statystyki

Unikasz płacenia abonamentu RTV? Sprawdź, jakie kary za to grożą

autor: Monika Kuś01.03.2013, 08:00; Aktualizacja: 01.03.2013, 09:48
Oglądanie telewizji

Oglądanie telewizjiźródło: ShutterStock

Od lat kwestia płacenia bądź niepłacenia abonamentu RTV budzi ożywione dyskusje. Z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że abonamentu RTV w zeszłym roku nie zapłaciło ponad 2,5 mln osób. Na kim ciąży obowiązek uiszczania opłaty za abonament?

Reklama


Reklama


Długi, długi..

Z analizy rozliczeń wpływów abonamentowych przeprowadzonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że systematycznie wzrasta liczba firm, które opłacają abonament radiowo-telewizyjny. Jednak na koniec czerwca 2012 roku zaległości Polaków z tytułu niepłacenia na publiczne radio i telewizję wynosiły ponad 2 miliardy 136 milionów 900 tys. zł, zaś zarejestrowanych było ponad 6 milionów 900 tysięcy abonentów.

Za co płaci się abonament? Z ustawy wynika, że celem pobierania opłaty za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych jest umożliwienie realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Tutaj jednak często pojawiają się głosy, że za treści publikowane w telewizji publicznej, a zwłaszcza zmniejszający się poziom kultury i zwiększającą ilość reklam – abonamentu nie powinniśmy płacić.

Użytkownik komputera i telefonu nie płaci

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i regulacjach zawartych w rozporządzeniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, obowiązek uiszczania opłaty za abonament RTV ciąży na osobach, które korzystają z odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Co ważne, ustawodawca przyjął domniemanie, że każda osoba posiadająca odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór – używa go. Jeśli więc nawet nasz zarejestrowany telewizor stoi na strychu i się kurzy – i tak jesteśmy zobligowani do płacenia abonamentu.

Nie wszyscy także wiedzą, że korzystanie z satelitarnych platform cyfrowych czy telewizji kablowej nie zwalnia nas z płacenia abonamentu. Może się więc zdarzyć, że będziemy jednocześnie płacić rachunek za kablówkę i abonament RTV.

Spać spokojnie mogą jednak osoby, które korzystają z telewizji za pomocą komputerów i telefonów - są to bowiem urządzenia wielofunkcyjne, których głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych, i za ich użytkowanie nie trzeba płacić abonamentu.

Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym jest: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon, wieża stereo z radiem.

Kogo dotyczy abonament

Za korzystanie z odbiorników RTV muszą płacić osoby fizyczne, przedsiębiorcy, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, domy pomocy społecznej oraz prywatne i publiczne szkoły.

Obowiązek uiszczenia opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Zwolnieni z abonamentu będziemy dopiero od dnia, w którym sprzęt wyrejestrujemy na poczcie.

Ściągalność abonamentu w Polsce oscyluje w granicach około 45 procent.

Stawki abonamentu

Wysokość opłat abonamentowych w roku 2013, zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z dnia 7 maja 2012 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc wynosi:

• za używanie odbiornika radiofonicznego – 5,65 zł za jeden miesiąc,

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego – 18,65 zł za jeden miesiąc.

Opłatę abonamentową wnosi się do 25. dnia pierwszego okresu rozliczeniowego. Trzeba także pamiętać, że za zwłokę w uiszczaniu opłat abonamentowych naliczane są odsetki w takiej wysokości, jak dla zaległości podatkowych.

Można zaoszczędzić na abonamencie (nawet 10 procent), jeśli zapłacimy z góry za cały rok.

Osoby fizyczne

Osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność – i co ważne, niezależnie od liczby używanych odbiorników radiowych i telewizyjnych płacą tylko jeden abonament, czyli 18,65 zł miesięcznie.

Oznacza to, że jeśli mamy np. telewizor w domu, w altance na działce i radia w dwóch samochodach, to i tak będziemy płacić tylko jeden abonament.
Odrębną opłatę abonamentową wnosi się za odbiorniki znajdujące się w lokalu o charakterze handlowym, usługowym czy produkcyjnym – mieszczącym się poza lokalem mieszkalnym.

Jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby używanych odbiorników wnoszą również: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w ich używaniu.

Firmy

W przypadku firm ustawodawca przyjął inny sposób naliczania opłat. Płaci się za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny, z odbiornikami w samochodach służbowych włącznie.

Wprowadzono tutaj dwie opłaty:

• za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego,

• za używanie wyłącznie odbiornika radiowego.

Za każdą parę odbiorników radiowych i telewizyjnych wnosi się jedną ujednoliconą opłatę radiowo-telewizyjną.

Gdy liczba odbiorników radiofonicznych przewyższa liczbę odbiorników telewizyjnych, wówczas za odbiorniki radiofoniczne przewyższające liczbę odbiorników telewizyjnych wnosi się opłaty jak za używanie odbiornika radiofonicznego.

W związku z tym jeśli firma ma np. 5 odbiorników telewizyjnych i 10 radiofonicznych, to wnosi 5 opłat radiowo-telewizyjnych i 5 opłat radiofonicznych.

Warto także wiedzieć, że firma nie musi płacić abonamentu za odbiorniki, które nie stanowią jej wyposażenia. Jeśli jednak pracownik w miejscu pracy używa prywatnego odbiornika – na nim spoczywa obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Bądź świadomym faszystą!(2013-03-01 09:44) Odpowiedz 00

  Wspomóż masową faszystowską propagandę i zapłać bo jak tego nie zrobisz to wiesz czym to grozi!

 • MOher(2013-03-03 20:47) Odpowiedz 00

  nie mam tv
  kupie jak bedzie TV TRWAM
  SZCZESC BOZE ALLELUJA

 • Emerytka(2013-03-04 23:33) Odpowiedz 00

  Skad emeryci i rencisci maja brac kase przy 4 proc. waloryzacji ?
  Poszli won!

 • dupinek(2013-03-06 11:03) Odpowiedz 00

  A kiedy zostanie wprowadzony abonament za pierdzenie? Każdy ma dupę i rurę drugiego wydechu gotową do zionięcia smrodem w każdej chwili i tego się nie wyprze, że nie używa oraz wyrejestrować też się nie da.

 • Tedy(2013-03-06 09:55) Odpowiedz 00

  W Pile wpłynęły z poczty wykazy dłużników do Urzędu Skarbowego do egzekucji i wszyscy co mają zwroty z pit-ów, to im się pomniejsza o zaległy abonament wraz z odsetkami .Czy to zgodne z prawem ?

 • Polska to dziwny kraj(2013-03-07 09:27) Odpowiedz 00

  Panie szefie z KRRiT... to co jak kupię sobie koło od samochodu to zgodnie z takim rozumowaniem muszę wykupić OC (przecież to nie chodzi żeby jeździć alei mamy możliwość złożenia samochodu i jazdy dokupując pozostałe części). To świadczy jakich PO-matołów mamy za naszych przedstawicieli w rządzi i parlamencie. Nigdy więcej ...niebyt dla nich i wymazanie z historii.

 • Demaskator(2013-03-04 14:36) Odpowiedz 00

  Rydzykant nie płacisz rydzykowi tylko luftowi i dworakowi i nazwij się parobdworaka, to dobrze odzwierciedla twój stan umysłu!

 • Makita(2013-03-04 11:35) Odpowiedz 00

  Co to znaczy domniemanie o posiadaniu telewizora panie Dworak ???. A czy wie pan co to jest domniemanie o niewinności !!!. Pobieranie haraczu ( tak nazwał to Tusk ) jest karalne czy KRRiT o tym wie ???.

 • weksyl(2013-03-04 00:34) Odpowiedz 00

  Abonament płaciłem czterdzieści lat to wystarczy.Pensje pracownoków telewizji są tak wielkie że włos się jeży,ponadto co z tymi co nigdy nie rejestrowali telewizora i się śmieją a ja tylko dlatego że mam obecnie niską emeryturę to mnie się straszy konsekwęcjami no bo najłatwiej dostać w łapy emeryta i go lać w dupę niech dziad płaci bo nie starczy na trzynastą pensję dla wyzyskiwaczy z telewizji.Obecnie jest w programie zbyt wielka ilość programów religijnych wystarczy program jedynki w niedzielę zobaczyć i niechciane reklamy.Jedna reklama jest O.K. BEZPŁATNA NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA.Tylko realizować to co reklamują.

 • abonent(2013-03-03 12:06) Odpowiedz 00

  ile zapłaci TVP za emitowanie głupawych seriali, powtórek i innej chały, płacę systematycznie abonament, chyba tylko na honoraria dla Lisów i tym podobnych, poza tym z mojego rozeznania to abonament płacą przede wszystkim ludzie starsi, a jakie jaja robi silna grupa pod wezwaniem, aby ludziom starszym utrudnić oglądnie Telewizji Trwam

 • fagusp(2013-03-06 13:21) Odpowiedz 00

  UWAGA. Tego nie napisano w artykule (który sprawia wrażenie tekstu sponsorowanego nie oznaczonego stosowną adnotacją). Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie wyłączono sygnał analogowy i posiadasz odbiornik telewizyjny nie przystosowany do odbioru sygnału kodowanego h.264, to nawet jeśli odbierasz sygnał TV przez set-top-boxa lub kablówkę, nie musisz płacić abonamentu telewizyjnego. Po prostu odbiornik TV nie spełnia definicji "urządzenia gotowego do odbioru sygnału".
  PS. Dlatego od dwóch lat tak pilnowano, żeby sprzedawcy sprzętu RTV rozprowadzali telewizory wyłącznie z wbudowanym odpowiednim dekoderem.

 • misiek077(2013-03-01 13:31) Odpowiedz 00

  A ja mam wrażenie, że w naszym kraju abonament potrafią ściągać tylko od nas emerytów bo poza tym wszyscy mają go w nosie... i sa bezkarni

 • buba(2013-03-03 10:27) Odpowiedz 00

  To nie żaden abonament, tylko podatek. Podatek od usługi wątpliwej wartości i jakości!

 • Płaćcie - Chichopkia muszą spłacić kredyt!!!(2013-03-03 09:21) Odpowiedz 00

  Ludzie, płaćcie abonament. Różne Cichopki, Lisy, Kammele, Kraśki muszą z czegoś żyć!

 • ajsza(2013-03-01 13:25) Odpowiedz 00

  Dopóki TV Trwam nie będzie na cyfrowym multipleksie, dotąd ludzie nie będą płacić abonamentu.

 • PAPASMURF(2013-03-03 01:11) Odpowiedz 00

  Czy Spółka Akcyjna, jaką jest TVP, nie musi czasami zawrzeć umowy z podmiotem na rzecz, którego ma świadczyć usługę - a "usługobiorca" wyrazić na to zgodę?
  Czy Spółka Akcyjna jest jeszcze jednostką publiczną?

 • ja(2013-03-02 21:21) Odpowiedz 00

  Jeśli jest zadłużenie to na poczcie nie chca wyrejestrować.
  Tez dostałam upomnienie za 5 lat .
  Teraz straszą komornikiem, i wejście na konto w banku?

 • Arek(2013-03-02 20:27) Odpowiedz 00

  Tusk nie kazał płacić za abonament, więc dlaczego teraz Polaków straszą.

 • krak(2013-03-18 13:16) Odpowiedz 00

  Każda spółka akcyjna w tym TV SA musi podpisać umowę i dopiero wtedy żądać zapłaty.Reszta to bajki i straszenie ludzi.

 • Kiedy ukarzą TV?!(2013-03-05 19:54) Odpowiedz 00

  A jakie kary nakłada się na TV za ryczące reklamy, nieustanne reklamy, nieustanne powtórki filmów po kilka razy w ciągu jednego dnia, deprawację poprzez emitowanie filmów z mordobiciem, gwałtami, mordami, strzelaniną, chamstwem, ordynarnym seksem, ćpaniem, napadami, grabieżą, chuligaństwem, itd, itd... Kiedy wreszcie ICH za to ukarzą? !
  Niech spadają z tą beznadziejną telewizją. I niech sobie sami za nią płacą. Ja tego beznadziejnego towaru NIE POTRZEBUJĘ!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama