Prawo jazdy na motocykl 2013: będzie trudniej i drożej

autor: Monika Kuś23.08.2012, 13:06; Aktualizacja: 24.08.2012, 08:02
Motocyklista

Motocyklistaźródło: ShutterStock

Od przyszłego roku osoby zdecydowane na uzyskanie prawa jazdy na motocykl będą miały utrudnione zadanie. Przepisy nowej ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. nr 30, poz. 151) wprowadzają nowe kategorie i podnoszą próg wiekowy upoważniający do jazdy na motocyklu. Zmiany mają wejść w życie od dnia 19 stycznia 2013 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • zz(2012-09-11 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Z projektu rozporządzenia wynika ze szkolenie na kat A ma być na motocyklu co najmniej 600cm2 i mocy co najmniej 40kW. czy osrodki szkolenia maja już umowy z zakładami pogrzebowymi ? to jest niezły numer.

    Odpowiedz
  • mateus(2013-01-24 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    kurde..a ja czekalem cholera wie na co!! 5 dni weszla ustawa i teraz rok czekac uff..konkretnie;/ zawsze mozna bez prawka jezdzic :P heeh..

    Odpowiedz
  • XXX(2014-01-24 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    ""Wśród największych przewinień motocyklistów, przyczyniających się do wypadków, można wymienić: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wykonanie manewru skrętu czy nieprawidłową zmianę pasa ruchu. ""
    Zastanówmy się nad tym tekstem,fajnie brzmi ,tylko ,że to nam motocyklistom wyjeżdżają na droge ,bo co tam taki motor.A później mówią ,że motocykl pojawił się z nie wiadomo skąd.

    Odpowiedz
  • Zdający na nowych(2013-05-27 20:39) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli ludzie mają jeździć bez prawka na moto tak jak ludzie przychodzący na kurs w motoszkole to ja się nie dziwię że tyle dawców jest. Przychodzi koleś do motoszkoły i mów,i że od razu chce wsiadać na gladiusa bo co to on nie potrafi i co?? wsiada i wszystkie pachoły strąca i na ósemce się podpiera już o wolnym slalomie nie wspomnę. żenada :/ Do moto to trzeba mieć benzynę we krwi i olej i to dobry w głowie a ci co mają moto tylko do palenia gumy pod remizą to już odłam plamiący dobre imię Motocyklistów. Takie moje zdanie

    Odpowiedz
  • Sebastian(2013-05-17 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    W sumie jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi...

    Odpowiedz
  • Sebastian(2013-05-17 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 21 lat, w przyszłym roku w końcu dorobię się mojego marzenia - Yamahy R6...będę jeździł 2 lata bez prawa jazdy, a jak będę miał 24 lata to przystąpię do uzyskania "uprawnienia" poruszania się moją maszyną. Nie ma sensu robić za rok kat. A2 i po dwóch latach po raz kolejny to wszystko przechodzić i dawać temu choremu "państwu" zarobić za następne uprawnienia w postaci kat. A...jakbym to robił (kat. A2) w wieku 18-20 lat to jeszcze jakiś tam cień opłacalności jak i sensu robienia A2 i po dwóch latach kat. A by był, ale teraz jak mam 21 a w przyszłym roku chcę sprawić sobie maszynę? nawet mi się nie śni...te nowe prawo wcale nie poprawi bezpieczeństwa na drodze, a jeśli nawet poprawi to teoretycznie...ludzie i tak będę jeździć bez prawka bo jeśli ktoś będzie chciał poruszać się jakąć 600cctką po ukończeniu 18tki to i tak nią będzie jeździł i tak, nasz kraj tego nie rozumie? :/

    Odpowiedz
  • kawa zxr9(2013-05-08 23:45) Zgłoś naruszenie 00

    nic to dobrego nie zrobili teraz z tym nowym prawkiem motorów będzie tyle samo a może i więcej tylko mało który kierowca będzie miał prawko i ja to popieram i sam też tak będę robił . to opinia nie tylko moja ale różnych osób które robią tak samo jak ja . co chwila odwołują ministrów i posłów z różnych funkcji państwowych dając im śmiesznie duże odprawy .pytam za co lepiej chamy przestańcie kraść a nie wyniszczacie ludzi opłatami

    Odpowiedz
  • Histos(2013-05-07 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ci co umieją jeździć motocyklami typu Honda CBR 1100xx itp. Itak bedą jeździć. Polska policja ma za slabe samochody na takie cudeńka to po co prawko xD

    Odpowiedz
  • rafcyk(2013-04-14 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz kraj jest POj...ny

    Odpowiedz
  • Gafcio(2013-04-01 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    UE to POrażka... Robimy wszystko tak jak chce UE! Tragedia

    Odpowiedz
  • Buu(2012-08-23 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    To już nigdy w tym kraju nie będzie łatwiej, taniej i lepiej ???

    Odpowiedz
  • tygrys(2013-04-19 17:41) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam ich gdzieś... I tak mnie nie złapią heheh bynajmniej w kraju

    Odpowiedz
  • matiz(2012-09-27 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze że mam to już z glowy

    Odpowiedz
  • RafałW(2012-08-27 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    WITAM.
    Według nowej ustaw prawo nie działa wstecz czyli
    Art. 117.
    3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie stosuje się obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnienie.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2012-08-25 06:37) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi tysiącami starszych ludzi mających motorowery i nie mających prawa jazdy? Przecież 50- czy 60-letni nie będzie zapisywał się na kurs i zdawał egzaminu. Nikt o tym nie pomyślał? Jak zwykle w RP.

    Odpowiedz
  • guzik(2012-08-24 00:38) Zgłoś naruszenie 00

    Prawdopodobnie nie pisze się "do prowadzenia motocyklu".
    Można pisać "do jazdy motocyklem", lub "do prowadzenia motocykla".
    Wzorowanie się na zwrocie "prowadzenia samochodu" jest prawdopodobnie niepoprawne. Przepraszam.

    Odpowiedz
  • Author(2012-08-23 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Umieranie już jest tańsze i lepsze, ale dla państwa (zasiłek pogrzebowy).

    Odpowiedz
  • olp(2012-08-23 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    w tym kraju już nie, ale jest tyle innych w których jest łatwiej, taniej i lepiej, że chyba tylko masochiści wiążą przyszłość z TYM krajem

    Odpowiedz