(2014-11-08 15:05) Odpowiedz 10

    Sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) biegłemu oka nie wykole !!!
    Polska Rzeczpospolita Korupcyjna: sędzia biegłemu oka nie wykole?
    24 lutego 2014 roku sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) oddalił skargę Bogusława Biedrzyńskiego na postanowienie prokuratora rejonowego w Bolesławcu umarzające postępowanie w sprawie biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego.
    Żadne przepisy nie nakładają na biegłego obowiązku osobistego dokonania oględzin wszystkich nieruchomości, które wykorzystał do porównania i ustalenia wartości budynku – argumentował sąd i utrzymał w mocy decyzję bolesławieckiej prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie złożenia przez biegłego fałszywej opinii.
    http://www.nj24.pl/article/biegly-nie-musi-nic-ogladac

  • Ststystyka(2014-10-05 12:32) Odpowiedz 00

    0'00000000000000000000001 błędów to skandal. Konieczna jest rewolucja aby zmniejszyć do 0'00000000000000000000000001. Co zadowoliłoby niesprawiedliwie osadzonych czyli wszystkich przegranych.

  • zulus(2014-10-05 20:19) Odpowiedz 00

    A czy ktoś policzył ile kosztują błędy władzy wykonawczej i ustawodawczej?

  • poprawić złe(2014-10-05 17:27) Odpowiedz 00

    Największym błędem jest istnienie e-sądów.Bowiem robią one więcej złego niż dobrego. Opierają się bowiem wyłącznie na oświadczeniu wierzyciela nie sprawdzając czy roszczenie jest zasadne! To jest jakieś niepojęte! Ponadto aż dziw bierze, że te sądy z urzędu nie odrzucają roszczenia przedawnione! Gdyby to czyniły, to ileż spraw juz na starcie spadło by z dochodzenia! A jaka byłaby oszczędność kosztów!
    Powinno się czym prędzej wprowadzić nowelizację nakazującą odrzucenie spraw przedawnionych!

  • pepe(2014-10-05 16:36) Odpowiedz 00

    Czy Pani redaktor zadała sobie trud zbadania ile z tych przypadków z 2013 r., o których mowa w artykule, to odszkodowania i zadośćuczynienia za oczywiście niesłuszne skazania i internowania w stanie wojennym, bo z moich obserwacji wynika że przynajmniej połowa wyroków dotyczy tych przypadków

  • ag(2014-10-05 16:37) Odpowiedz 00

    Nie ma co nawet tego czytać. 99% społeczeństwa nie ma zielonego pojęcia o prawie.

  • IZA(2014-10-05 18:26) Odpowiedz 00

    Prawnicy sami podejmują decyzje. Powinni podnosić konsekwencje i z własnej "kieszeni" płacić odszkodowania. Są niezależni, niezawiśli i nikt ich do niczego nie zmusza, dlatego też, za swoje złe wyroki, zniszczenie komuś "życia", firmy itp. powinni sami odpowiadać własnym majątkiem a nie państwo czyli wszyscy podatnicy, bo to oni wydają wyrok a nie podatnicy. Pora aby każdy ponosił odpowiedzialność za swoje czyny.

  • Joanna Żakowska(2014-10-05 10:50) Odpowiedz 00

    No tak . Osoby pokrzywdzone przestępstwem nie mają żadnych praw , nie ciepią , same są sobie winne . Żadne odszkodowanie się nie należy choć proces sądowy polega na ochronie przestępców . W moim przypadku oskarżona jest "niewinna" od 22 lat . Nawet nie są czytane akta sprawy . Sędziom i prokuratorom wolno łamać prawo i być stronniczy bo są "niezależni i niezawiśli" . Proces nie jest dojściem do prawdy ! Dlaczego NIKT nie mówi o odszkodowaniach dla ofiar przestępstw skoro tracą pieniądze i zdrowie zmuszane do uczestnictwa w czymś co jest chaosem pozbawionym jakiejkolwiek logiki ? A biznes kwitnie- zarabiają sędziowie , prokuratorzy {'' mamy dużo pracy- chcemy podwyżek"}} zarabiają potwierdzający nieprawdę biegli , notariusz . Za czynności procesowe zarabia policja , kuratorzy , adwokaci . Im więcej rozpraw tym większe pieniądze . Biznes . Sprzeniewierzane są olbrzymie publiczne pieniądze. Czy można ukarać winnych tego stanu rzeczy? NIE . Instytucje skargowe to kolejne ciepłe posadki dla kolegów , rodziny "kontrolowanych . Niby genialne ale coś mi smutno.

  • Marek(2014-10-06 09:30) Odpowiedz 00

    wSZTSCY O WSZYSTKIM WIEDZĄ ,ŻE ŻELE PRACUJĄ Sądy,prokuratorzy i adwokaci a co na to minister sprawiedliwości nie istnieje w tym bałaganie co na to władza ustawodawcza gdzie jest odpowiedzialność za złe przepisy.Gdzie Sędzia i prokurator jest jak Sąd stateczny a człowiek to idący baranek na rzeż .Drżyj jak sie dostaniesz w ich ręce.Od powietrza głodu i Sądu wybaw nas Panie\.

  • adsenior(2014-10-07 07:20) Odpowiedz 00

    Sędziowie, to jedyna grupa zawodowa, która nie odpowiada za jakość swojej pracy. Sądy chętnie skazują innych za błędy przy pracy, sami natomiast są bezkarni!

  • MM(2014-10-06 11:30) Odpowiedz 00

    ale krzywda w związku ze sprawowaniem władzy nie powstaje w momencie kiedy władza uzna, że krzywda powstała, tylko wtedy, kiedy władza jest stosowana w zatajonych intencjach czyli zarządzone sposoby nie zostały poprzedzone wskazaniem podmiotu chronionego, wartości i celu ochrony

  • BART1985(2014-10-26 15:55) Odpowiedz 00

    POSTAWIC WYMIAR SPRAWIEDLIWOSCI OD NOWA TAK ABY DZIALAL DOKLADNIE SZYBKO OBIEKTYWNIE SPRAWIEDLIWIE A NIE! PROCESY TRWAJACE LATAMI I OSTTAECZNIE ZNISZCZENI LUDZIE I ICH RODZINY W WYNIKU TEGO

  • ciekawski(2014-10-06 16:09) Odpowiedz 00

    A tych, których dziwnie z niewiadomych przyczyn sprawy w sądach się przedawniają nie dotyczy ?

  • k(2014-10-27 00:34) Odpowiedz 00

    POlska!

  • Kolos(2014-10-27 00:36) Odpowiedz 00

    POlska, kraj absurdów...!!!

  • ddr(2014-10-06 07:56) Odpowiedz 00

    Bardzo ciekawy artykuł... Hi, hi

    Pytam jaki jest błąd sądu. Np. Policja dokonuje bezprawnego zatrzymania obywatela, co stwierdza Sąd. Potem ten Sąd przyznaje ze swojej części budżetu odszkodowanie. Czy to jest błąd Sądu, no oczywiście, bo mógł po pierwsze klepnąć, że bezprawne zatrzymanie było OK i wtedy Skarb Państwa za błąd władzy wykonawczej ( policjanta ), a nie sadowniczej nie musi płacić, a jak chce płacić to ze swojego, czyli potem nie będzie na długopisy w sądzie. Dlatego Kluska dostał 4 tys. zł za zatrzymanie. Dziwne, że nie płaci za błędy, które je popełniło, a potem napisze się, że błędy sądów kosztują. A ja pytam jak wygląda błąd władzy wykonawczej przy prywatyzacji PZU, który kosztował nas podatników 5 miliardów złotych ???