statystyki

Nowelizacja Kpc: Spadkobierca sam sporządzi inwentarz i nie poniesie żadnych kosztów

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz18.12.2013, 07:08; Aktualizacja: 18.12.2013, 08:34
Proponowane zmiany godzić będą w interesy wierzycieli spadkowych

Proponowane zmiany godzić będą w interesy wierzycieli spadkowychźródło: ShutterStock

Spadkobierca, który przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, samodzielnie sporządzi wykaz dziedziczonych praw i rzeczy. Tym samym nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów. Ta propozycja zmian przepisów znalazła się w projekcie nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz prawa o notariacie.

Reklama


Reklama


Zgodnie z nim taki prywatny wykaz inwentarza będzie składany w sądzie spadku lub rejonowym, w którego okręgu mieszka spadkobierca, albo u notariusza. Dziedziczący będzie musiał sporządzić go według wzoru, który określi minister sprawiedliwości w rozporządzeniu. W wykazie ujęte zostaną dziedziczone ruchomości, nieruchomości, pieniądze, papiery wartościowe, prawa majątkowe, przedmioty zapisów windykacyjnych, a także wartość długów spadkowych. Prywatny wykaz inwentarza będą mogli złożyć również zapisobierca windykacyjny i wykonawca testamentu, pod warunkiem że przynajmniej jeden spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W dodatku spadkobierca, zapisobierca windykacyjny i wykonawca testamentu będą mogli sporządzić go wspólnie.

Obecnie wartość i stan majątku spadkowego ustala odpłatnie komornik sądowy, co często łączy się z koniecznością wyceny aktywów spadkowych przez biegłych rzeczoznawców. Koszty te sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Ustalenie wartości stanu czynnego spadku jest bardzo istotne, wówczas gdy spadkodawca pozostawił długi, które muszą spłacić jego spadkobiercy. Osoba, która przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada bowiem za długi spadkowe w sposób ograniczony, czyli tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Dlatego zgodnie z projektem w sytuacji gdy wierzyciele będą mieli zastrzeżenia co do wiarygodności wykazu sporządzonego przez spadkobiercę, sąd będzie miał prawo powierzyć sporządzenie spisu inwentarza komornikowi.

Sporządzenia spisu przez komornika będą mogli też domagać się wierzyciele mający pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy, wykonawcy testamentu. Uprawnione do tego będą również osoby, którym należy się zachowek albo zapis, a także Skarb Państwa reprezentowany przez naczelnika urzędu skarbowego.

Niektórzy prawnicy krytycznie oceniają proponowane zmiany.

– Zmiana sposobu odpowiedzialności spadkobierców za długi doprowadzi do tego, że wszyscy dziedziczący zadłużony majątek będą ponosili ograniczoną odpowiedzialność wobec wierzycieli. Nikt przecież nie zgodzi się dobrowolnie na proste przyjęcie spadku i odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem. Proponowane rozwiązanie godzić będzie w interesy wierzycieli spadkowych – twierdzi adwokat Maria Urbańska z kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

Jej zdaniem zwiększy się też liczba spraw sądowych, ponieważ sądy zostaną zasypane wnioskami o sporządzenie spisu inwentarza, szczególnie wówczas gdy inwentaryzacja majątku spadkowego będzie przeprowadzana np. po kilku latach po otwarciu spadku. Przepisy projektu nie określają bowiem, w jakim czasie od śmierci spadkodawcy jego spadkobierca musi sporządzić wykaz.

Proponowane zmiany godzić będą w interesy wierzycieli spadkowych

Etap legislacyjny

Projekt ustawy w uzgodnieniach międzyresortowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • ssr7(2013-12-18 11:25) Odpowiedz 10

  Jak zwykle, politycy chcą dobrze, a wyjdzie kolejna piękna katastrofa...Niech oni może przez jakieś 10 lat niczego nie uchwalają, orzecznictwo w tym czasie wyprostuje co się da.
  Nie chce mi się sprawdzać, może ktoś wie, czy uchwalono już ustawę w sprawie nadawania klauzuli wykonalności pieczątką? Ta nowelizacja by się przydała, ale już parę lat jednego przepisu nie mogą uchwalić.

 • Raf(2013-12-18 13:42) Odpowiedz 00

  Ja się obawiam o dokładność takiego spisu - jakie metody weryfikacji jego poprawoności zostaną wprowadzone do ustawy. Już widzę wierzycieli podważających rzetelność dokonanego spisu inwentarza. Kolejny bubel po PESELach... a potem zarzuty o przewlekłość postępowań. Drodzy posłowie - great job!

  @ssr7
  Nie moja działka wprawdzie, ale nie przypominam sobie, żeby coś takiego było...

 • szymek krusz(2013-12-18 14:18) Odpowiedz 00

  @ssr7
  projekt był, ale jako niedoskonały utknął na zawsze w sejmie - druk 1323. Inna sprawa, że pomysł by klauzulę podpisywał "skład sądu" to chyba jakiś sabotażysta tam umieścił.

 • wjw(2013-12-19 08:55) Odpowiedz 00

  Polska to jest taki kraj w którym im głupszy pomysł tym szybciej wchodzi w życie.

 • ssr7(2013-12-19 10:23) Odpowiedz 00

  ad. 2 i 3 dzięki za info o ustawie na temat klauzuli...

 • eo(2013-12-20 11:20) Odpowiedz 00

  Bezkosztowy inwentarz - to akurat dobre rozwiązanie.
  Nie można tak bez opamiętania obdzierać ludzi z pieniędzy.

 • natan(2014-03-12 09:05) Odpowiedz 00

  No to papugi mają problem z kasowaniem setek tysięcy łatwej kasy do swojego prywatnego skarbca !!!. Spisać inwentarz może każdy obywatel pod groźbą odpowiedzialności karnej a jeżeli uzna ze nie da rady to wtedy może skorzystać z porady prawnej !!!.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama