statystyki

Unikasz płacenia abonamentu RTV? Sprawdź, jakie kary za to grożą

autor: Monika Kuś01.03.2013, 08:00; Aktualizacja: 01.03.2013, 09:48
 • Wyślij
 • Drukuj
Oglądanie telewizji

Oglądanie telewizjiźródło: ShutterStock

Od lat kwestia płacenia bądź niepłacenia abonamentu RTV budzi ożywione dyskusje. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że abonamentu RTV w zeszłym roku nie zapłaciło ponad 2,5 mln osób. Na kim ciąży obowiązek uiszczania opłaty za abonament?

reklamareklama


Długi, długi..

Z analizy rozliczeń wpływów abonamentowych przeprowadzonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że systematycznie wzrasta liczba firm, które opłacają abonament radiowo-telewizyjny. Jednak na koniec czerwca 2012 roku zaległości Polaków z tytułu niepłacenia na publiczne radio i telewizję wynosiły ponad 2 miliardy 136 milionów 900 tys. zł, zaś zarejestrowanych było ponad 6 milionów 900 tysięcy abonentów.

Za co płaci się abonament? Z ustawy wynika, że celem pobierania opłaty za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych jest umożliwienie realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Tutaj jednak często pojawiają się głosy, że za treści publikowane w telewizji publicznej, a zwłaszcza zmniejszający się poziom kultury i zwiększającą ilość reklam – abonamentu nie powinniśmy płacić.

Użytkownik komputera i telefonu nie płaci

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i regulacjach zawartych w rozporządzeniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, obowiązek uiszczania opłaty za abonament RTV ciąży na osobach, które korzystają z odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Co ważne, ustawodawca przyjął domniemanie, że każda osoba posiadająca odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór – używa go. Jeśli więc nawet nasz zarejestrowany telewizor stoi na strychu i się kurzy – i tak jesteśmy zobligowani do płacenia abonamentu.

Nie wszyscy także wiedzą, że korzystanie z satelitarnych platform cyfrowych czy telewizji kablowej nie zwalnia nas z płacenia abonamentu. Może się więc zdarzyć, że będziemy jednocześnie płacić rachunek za kablówkę i abonament RTV.

Spać spokojnie mogą jednak osoby, które korzystają z telewizji za pomocą komputerów i telefonów - są to bowiem urządzenia wielofunkcyjne, których głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych, i za ich użytkowanie nie trzeba płacić abonamentu.

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon, wieża stereo z radiem.

Kogo dotyczy abonament

Za korzystanie z odbiorników RTV muszą płacić osoby fizyczne, przedsiębiorcy, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, domy pomocy społecznej oraz prywatne i publiczne szkoły.

Obowiązek uiszczenia opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Zwolnieni z abonamentu będziemy dopiero od dnia, w którym sprzęt wyrejestrujemy na poczcie.

Ściągalność abonamentu w Polsce oscyluje w granicach około 45 procent.

Stawki abonamentu

Wysokość opłat abonamentowych w roku 2013, zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z dnia 7 maja 2012 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc wynosi:

• za używanie odbiornika radiofonicznego – 5,65 zł za jeden miesiąc,

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 18,65 zł za jeden miesiąc.

Opłatę abonamentową wnosi się do 25. dnia pierwszego okresu rozliczeniowego. Trzeba także pamiętać, że za zwłokę w uiszczaniu opłat abonamentowych naliczane są odsetki w takiej wysokości, jak dla zaległości podatkowych.

Można zaoszczędzić na abonamencie (nawet 10 procent), jeśli zapłacimy z góry za cały rok.

Osoby fizyczne

Osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność – i co ważne, niezależnie od liczby używanych odbiorników radiowych i telewizyjnych płacą tylko jeden abonament, czyli 18,65 zł miesięcznie.

Oznacza to, że jeśli mamy np. telewizor w domu, w altance na działce i radia w dwóch samochodach, to i tak będziemy płacić tylko jeden abonament.
Odrębną opłatę abonamentową wnosi się za odbiorniki znajdujące się w lokalu o charakterze handlowym, usługowym czy produkcyjnym – mieszczącym się poza lokalem mieszkalnym.

Jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby używanych odbiorników wnoszą również: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w ich używaniu.

Firmy

W przypadku firm ustawodawca przyjął inny sposób naliczania opłat. Płaci się za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny, z odbiornikami w samochodach służbowych włącznie.

Wprowadzono tutaj dwie opłaty:

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego,

• za używanie wyłącznie odbiornika radiowego.

Za każdą parę odbiorników radiowych i telewizyjnych wnosi się jedną ujednoliconą opłatę radiowo-telewizyjną.

Gdy liczba odbiorników radiofonicznych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, wówczas za odbiorniki radiofoniczne przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiofonicznego.

W związku z tym jeśli firma ma np. 5 odbiorników telewizyjnych i 10 radiofonicznych, to wnosi 5 opłat radiowo-telewizyjnych i 5 opłat radiofonicznych.

Warto także wiedzieć, że firma nie musi płacić abonamentu za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia. Jeśli jednak pracownik w miejscu pracy używa prywatnego odbiornika – na nim spoczywa obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:gazetaprawna.pl

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 80

 • 1: osama bin laden z IP: 95.50.56.* (2013-03-01 09:27)

  dziwne rzeczy piszą w tym artykule; przecież jeżeli telewizor stoi na strychu i się kurzy, to tym samym nie jest w stanie "umożliwiającym natychmiastowy odbiór" sygnału; trzeba najpierw wykonać instalację antenową czyli zamocować gdzieś antenę, poprowadzić od niej kabel antenowy do telewizora, sam telewizor podłączyć do kabla antenowego oraz do prądu; dopiero gdy to wszystko zrobimy, to telewizor wypełnia ustawowe znamię z art. 2 ust. 2 iż "umożliwia natychmiastowy odbiór programu"; jak zakurzony telewizor na strychu pstryczkiem włączymy, to on się nie uruchomi bo nie jest podłączony ani do prądu ani do anteny, więc nie umożliwia natychmiastowego odbioru programu

 • 2: Bądź świadomym faszystą! z IP: 89.228.76.* (2013-03-01 09:44)

  Wspomóż masową faszystowską propagandę i zapłać bo jak tego nie zrobisz to wiesz czym to grozi!

 • 3: Michał z IP: 95.51.103.* (2013-03-01 09:53)

  Rozwiązanie proste: nie rejestrować nowo zakupionych odbiorników. Bo i po co? Misja telewizji publicznej? Wolne żarty. A do domu i tak nie wejdą. Sobie mogą pofukać i pogrozić paluszkiem.

 • 4: =*= z IP: 81.219.114.* (2013-03-01 10:10)

  Gowin z Dworakiem chcą "zakombinować" zmieniając nazwę tego HARACZU . Zamiast "abonament RTV" na "opłata medialna" za 120 zł rocznie ( dla emerytów czy bezrobotnych to jest wielka suma - czasem trzeba za te sumę przeżyć cały miesiąc , po opłaceniu czynszu) . A teraz najważniejsze - we wczorajszych Sygnałach Dnia za opłacaniem tzw. publicznej RTV PRZEZ WSZYSTKICH POLAKÓW byli posłowie : Rozenek i Kurski - Ruch Palikota oraz Solidarna Polska - tysiące osób które tu są przeciwne temu haraczowi powinny przy wyborach wziąć to pod uwagę (!) Partia która opowie się za całkowitą likwidacją opłacania KILKUDZIESIĘCIOTYSIĘCZNYCH PENSJI w TVP i PR ma wielką szansę zdobyć dodatkowo wiele tysięcy głosów !

 • 5: marie z IP: 84.38.160.* (2013-03-01 10:14)

  jeżeli odbieram z sat.to niech publiczna TV zapłaci abonament tv sat za udostepnienie" swoich misji"

 • 6: Maria z IP: 95.160.252.* (2013-03-01 10:22)

  Skoro jest takie prawo i ludzie to lekcewaza i nic z tego nie wychodzi to dlaczego mamy placic za innych.

 • 7: Czytelniku nie daj się zastraszyć z IP: 37.209.134.* (2013-03-01 10:25)

  Jaja sobie z porządnych i uczciwych ludzi robią sobie cwaniacy z Warszawy.

  Od roku wymieniam pisma z pocztą w sprawie abonamentu RTV - dostałem wezwanie do zapłaty za podpisem za okres 2007 - 2012.
  Oni swoje wywody przedstawiają , a ja swoje.
  Obecnie dostałem ponowne wezwanie do zapłaty zwiększone o kilka złotych z aktualnym pięcioletnim terminem zaległości 2008 - 2013.

  POLECAM pisać maile do Poczty Polskiej kwestionujące zasadność tej opłaty.

  Zawsze możecie dostać miłą odpowiedź z uzasadnieniem.
  I dalej się odwoływać od ostatniego maila.
  Trzeba też się powołać na Tuska.
  Niech osobiście płaci teraz za całe te zamieszanie.
  Adres Tuska znajdziecie w Internecie.

  Ja tak robię od ponad roku.

  Czytelniku nie daj się zastraszyć tym wszystkim pismakom , którzy piszą za kasę na zlecenie od RTV .

 • 8: A jakie kary grożą w Polsce z IP: 91.233.199.* (2013-03-01 10:42)

  za MOLESTOWANIE i ZMUSZANIE do KUPOWANIA CHAŁTURY??

  JEŻELI NA COŚ MAM OCHOTĘ I COŚ MI SIĘ PODOBA, TO SOBIE TO - KUPIĘ /bez MOLESTOWANIA/.

 • 9: bodek82 z IP: 83.23.155.* (2013-03-01 10:53)

  Wydaje mi się że w Polsce obowiązuje w prawie domniemanie niewinności. Chyba więc poczta musi mi najpierw udowodnić, że używam od 5 lat telewizora, a potem kazać płacić. To działanie wygląda jakby policja zatrzymała mnie za przekroczenie prędkości koło Szczecina i kazała płacić mandaty za wszystkie znaki ograniczenia od Rzeszowa, bo stamtąd startowałem.
  TV żali się, że nie ma kasy na swoją "misję" Jak na razie to ich misja polega chyba tylko na wypłacaniu po 40 tys zł różnym baranom za 30 sekund wycia przed kamerą albo inne drgawki. Zakodujcie sobie to Wasze G... i wtedy okaże się kto to chce oglądać.

 • 10: rydzykant z IP: 87.106.143.* (2013-03-01 11:23)

  Korzystam z tv kablowej płacąc za to spore pieniądze,w tym za kanały których nigdy nie oglądam a są w pakiecie,np tv Trwam-dlaczego mam płacić obowiązkowy haracz Rydzykowi?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama