statystyki

Wszyscy będziemy przestępcami albo wrócimy do przeszłości

autor: Mateusz Zawadka04.08.2014, 07:54; Aktualizacja: 04.08.2014, 09:50
prawo autorskie

Zdaniem organizacji zbiorowego zarządzania zamieszczenie linku do materiału będącego przedmiotem prawa autorskiego (nawet zamieszczonego w oficjalnym kanale dystrybucji) powinno odbywać się wyłącznie za zgodą uprawnionych z tytułu praw autorskichźródło: ShutterStock

Zdaniem organizacji zbiorowego zarządzania nawet zamieszczenie linku do utworu wymaga zgody właściciela praw autorskich

W lipcu 2014 r. światło dzienne ujrzał raport zawierający wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Komisję Europejską odnośnie do pożądanego kierunku reformy prawa autorskiego. Przez 3 miesiące (od 5 grudnia 2013 r. do 5 marca 2014 r.) każdy zainteresowany mógł wyrazić swoje zdanie, wypełniając ankietę w internecie. Wśród respondentów znaleźli się zarówno przedstawiciele organizacji zbiorowego zarządzania, producentów i nadawców, instytucji publicznych, twórcy, jak i zwykli internauci – określeni jako użytkownicy końcowi. Wśród wielu pytań, pogrupowanych tematycznie, znalazły się te dotyczące kwestii linkowania oraz przeglądania treści chronionych prawem autorskim.

Obecnie obowiązującym aktem dotyczącym tej materii jest dyrektywa 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ws. harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym. Jej art. 2 stanowi o monopolu podmiotów prawa autorskiego na zezwalanie lub zabranianie – zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni – tymczasowego lub stałego zwielokrotniania utworu. Z kolei art. 5 ustanawia w tym zakresie wyjątek, jeżeli tymczasowe zwielokrotnianie nie ma odrębnego znaczenia ekonomicznego, ma charakter przejściowy lub dodatkowy, stanowi integralną i podstawową część procesu technologicznego i ma na celu jedynie umożliwienie sieciowej transmisji przez pośrednika lub legalnego korzystania z utworu.

Użytkownicy chcą wolności

Większość użytkowników końcowych, którzy wzięli udział w konsultacjach, opowiada się za możliwością linkowania do utworów dostępnych w internecie bez konieczności uzyskania zgody od podmiotów praw autorskich. Zdaniem internautów linkowanie jest jednym z fundamentów codziennego korzystania z blogów czy portali społecznościowych. Z kolei przeglądanie stron internetowych (ang. browsing) użytkownicy postrzegają podobnie do procesu czytania. Co prawda przy odwiedzaniu kolejnych witryn w pamięci przeglądarki zapisywane są grafiki, pliki wideo czy dźwięki dostępne na danej stronie, jednak takie zwielokrotnianie ma charakter tymczasowy i ma na celu jedynie poprawne wyświetlanie treści prezentowanej pod danym adresem WWW.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane