statystyki

Unikasz płacenia abonamentu RTV? Sprawdź, jakie kary za to grożą

autor: Monika Kuś01.03.2013, 08:00; Aktualizacja: 01.03.2013, 09:48
Oglądanie telewizji

Oglądanie telewizjiźródło: ShutterStock

Od lat kwestia płacenia bądź niepłacenia abonamentu RTV budzi ożywione dyskusje. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że abonamentu RTV w zeszłym roku nie zapłaciło ponad 2,5 mln osób. Na kim ciąży obowiązek uiszczania opłaty za abonament?

reklama


reklama


Długi, długi..

Z analizy rozliczeń wpływów abonamentowych przeprowadzonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że systematycznie wzrasta liczba firm, które opłacają abonament radiowo-telewizyjny. Jednak na koniec czerwca 2012 roku zaległości Polaków z tytułu niepłacenia na publiczne radio i telewizję wynosiły ponad 2 miliardy 136 milionów 900 tys. zł, zaś zarejestrowanych było ponad 6 milionów 900 tysięcy abonentów.

Za co płaci się abonament? Z ustawy wynika, że celem pobierania opłaty za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych jest umożliwienie realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Tutaj jednak często pojawiają się głosy, że za treści publikowane w telewizji publicznej, a zwłaszcza zmniejszający się poziom kultury i zwiększającą ilość reklam – abonamentu nie powinniśmy płacić.

Użytkownik komputera i telefonu nie płaci

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i regulacjach zawartych w rozporządzeniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, obowiązek uiszczania opłaty za abonament RTV ciąży na osobach, które korzystają z odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Co ważne, ustawodawca przyjął domniemanie, że każda osoba posiadająca odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór – używa go. Jeśli więc nawet nasz zarejestrowany telewizor stoi na strychu i się kurzy – i tak jesteśmy zobligowani do płacenia abonamentu.

Nie wszyscy także wiedzą, że korzystanie z satelitarnych platform cyfrowych czy telewizji kablowej nie zwalnia nas z płacenia abonamentu. Może się więc zdarzyć, że będziemy jednocześnie płacić rachunek za kablówkę i abonament RTV.

Spać spokojnie mogą jednak osoby, które korzystają z telewizji za pomocą komputerów i telefonów - są to bowiem urządzenia wielofunkcyjne, których głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych, i za ich użytkowanie nie trzeba płacić abonamentu.

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon, wieża stereo z radiem.

Kogo dotyczy abonament

Za korzystanie z odbiorników RTV muszą płacić osoby fizyczne, przedsiębiorcy, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, domy pomocy społecznej oraz prywatne i publiczne szkoły.

Obowiązek uiszczenia opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Zwolnieni z abonamentu będziemy dopiero od dnia, w którym sprzęt wyrejestrujemy na poczcie.

Ściągalność abonamentu w Polsce oscyluje w granicach około 45 procent.

Stawki abonamentu

Wysokość opłat abonamentowych w roku 2013, zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z dnia 7 maja 2012 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc wynosi:

• za używanie odbiornika radiofonicznego – 5,65 zł za jeden miesiąc,

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 18,65 zł za jeden miesiąc.

Opłatę abonamentową wnosi się do 25. dnia pierwszego okresu rozliczeniowego. Trzeba także pamiętać, że za zwłokę w uiszczaniu opłat abonamentowych naliczane są odsetki w takiej wysokości, jak dla zaległości podatkowych.

Można zaoszczędzić na abonamencie (nawet 10 procent), jeśli zapłacimy z góry za cały rok.

Osoby fizyczne

Osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność – i co ważne, niezależnie od liczby używanych odbiorników radiowych i telewizyjnych płacą tylko jeden abonament, czyli 18,65 zł miesięcznie.

Oznacza to, że jeśli mamy np. telewizor w domu, w altance na działce i radia w dwóch samochodach, to i tak będziemy płacić tylko jeden abonament.
Odrębną opłatę abonamentową wnosi się za odbiorniki znajdujące się w lokalu o charakterze handlowym, usługowym czy produkcyjnym – mieszczącym się poza lokalem mieszkalnym.

Jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby używanych odbiorników wnoszą również: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w ich używaniu.

Firmy

W przypadku firm ustawodawca przyjął inny sposób naliczania opłat. Płaci się za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny, z odbiornikami w samochodach służbowych włącznie.

Wprowadzono tutaj dwie opłaty:

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego,

• za używanie wyłącznie odbiornika radiowego.

Za każdą parę odbiorników radiowych i telewizyjnych wnosi się jedną ujednoliconą opłatę radiowo-telewizyjną.

Gdy liczba odbiorników radiofonicznych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, wówczas za odbiorniki radiofoniczne przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiofonicznego.

W związku z tym jeśli firma ma np. 5 odbiorników telewizyjnych i 10 radiofonicznych, to wnosi 5 opłat radiowo-telewizyjnych i 5 opłat radiofonicznych.

Warto także wiedzieć, że firma nie musi płacić abonamentu za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia. Jeśli jednak pracownik w miejscu pracy używa prywatnego odbiornika – na nim spoczywa obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

 • Makita(2013-03-04 11:35) Odpowiedz 00

  Co to znaczy domniemanie o posiadaniu telewizora panie Dworak ???. A czy wie pan co to jest domniemanie o niewinności !!!. Pobieranie haraczu ( tak nazwał to Tusk ) jest karalne czy KRRiT o tym wie ???.

 • weksyl(2013-03-04 00:34) Odpowiedz 00

  Abonament płaciłem czterdzieści lat to wystarczy.Pensje pracownoków telewizji są tak wielkie że włos się jeży,ponadto co z tymi co nigdy nie rejestrowali telewizora i się śmieją a ja tylko dlatego że mam obecnie niską emeryturę to mnie się straszy konsekwęcjami no bo najłatwiej dostać w łapy emeryta i go lać w dupę niech dziad płaci bo nie starczy na trzynastą pensję dla wyzyskiwaczy z telewizji.Obecnie jest w programie zbyt wielka ilość programów religijnych wystarczy program jedynki w niedzielę zobaczyć i niechciane reklamy.Jedna reklama jest O.K. BEZPŁATNA NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA.Tylko realizować to co reklamują.

 • MOher(2013-03-03 20:47) Odpowiedz 00

  nie mam tv
  kupie jak bedzie TV TRWAM
  SZCZESC BOZE ALLELUJA

 • abonent(2013-03-03 12:06) Odpowiedz 00

  ile zapłaci TVP za emitowanie głupawych seriali, powtórek i innej chały, płacę systematycznie abonament, chyba tylko na honoraria dla Lisów i tym podobnych, poza tym z mojego rozeznania to abonament płacą przede wszystkim ludzie starsi, a jakie jaja robi silna grupa pod wezwaniem, aby ludziom starszym utrudnić oglądnie Telewizji Trwam

 • Demaskator(2013-03-04 14:36) Odpowiedz 00

  Rydzykant nie płacisz rydzykowi tylko luftowi i dworakowi i nazwij się parobdworaka, to dobrze odzwierciedla twój stan umysłu!

 • Polska to dziwny kraj(2013-03-07 09:27) Odpowiedz 00

  Panie szefie z KRRiT... to co jak kupię sobie koło od samochodu to zgodnie z takim rozumowaniem muszę wykupić OC (przecież to nie chodzi żeby jeździć alei mamy możliwość złożenia samochodu i jazdy dokupując pozostałe części). To świadczy jakich PO-matołów mamy za naszych przedstawicieli w rządzi i parlamencie. Nigdy więcej ...niebyt dla nich i wymazanie z historii.

 • Emerytka(2013-03-04 23:33) Odpowiedz 00

  Skad emeryci i rencisci maja brac kase przy 4 proc. waloryzacji ?
  Poszli won!

 • dupinek(2013-03-06 11:03) Odpowiedz 00

  A kiedy zostanie wprowadzony abonament za pierdzenie? Każdy ma dupę i rurę drugiego wydechu gotową do zionięcia smrodem w każdej chwili i tego się nie wyprze, że nie używa oraz wyrejestrować też się nie da.

 • Tedy(2013-03-06 09:55) Odpowiedz 00

  W Pile wpłynęły z poczty wykazy dłużników do Urzędu Skarbowego do egzekucji i wszyscy co mają zwroty z pit-ów, to im się pomniejsza o zaległy abonament wraz z odsetkami .Czy to zgodne z prawem ?

 • misiek077(2013-03-01 13:31) Odpowiedz 00

  A ja mam wrażenie, że w naszym kraju abonament potrafią ściągać tylko od nas emerytów bo poza tym wszyscy mają go w nosie... i sa bezkarni

 • buba(2013-03-03 10:27) Odpowiedz 00

  To nie żaden abonament, tylko podatek. Podatek od usługi wątpliwej wartości i jakości!

 • Peter(2013-03-01 13:09) Odpowiedz 00

  TVP to może mnie pocałować. Jak skonczą sie gwiazdowskie lontrakty dla Lisów i tego typu gnid to możwe zapłacę. Ale najlepiej niech wprowadzą kodowany TVP1 i 2 i zobaczymy ilu jest skłonnych zpałacić za te żydowsko postkomunistyczne media

 • =*=(2013-03-01 13:08) Odpowiedz 00

  Sprostowanie do nr 5 - nie chodzi oczywiście o p. Gowina lecz o "dobrego wuja" ZDROJEWSKIEGO , który chce tym razem zmusić WSZYSTKICH Polaków do płacenia tzw. "opłaty medialnej , nawet tych którzy z oglądaniem TVP czy słuchaniem PR nie mają nic wspólnego (!)

 • Praktyki MAFIJNE !!!!(2013-03-01 15:31) Odpowiedz 00

  WOKÓŁ NAGANIACZE NA KUPOWANIE CZEGOŚ CZEGO NIKT NIE CHCE!!!
  A GDZIE ZASADA SWOBODNEGO WYBORU I WOLNEJ KONKURENCJI??

 • Arek(2013-03-02 20:27) Odpowiedz 00

  Tusk nie kazał płacić za abonament, więc dlaczego teraz Polaków straszą.

 • ja(2013-03-02 21:21) Odpowiedz 00

  Jeśli jest zadłużenie to na poczcie nie chca wyrejestrować.
  Tez dostałam upomnienie za 5 lat .
  Teraz straszą komornikiem, i wejście na konto w banku?

 • Płaćcie - Chichopkia muszą spłacić kredyt!!!(2013-03-03 09:21) Odpowiedz 00

  Ludzie, płaćcie abonament. Różne Cichopki, Lisy, Kammele, Kraśki muszą z czegoś żyć!

 • ajsza(2013-03-01 13:25) Odpowiedz 00

  Dopóki TV Trwam nie będzie na cyfrowym multipleksie, dotąd ludzie nie będą płacić abonamentu.

 • PAPASMURF(2013-03-03 01:11) Odpowiedz 00

  Czy Spółka Akcyjna, jaką jest TVP, nie musi czasami zawrzeć umowy z podmiotem na rzecz, którego ma świadczyć usługę - a "usługobiorca" wyrazić na to zgodę?
  Czy Spółka Akcyjna jest jeszcze jednostką publiczną?

 • krak(2013-03-18 13:16) Odpowiedz 00

  Każda spółka akcyjna w tym TV SA musi podpisać umowę i dopiero wtedy żądać zapłaty.Reszta to bajki i straszenie ludzi.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama