statystyki

Unikasz płacenia abonamentu RTV? Sprawdź, jakie kary za to grożą

autor: Monika Kuś01.03.2013, 08:00; Aktualizacja: 01.03.2013, 09:48
 • Wyślij
 • Drukuj
Oglądanie telewizji

Oglądanie telewizjiźródło: ShutterStock

Od lat kwestia płacenia bądź niepłacenia abonamentu RTV budzi ożywione dyskusje. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że abonamentu RTV w zeszłym roku nie zapłaciło ponad 2,5 mln osób. Na kim ciąży obowiązek uiszczania opłaty za abonament?

reklamareklama


Długi, długi..

Z analizy rozliczeń wpływów abonamentowych przeprowadzonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że systematycznie wzrasta liczba firm, które opłacają abonament radiowo-telewizyjny. Jednak na koniec czerwca 2012 roku zaległości Polaków z tytułu niepłacenia na publiczne radio i telewizję wynosiły ponad 2 miliardy 136 milionów 900 tys. zł, zaś zarejestrowanych było ponad 6 milionów 900 tysięcy abonentów.

Za co płaci się abonament? Z ustawy wynika, że celem pobierania opłaty za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych jest umożliwienie realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Tutaj jednak często pojawiają się głosy, że za treści publikowane w telewizji publicznej, a zwłaszcza zmniejszający się poziom kultury i zwiększającą ilość reklam – abonamentu nie powinniśmy płacić.

Użytkownik komputera i telefonu nie płaci

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i regulacjach zawartych w rozporządzeniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, obowiązek uiszczania opłaty za abonament RTV ciąży na osobach, które korzystają z odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Co ważne, ustawodawca przyjął domniemanie, że każda osoba posiadająca odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór – używa go. Jeśli więc nawet nasz zarejestrowany telewizor stoi na strychu i się kurzy – i tak jesteśmy zobligowani do płacenia abonamentu.

Nie wszyscy także wiedzą, że korzystanie z satelitarnych platform cyfrowych czy telewizji kablowej nie zwalnia nas z płacenia abonamentu. Może się więc zdarzyć, że będziemy jednocześnie płacić rachunek za kablówkę i abonament RTV.

Spać spokojnie mogą jednak osoby, które korzystają z telewizji za pomocą komputerów i telefonów - są to bowiem urządzenia wielofunkcyjne, których głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych, i za ich użytkowanie nie trzeba płacić abonamentu.

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon, wieża stereo z radiem.

Kogo dotyczy abonament

Za korzystanie z odbiorników RTV muszą płacić osoby fizyczne, przedsiębiorcy, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, domy pomocy społecznej oraz prywatne i publiczne szkoły.

Obowiązek uiszczenia opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Zwolnieni z abonamentu będziemy dopiero od dnia, w którym sprzęt wyrejestrujemy na poczcie.

Ściągalność abonamentu w Polsce oscyluje w granicach około 45 procent.

Stawki abonamentu

Wysokość opłat abonamentowych w roku 2013, zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z dnia 7 maja 2012 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc wynosi:

• za używanie odbiornika radiofonicznego – 5,65 zł za jeden miesiąc,

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 18,65 zł za jeden miesiąc.

Opłatę abonamentową wnosi się do 25. dnia pierwszego okresu rozliczeniowego. Trzeba także pamiętać, że za zwłokę w uiszczaniu opłat abonamentowych naliczane są odsetki w takiej wysokości, jak dla zaległości podatkowych.

Można zaoszczędzić na abonamencie (nawet 10 procent), jeśli zapłacimy z góry za cały rok.

Osoby fizyczne

Osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność – i co ważne, niezależnie od liczby używanych odbiorników radiowych i telewizyjnych płacą tylko jeden abonament, czyli 18,65 zł miesięcznie.

Oznacza to, że jeśli mamy np. telewizor w domu, w altance na działce i radia w dwóch samochodach, to i tak będziemy płacić tylko jeden abonament.
Odrębną opłatę abonamentową wnosi się za odbiorniki znajdujące się w lokalu o charakterze handlowym, usługowym czy produkcyjnym – mieszczącym się poza lokalem mieszkalnym.

Jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby używanych odbiorników wnoszą również: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w ich używaniu.

Firmy

W przypadku firm ustawodawca przyjął inny sposób naliczania opłat. Płaci się za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny, z odbiornikami w samochodach służbowych włącznie.

Wprowadzono tutaj dwie opłaty:

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego,

• za używanie wyłącznie odbiornika radiowego.

Za każdą parę odbiorników radiowych i telewizyjnych wnosi się jedną ujednoliconą opłatę radiowo-telewizyjną.

Gdy liczba odbiorników radiofonicznych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, wówczas za odbiorniki radiofoniczne przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiofonicznego.

W związku z tym jeśli firma ma np. 5 odbiorników telewizyjnych i 10 radiofonicznych, to wnosi 5 opłat radiowo-telewizyjnych i 5 opłat radiofonicznych.

Warto także wiedzieć, że firma nie musi płacić abonamentu za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia. Jeśli jednak pracownik w miejscu pracy używa prywatnego odbiornika – na nim spoczywa obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:gazetaprawna.pl

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 80

 • 1: Kamil z IP: 89.228.16.* (2014-09-01 13:15)

  Ja płacę Multimedii ponad 100 zł, niech "oni" dogadują się między sobą,Dwa razy za to samo nie zapłacę...Takiego wała Polsko złodziei cała.

 • 2: Alexa z IP: 89.174.17.* (2014-05-30 12:16)

  Jakim prawem mam płacić haracz miesięczny od posiadania odbiornika TV, bo abonamentu nie płaci się za sygnał tylko za urządzenie. Za telewizor zapłaciłam, w cenę wchodzi podatek VAT. To czego jeszcze złodzieje chcą wyłudzać pieniądze. Kto mi na to pytanie odpowie?

 • 3: Jola z IP: 83.5.222.* (2014-04-19 07:43)

  Moja mama dostała wezwanie do zapłaty 1475zł...mało zawału nie dostała?Od 10 lat korzysta z Cyfrowego Polsatu programu 1,2 nie ogląda bo tam nic nie ma same powtórki powtórek itd!!!

 • 4: z z IP: 178.235.16.* (2014-01-10 08:17)

  Najlepiej byc złodziejem bandytą nieuczciwym,zlikwidować złodzieji

 • 5: sarkastycznie z IP: 77.255.14.* (2013-06-22 19:42)

  Nie chodzisz na rzęsach śpiewając hymn Bangladeszu od tyłu? Prawo mówi że musisz - sprawdź jakie kary ci grożą!!

 • 6: Adam z IP: 87.207.63.* (2013-05-16 20:33)

  a wystarczyłoby tylko umożliwić ludowi odliczenie zapłaconego abonamentu od podatku lub chociaż dochodu w rozliczeniu rocznym PIT - z miejsca wzrosłyby wpływy z tytułu abonamentu

 • 7: xxx z IP: 94.141.129.* (2013-05-08 11:17)

  abonament jest za używanie własnego tv czy radia, ok to dlaczego Państwo nie daje dofinansowania do tego sprzętu skoro chce za to że ktoś nabył tv lub radio abonament to jest dopiero biznes telewizja jest teraz darmowa tak propo

 • 8: TOMEK z IP: 80.238.85.* (2013-05-06 14:44)

  TRZBA ZLOZYC DEKLARACJE INTERNETOWA Z UZASADNIENIEM DLACZEGO NIE POWINNISMY PLACIC ABONAMENTU
  ZEBRAC PODPISY I WYSLAC DO KRRiTV ALBO DO TUSKA I TYLE
  JAK CHCA SCIAGAC KASE ZA ABONAMENT TO NIECH ZAROBIA NA TO JAKIMS CIEKAWYM PAKIETEM PROGRAMOWYM JAK INNE FIRMY A NIE SCIAGAC HARACZ
  NIE MAM NAJMNIEJSZEGO ZAMIARU PLACIC 2 RAZY ZA OGLADANIE TV
  JAK DEMOKRACJA TO DEMOKRACJA
  CHCE MIEC WYBOR A NIE JAK TO ROBI KRRITV -STAWIA POD SCIANA NA ODSTRZAL

 • 9: pogromca idiotów z IP: 89.204.135.* (2013-05-05 18:59)

  A ja nie płacę chyba od ponad 10 lat. Nie będę płacił za coś czego nie życzę sobie oglądać. Inne telewizje, np: TVN, Polsat, potrafią utrzymywać się bez płacenia im jakiegokolwiek abonamentu. TVP serwuje nam bezsmakową papkę, dobrą dla lemingów. O ilości i czasach reklam nie wspomnę. Proszę obniżyć pobory niektórym redaktorom zarabiającym horrendalne pieniądze, zawsze to będzie jakaś oszczędność. I proszę mi nie wciskać kitu o "misji TVP", bo jakoś jej nie widzę. Jakość i wysokość lotu tej waszej "misji" jest żenująca ( Gwiazdy tańczą na lodzie, Gwiazdy tańczą ze zwierzętami, czy jakieś inne wspaniałe "Show"). Kompletny brak programów dla ludzi myślących - popularnonaukowych, koncertów, czegoś o literaturze. Sami sobie konsumujcie te wasze, pożal się Boże"misje"

 • 10: hahhahahah z IP: 79.189.102.* (2013-04-18 14:22)

  Proponuję taki artykuł: "Ściągasz nielegalnie abonament RTV -sprawdź co ci grozi ze strony UE"

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama